Berlín - Kancléřka Angela Merkelová má v nabídce několik nepříliš lákavých nabídek, se kterými by mohla vyřešit současnou politickou krizi. Ta je jedna z nejhorších, které musela kancléřka během své 12leté vlády řešit.
Možností je pro Angelu Merkelovou zformovat menšinovou vládu. To by ovšem bylo premiérou pro novodobé Německo, protože takový precedent si země nepamatuje. Těžko proto odhalovat, zda taková vláda bude životaschopná. Pro kancléřku by to znamenalo následující čtyři roky více práce, protože pro každý svůj záměr bude muset naleznout podporu v opozici.
Samotná Merkelová je však známá tím, že tahle možnost jí není příliš po chuti. Sama prohlásila, že plánuje pro Německo jen a pouze stabilní vládu, čímž de facto řekla, že menšinová možnost není pro ni. Země by tak mohla zamířit do nových voleb, ty však může svolat pouze prezident Frank-Walter Steinmeier. Ten, jak je známo, je však velkým odpůrcem dalšího hlasování.
"I nadále zůstává na politicích, aby vytvořili novou vládu. Jeden prostě nemůže zodpovědnost hodit zpátky na voliče," řekl Steinmeier. Sám navrhl, aby se nyní strany zklidnily, odpočinuly a pak se do jednání pustily znova s čerstvými nápady. Jenže pokud se strany ani poté nedohodnou, nebude mít prezident jinou možnost.
Volby však podle odborníků nejsou řešením. Za stávající situace budeme mít opět patovou situaci, kdy znovu zbývá jen možnost Velké koalice, tedy křesťanská unie CDU/CSU a SPD, nebo nyní nepovedené Jamajky. Nejčerstvější průzkumy totiž značí, že podpora stran se během těch dvou měsíců od voleb nijak výrazně nezměnila.
Bílým koněm a zachráncem samozřejmě nyní může být Martin Schulz a jeho strana SPD. Na ně je teď vyvíjen ze všech stran, aby znovu zvažoval vytvoření Velké koalice s Merkelovou, čímž by zachránil celou zapeklitou situaci, stabilizoval Německo a užíval si další čtyři roky ve vládě.
Jenže pro Martina Schulze i občanské dmeokraty je tohle spíše otázka přežití. Čtyři společné předešlé roky po boku Merkelové se straně nevyplatily, skončila s rekordně nízkou podporou a strana doufala v zotavení během doby, co bude v opozici. Pokud se teď obětují, budou sice vnímání kladně, nicméně za čtyři roky může být situace opět krizová a jim klesnou ještě více volební preference.
Poslední možností je ovšem i to, že by se svobodní (strana FDP) nad Merkelovou slitovali a vrátili se opět do koaličních jednání. Tato možnost je nepravděpodobná, ale pro Angelu Merkelovou ta nejlepší, protože by si tak aspoň zachovala tvář. není však jisté, jak by se k tomu postavili ostatní strany.
Veškeré výtky totiž právě míří na svobodné, že oni můžou za současnou patovou situaci. Zatímco jednání drhla kvůli klíčovým tématům, jako je přijímání uprchlíků, sloučení rodin nebo deportace, svobodní po několika týdnech přestali věřit v budoucí fungování koalice a v neděli oznámili odstoupení.
Další potenciální partner, Zelení, pak neskrývali rozladí a obvinili svobodné s destabilizace. "Byli jsme blízko shodě... a zničehonic se FDP rozhodne odejít," stěžoval si předseda Zelených Cem Özdemir. Veřejnost však dlouho spekulovala o tom, že jestli někdo položí koalici, budou to právě Zelení. Strana totiž měla nejméně shodných bodů s potenciálními partnery.
Související
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Německo , politika , Angela Merkelová , Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák