EU a země Východního partnerství odsouhlasily společnou deklaraci

Brusel - Na dnešním summitu v Bruselu přijaly státy EU a šest zemí projektu Východního partnerství společnou deklaraci. Mimo jiné uvádí, že je suverénním právem každého z partnerů vybrat si úroveň ambicí a cílů, které si hodlá ve vztahu s Evropskou unií stanovit.

Dokument, s jehož textem Ukrajina souhlasila až po odkladech, uznává evropské aspirace i evropskou volbu východoevropských států, uvádí ale také, že rozsah, hloubka a rychlost reforem i spolupráce s unií je určována "ambicemi a potřebami" partnerů. Předseda unijních summitů Donald Tusk novinářům řekl, že osobně by si přál i ambicióznější text.

"Pro mne je dál klíčovou věta z asociační dohody, která říká, že EU uznává evropské aspirace asociovaných zemí - tedy Ukrajiny, Gruzie a Moldavska - a vítá jejich evropskou volbou. Všechny volby zůstávají otevřené," prohlásil předseda Evropské rady.

Český premiér Bohuslav Sobotka před novináři upozornil, že účast ve Východním partnerství nijak nenahrazuje přístupové rozhovory, které musí absolvovat každý případný zájemce o členství v EU. Téma "evropské perspektivy" členských zemí Východního partnerství je podle něj velice citlivé.

"Řada zemí Východního partnerství je pod tlakem Ruska a, upřímně řečeno, Rusové si příliš nepřejí, aby ten projekt se rozvíjel," upozornil český premiér.

Deklarace je základním výstupem z pátého summitu Východního partnerství, tedy projektu spolupráce mezi unií a Ukrajinou, Arménií, Ázerbájdžánem, Gruzií, Moldavskem a Běloruskem, který začal v roce 2009 v Praze.

Účastníci vrcholné schůzky Východního partnerství v deklaraci také uvedli, že jsou vysoce znepokojeni pokračujícím porušováním principů mezinárodního práva v mnoha oblastech regionu. "Jde o konkrétní oblasti jako jsou malé a střední podniky, digitální ekonomika, investice do rozvoje sítí, do dopravních, energetických a infrastrukturních projektů. Seznam je to dlouhý. Ale především chceme posílit vazby mezi občany a více podporovat občanskou společnost," vypočetl Tusk.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko při odchodu řekl novinářům, že mezi výsledky je také dohoda na vzniku "Marshallova plánu pro Ukrajinu", tedy soustředění evropských zdrojů do jednoho dokumentu. "A třešničkou na dortu je, že v příštích týdnech Evropská komise oznámí ambiciózní projekt makrofinanční pomoci na léta 2018 a 2019, tři tranše, začne se hned v lednu," prohlásil s tím, že konkrétní čísla nechce zveřejňovat, ale mělo by jít o přibližně stejný objem podpory, jakou země dostávala dosud.

Přílohou dokumentu je dvacítka do roku 2020 realizovatelných projektů ve čtyřech oblastech definovaných jako "silnější hospodářství, lepší vládnutí, silnější propojenost a silnější společnost".

Jde například o zlepšení přístupu k financování pro malé a střední firmy, o podporu občanské společnosti, posilování vlády práva a boje s korupcí, o soudní reformy, užší bezpečnostní spolupráci, ale také o posilování bezpečnosti dodávek energetických surovin či o vznik škol a výměnných studentských programů.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) východní partnerství Ukrajina Petr Porošenko Bohuslav Sobotka

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 23 minutami

před 27 minutami

před 54 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy