Politická krize v Německu: Co teď čeká Angelu Merkelovou?

Berlín - Kancléřka Angela Merkelová má v nabídce několik nepříliš lákavých nabídek, se kterými by mohla vyřešit současnou politickou krizi. Ta je jedna z nejhorších, které musela kancléřka během své 12leté vlády řešit.

Možností je pro Angelu Merkelovou zformovat menšinovou vládu. To by ovšem bylo premiérou pro novodobé Německo, protože takový precedent si země nepamatuje. Těžko proto odhalovat, zda taková vláda bude životaschopná. Pro kancléřku by to znamenalo následující čtyři roky více práce, protože pro každý svůj záměr bude muset naleznout podporu v opozici.

Samotná Merkelová je však známá tím, že tahle možnost jí není příliš po chuti. Sama prohlásila, že plánuje pro Německo jen a pouze stabilní vládu, čímž de facto řekla, že menšinová možnost není pro ni. Země by tak mohla zamířit do nových voleb, ty však může svolat pouze prezident Frank-Walter Steinmeier. Ten, jak je známo, je však velkým odpůrcem dalšího hlasování.

"I nadále zůstává na politicích, aby vytvořili novou vládu. Jeden prostě nemůže zodpovědnost hodit zpátky na voliče," řekl Steinmeier. Sám navrhl, aby se nyní strany zklidnily, odpočinuly a pak se do jednání pustily znova s čerstvými nápady. Jenže pokud se strany ani poté nedohodnou, nebude mít prezident jinou možnost.

Volby však podle odborníků nejsou řešením. Za stávající situace budeme mít opět patovou situaci, kdy znovu zbývá jen možnost Velké koalice, tedy křesťanská unie CDU/CSU a SPD, nebo nyní nepovedené Jamajky. Nejčerstvější průzkumy totiž značí, že podpora stran se během těch dvou měsíců od voleb nijak výrazně nezměnila.

Bílým koněm a zachráncem samozřejmě nyní může být Martin Schulz a jeho strana SPD. Na ně je teď vyvíjen ze všech stran, aby znovu zvažoval vytvoření Velké koalice s Merkelovou, čímž by zachránil celou zapeklitou situaci, stabilizoval Německo a užíval si další čtyři roky ve vládě.

Jenže pro Martina Schulze i občanské dmeokraty je tohle spíše otázka přežití. Čtyři společné předešlé roky po boku Merkelové se straně nevyplatily, skončila s rekordně nízkou podporou a strana doufala v zotavení během doby, co bude v opozici. Pokud se teď obětují, budou sice vnímání kladně, nicméně za čtyři roky může být situace opět krizová a jim klesnou ještě více volební preference.

Poslední možností je ovšem i to, že by se svobodní (strana FDP) nad Merkelovou slitovali a vrátili se opět do koaličních jednání. Tato možnost je nepravděpodobná, ale pro Angelu Merkelovou ta nejlepší, protože by si tak aspoň zachovala tvář. není však jisté, jak by se k tomu postavili ostatní strany.

Veškeré výtky totiž právě míří na svobodné, že oni můžou za současnou patovou situaci. Zatímco jednání drhla kvůli klíčovým tématům, jako je přijímání uprchlíků, sloučení rodin nebo deportace, svobodní po několika týdnech přestali věřit v budoucí fungování koalice a v neděli oznámili odstoupení.

Další potenciální partner, Zelení, pak neskrývali rozladí a obvinili svobodné s destabilizace. "Byli jsme blízko shodě... a zničehonic se FDP rozhodne odejít," stěžoval si předseda Zelených Cem Özdemir. Veřejnost však dlouho spekulovala o tom, že jestli někdo položí koalici, budou to právě Zelení. Strana totiž měla nejméně shodných bodů s potenciálními partnery.

Související

Více souvisejících

Německo politika Angela Merkelová Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy