Budou další mrtví? Uprchlíky čeká dlouhá a krutá zima

Athény – Nadcházející měsíce budou kritické, bije řecká vláda na poplach. Bez mezinárodní pomoci totiž hrozí, že v uprchlických táborech zemřou další běženci na nepříznivé teplotní podmínky. Letošní zima by měla být obzvlášť mrazivá.

Řada evropských charitativních organizací se snaží všemožně zabránit tomu nejhoršímu. Desítky tisíc uprchlíků je uvězněno v táborech na řeckých ostrovech, zatímco čekají na schválení žádostí o azyl. Human Watch Rights tak urguje na politiky, aby uspěchali azylové řízení, jinak budou muset uprchlíci v těžkých podmínkách strávit zimu.

„Tohle je už otázka života a smrti,“ tvrdí Jana Freyová z Mezinárodní komise pro záchranu uprchlíků. „neexistuje vůbec žádná výmluva, proč jsou podmínky v táborech tak otřesné. Ale teď je důležitější je ochránit před zimou,“ řekla aktivistka s tím, že oficiální žádost byla podána řeckému premiérovi Alexisovi Tsiprasovi, aby před astronomickým začátkem zimy (21. prosince) umožnil uprchlíkům vstup do zařízení na pevnině.

Nejkrizovější je situace na řeckých ostrovech, jako je Lesbos, Chios, Samos nebo Leros. Zdejší tábory ubytují jen cca 5600 uprchlíků, momentálně se tam však tísní na 13 tisíc lidí. Většina uprchlíků pochází ze Sýrie nebo Iráku, odkud utekli před válkou. Je zde hodně žen, dětí i starých lidí, kteří tráví své dny v nehygienických podmínkách, spí na zemi a jsou vystaveni zimě a dešti.

Minulou zimu jen na Lesbosu zemřeli tři uprchlíci, otrávit se měli látkou z přenosné klimatizace, která se používá na vyhřívání stanů. Uprchlíci jsou uvězněni na ostrovech od roku 2016 jako součást smlouvy mezi Tureckem a Evropskou unií, aby běženci zůstali na ostrovech, dokud nebude jejich žádost o azyl vyřešena. Úřednické procesy jsou však velice zdlouhavé a někteří v táborech čekají na vyjádření už 20 měsíců.

Původně se měli uprchlíci vracet zpět do Turecka, ale deportace jsou pomalé, navíc každý den přijíždí k evropským břehům víc uprchlíků, než se jich pošle zpět na turecké území. Zodpovědnost za uprchlíky nyní nese Řecko, protože tábory se nachází na jeho ostrovech. Země si však stěžuje na nezájem Unie a žádá o mezinárodní pomoc v řešení krize.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Britové za 120 milionů liber od daňových poplatníků do Rwandy přesunuli dva migranty

Drahý britský projekt odklonu nelegálních migrantů do Rwandy se vůbec nevyplatil. Daňoví poplatníci zaplatili přes 100 milionů liber za to, aby úřady do východoafrické země přesunuly dva migranty – nikoliv tisíce, jak bylo v plánu. Premiér Rishi Sunak navíc dává grandiózní předvolební sliby o úspěchu tohoto projektu. Favority na vítězství v červencových volbách jsou ale labouristé, kteří projekt hodlají zrušit.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

Více souvisejících

uprchlíci uprchlické tábory Řecko Zima

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 25 minutami

U Nových Zámků na Slovensku se srazil vlak jedoucí z ČR s autobusem. (27.6.2024) Prohlédněte si galerii

Tragická nehoda autobusu a vlaku na Slovensku: Dopravce se zastal strojvedoucího

Slovenský železniční dopravce ZSSK se zastal strojvedoucího vlaku, který ve čtvrtek smetl autobus u Nových Zámků. Firma vyloučila jeho pochybení, podle mluvčího spolupracuje s vyšetřovacími orgány na objasnění příčin tragické události. Nehodu nepřežilo sedm lidí, dalších pět osob utrpělo zranění. 

před 1 hodinou

Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS.

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko chce obnovit výrobu raket schopných nést jaderné hlavice

Ruský prezident Vladimir Putin na pátečním zasedání Rady bezpečnosti Ruské federace prohlásil, že země by měla obnovit výrobu pozemních raket krátkého a středního doletu, schopných nést jaderné hlavice. Tvrdí, že Spojené státy umístily tyto rakety v Evropě a Asii, napsala agentura Reuters.

včera

včera

včera

Zahájení KVIFF 2024 a červený koberec. Prohlédněte si galerii

Ve Varech odstartoval 58. Mezinárodní filmový festival

V Karlových Varech začal slavnostním příjezdem hostů 58. Mezinárodní filmový festival. Hlavní hvězdou zahajovacího večera je americký herec Viggo Mortensen, který obdrží Cenu prezidenta festivalu. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Změny počasí nejvíce zasahují Evropu. Otepluje se nejrychleji na světě

Evropa je nejrychleji oteplujícím se kontinentem na světě. Její teploty stoupají zhruba dvakrát rychleji než je světový průměr, uvedly na svém webu služba Evropské unie pro monitorování změny klimatu spadající pod program Copernicus (C3S) a Světová meteorologická organizace (WMO).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy