Londýn a Dublin na ostří nože: Spor o budoucí hranice v Irsku se vyhrocuje

Dublin/Londýn - Vláda v Dublinu požaduje garance, že hranice zůstane i po brexitu propustná. V opačném případě hrozí, že bude blokovat zahájení rozhovorů o budoucích vztazích Británie a evropské sedmadvacítky. Spojené království to ale vidí jinak. Britský ministr mezinárodního obchodu Liam Fox dnes uvedl, že o otázce budoucí podoby irsko-severoirské hranice Londýn rozhodne až poté, co bude jasné, jak budou vypadat obchodní vztahy. Británie by měla unii opustit 29. března 2019.

Podoba hranice dělící ostrov Irsko na nezávislou Irskou republiku a Severní Irsko, které je součástí Spojeného království, je jednou ze zásadních otázek, kterou musí v rámci rozhovorů o brexitu vyjednávači vyřešit.

Irský premiér Leo Varadkar trvá na písemných zárukách, že po brexitu zůstane hranice se Severním Irskem prostupná. Jinak by mohl Dublin zablokovat zahájení druhé fáze jednání o odchodu Británie z EU, o kterém by podle dosavadních plánů mohl unijní summit rozhodnout již v polovině prosince.

Britský ministr Fox, který byl před loňským referendem jedním z hlavních zastánců brexitu, dnes stanici Sky News řekl, že rozhodnutí o podobě hranice by mohlo padnout až později. Nejdříve je podle něj nutné dohodnout se na principech budoucích obchodních vztahů Británie a evropské sedmadvacítky. "Nechceme, aby tam byla nepropustná hranice, ale Spojené království opustí celní unii a jednotný trh," zdůraznil Fox.

Podle irského eurokomisaře Phila Hogana by ale Británie, nebo aspoň Severní Irsko, měly zůstat součástí celní unie a jednotného trhu. Otázku hranice by to podle něj vyřešilo. Irsko bude v této otázce "hrát nadále tvrdou hru", uvedl dnes Hogan.

Podle agentury Reuters ale bude těžké prosadit stav, ve kterém by platila v Severním Irsku jiná pravidla než v Anglii, Skotsku a Walesu. Proti takovému uspořádání se totiž staví severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která podporuje menšinovou vládu konzervativců premiérky Theresy Mayové v Londýně.

Šéf Evropské rady Donald Tusk v pátek Británii vyzval, aby do 4. prosince dosáhla pokroku v jednáních o finančním vyrovnání, o režimu na irské hranici a o právech občanů EU v zemi po odchodu z unie. Pokud takový posun v tomto termínu nepřijde, nebude podle něj moci unijní summit v polovině prosince rozhodnout o začátku diskuse s Londýnem o budoucích obchodních a dalších vztazích.

Související

Více souvisejících

Brexit irsko Velká Británie Severní Irsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy