Merkelová se má spojit se socialisty, zabrání tím vládní krizi, píše ruský deník

Moskva/Berlín - Podle ruského deníku Kommersant existuje možnost, jak zabránit velké vládní krizi v Německu a také předčasným volbám. Angela Merkelová by se měla spojit se Sociálnědemokratickou stranou Německa Martina Schulze a vytvořit tak "velkou koalici".

Dva měsíce po volbách se stále Angela Merkelová, vítězná předsedkyně strany CDU/CSU, snaží vytvořit vládní koalici. Do jednání o případné vládě se podle deníku Kommersant přidala Sociálnědemokratická strana (SPD), jejíž předseda Martin Schulz možnost koalice s Křesťanskými demokraty kategoricky vyloučil.

Pokud by se obě strany domluvily na spolupráci, pak by se největší stranou v opozici stala krajně pravicová populistická AfD. Avšak s velkou politickou krizí na obzoru se i tato možnost jeví jako schůdnější varianta než zbylé dvě.

Těmi jsou podle Kommersantu předčasné volby, které by však nabouraly reputaci Merkelové a zhoršily by image Německa v Evropské unii, nebo menšinová vláda, čímž by kancléřka Merkelová silně oslabila svoji pozici.

Sociální demokraté nejprve nechtěli o koaličním jednání ani slyšet. Avšak na apel prezidenta SRN Franka-Waltera Steinmeiera, bývalého spolustraníka Martina Schulze, je seskupení připraveno přidat se k jednání o vytvoření vlády.

Po neúspěchu Merkelové při jednání se Zelenými, a především Svobodnými demokraty, je tu další kolo schůzek, tentokrát s SPD. První setkání předsedů stran společně s prezidentem Steinmeierem by se mělo konat ve čtvrtek.

V sobotu kancléřka Merkelová v Meklenbursku oznámila, že je kategoricky proti předčasným volbám. Z toho pak německá média měla vyvodit, že se kancléřka chce obrátit na svého bývalého koaličního partnera.

Podle výzkumu novin Bild am Sonntag by koalici CDU/CSU a SPD podpořilo 52% Němců.

Kommersant však uvádí, že je nyní ještě brzo na to považovat politickou krizi za vyřešenou. Je otázkou, jestli se strany najdou mezi sebou kompromis - co se týče programů, ty se liší v mnohém jak v domácí, tak v zahraniční politice.

"Za prvé - Sociální demokraté požadují dočasné zastavení deportace osob, které nedostaly azyl, do Afghánistánu. Za druhé - SPD požaduje obnovení praxe sjednocování rodin (rodin uprchlíků - pozn. red.). A za třetí - Sociální demokraté nesouhlasí se stanovením maximálního limitu počtu uprchlíků," píše časopis Focus.

Pokud by tedy měla vzniknout "velká koalice", není vyloučeno, že Merkelová bude muset upustit od zpřísnění uprchlické politiky.

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 

Více souvisejících

Německo Volby v Německu Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) Angela Merkelová Konzervativní unie CDU/CSU koaliční vyjednávání

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy