Když je nepustíme dveřmi, přijdou okny. Šéf EU otevřeně o uprchlících

Brusel/ Abidžan - Příští dva dny se bude v Abidžanu, největším městě Pobřeží slonoviny, konat pátý ročník EU-afrického summitu. Jedním z klíčových témat bude uprchlická krize, zvláště hrozivé podmínky afrických migrantů v uprchlických táborech v Libyi. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro německý list Deutsche Welle sdělil, jakým způsobem by se měla situace řešit.

Větší kontrola evropských pobřežních hranic napomohla k snížení počtu migrantů putujících do Evropy. Pašeráci, kteří si z touhy migrantů po lepší budoucnosti udělali profitující byznys, se díky tomu potýkají s poklesem příjmů. Začali se tedy chovat jako novodobí otrokáři. Televize CNN uvedla, že na jedné dražbě běženců byl jeden prodán za 800 dolarů, tj. asi 17 000 korun.

Juncker byl podle vlastních slov zděšen, když se dozvěděl o celé šíři otrokářského obchodu. Zdá se mu zvláště strašné v kontextu historie Afriky, jenž se dodnes vzpamatovává z temného období svých dějin, kdy tisíce Afričanů byli prodáváni Evropanům jako levná pracovní síla. Evropa dle Junkera nesmí „mlčet“ ohledně „této tragédie“.

„ Nemůžu jednoduše spát, když pomyslím na to, co se děje těmto lidem, kteří se vydali do Libye, aby se pokusili zlepšit své životy, jen aby se ocitli v pekle,“ řekl v rozhovoru Juncker.

Předseda Evropské komise trvá na tom, že kontrola hranic musí být vylepšena. Pro africké uprchlíky je tak těžší se dostat do Evropy. Podle Junckera to však neznamená, že migranti shromažďující se v Libyi mohou být beztrestně znásilňováni, zabíjeni a okrádáni v uprchlických táborech, jenž považuje spíše za „vězeňské tábory“.

Jako řešení vidí Juncker nalezení způsobů, jak mohou migranti legálně cestovat do Evropy. „Věřím, že pokud nebudeme nabízet legální způsoby emigrace do Evropy, a přistěhovalectví uvnitř Evropy, budeme ztraceni,“ tvrdí. Je to dle něj jediné možné řešení, protože ti, co budou odmítnuti vstoupit do Evropy „předními dveřmi“ tam vstoupí „zadními okny“.

„Evropa bude v příštích desetiletích jednoznačně potřebovat přistěhovalectví, a proto musíme poskytnout těm, kteří chtějí přijet a jsou schopni přijet, a jejichž situace jim umožní přijít, legální způsoby, jak se dostat do Evropy,“ je přesvědčen Juncker. Evropská komise už k tomu dle něj začala dělat potřebné kroky.

Juncker si uvědomuje, že návrhy Komise se vždy nesetkávají s úspěchem u členských států, které se „ve své moudrosti“ následují vlastní cestu. Podle něj však v čas v některých případech ukázal, že pravdu měla Komise. Např. v roce 2001 Komise navrhla společný systém ochrany vnějších hranic. „Členské státy to odmítly, jen aby to teď vyžadovaly. A my nyní zavedly tyto společné kontroly vnějších hranic “ poukazuje.

Dle jeho názoru je potřeba, při řešení „velkých výzev našeho věku“, nechat to na představivosti těch, kteří řídí členské státy a národy. Migraci považuje jednoznačně za takovou výzvu. Členské státy by se měly vydat na „cestu moudrosti“ a pokusit se následovat návrhy Evropské komise.

Juncker se též vyjádřil k problému tzv. populismu. Sám jej vidí jako nebezpečný fenomén, zvláště proto, že klasické, tradiční strany začínají po celé Evropě přijímat jejich „škodlivé návrhy.“ Pokud tradiční strany budou sledovat linii populismu, sami se stanou populistickými, varuje. Podle něj by se však Evropa neměla bát populistů, namísto toho by měla přijmout ty, „s kterými bojují“.

Evropa musí být dle Junckera více solidární vůči Africe. Tato solidarita by ale neměla být pouze finanční, ale měla by se týkat všech oblastí mezinárodního života. Afrika by se dle něj měla uvědomit, že je dnes velkým mezinárodním hráčem a totéž by si měla uznat Evropa, jenž se „nesmí distancovat od celosvětových ambicí Afriky.“  Afrika není kontinent, který až zítra bude součástí naší historie, už jí je, i když to někteří Evropané tak nevidí, uzavřel Juncker rozhovor.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Jean-Claude Juncker Libye otroctví

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 31 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy