Ve Francii vzniká nová "Džungle"? Uprchlíci přesídlili jen o pár kilometrů

Ouistreham (Francie) - Rok od rozpuštění nechvalně proslulého neoficiálního uprchlického tábora v Calais má Francie další problém - uprchlíky se nepodařilo dostat z ulic, naopak přesídlili jen o pár kilometrů dál do malého rybářského přístavu Ouistreham. Ten má běžně jen kolem 9 tisíc obyvatel, přítomnost stovky migrantů je zde tak velmi patrná.

V Ouistreham fouká studený vítr od moře, letošní zima se očekává jako krutá. Přesto uprchlíci odmítají město opustit, dál táboří v parcích a ulicích a přežívají jen díky darům místní komunity. "Je to peklo," řekl pětadvacetiletý Badr ze Súdánu. Minulou noc nemohl usnout v lesích, protože neustále pršelo. Jenže jakmile se pokusí v noci zabrat lavičku v parku, okamžitě přijede městská hlídka a donutí ho odejít.

Většina uprchlíků v Ouistrehamu pochází právě ze Súdánu a podobně jako Badr, všichni se každý den snaží nepozorovaně nastoupit na loď plující do Velké Británie. Když se jim to nepodaří, zkusí to znova další den, a mezitím přežívají na darech místních dobrovolníků, kteří jim vaří a nosí stará šaty na převlečení.

Ouistreham je malý přístav odkud v porovnání s Calais pluje do Velké Británie jen zlomek lodí, přesto láká spoustu uprchlíků. Po uzavření Džungle zkoušejí běženci štěstí jinde, na 450 migrantů i nadále zůstává v Calais, po stovkách se pak rozmístili do dalších menších přístavů na severu Francie.

Mezi uprchlíky v Ouistreham převládají mladí muži z Afriky. Ve skutečnosti byste tu mezi nimi ženské pohlaví těžko pohledávali. "Je to velmi tvrdý život, asi proto tu nejsou ženy," řekl uprchlík jménem Ahmad. "Je velká zima, lidé jsou na nás milí, ale francouzské autority jako uprchlíci nebo policie už moc ne,"s stěžuje si mladý muž, který jako většina migrantů přespává v lesích kolem přístavů a každé ráno zkouší své štěstí dostat se do Anglie.

"Migranti po většinu času nepředstavují žádný problém ve smyslu, že by byli agresivní," řekl starosta města Romain Bail. Jenže zároveň dodává, že nechce, aby jeho město bylo magnetem pro další, snaží se proto posílit hlídky v ulicích a zabraňuje jakýmkoliv snahám vybudovat trvalejší tábor.

Jeho snahy však nechápe spoustu dobrovolníků. "Je to šikana ze strany státu," tvrdí Michel Martinez. On i ostatní místní nosí uprchlíkům deky a spacáky, policisté jim to však téměř okamžitě zabaví. "Tito muži zažili už mnohem horší okamžiky, viděli spoustu mrtvých ve Středozemním moři. Není žádný důvod, aby byli policií takto obtěžování," domnívá se Martinez.

Většina uprchlíků se kvůli aktivitě policistů přes noc neobjevuje ve městech, když se jim ráno nepodaří proklouznout na loď, bloudí přístavem a hledají jídlo nebo elektřinu na dobíjení mobilních telefonů. Jinak problémy nedělají, tvrdí shodně rybáři a obchodníci. Přesto je jejich přítomnost v tak malém městě hodně znát. Pokud by to přístavu přicestovali další, Ouistreham by se o ně nedokázal postarat, varuje starosta.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Britové za 120 milionů liber od daňových poplatníků do Rwandy přesunuli dva migranty

Drahý britský projekt odklonu nelegálních migrantů do Rwandy se vůbec nevyplatil. Daňoví poplatníci zaplatili přes 100 milionů liber za to, aby úřady do východoafrické země přesunuly dva migranty – nikoliv tisíce, jak bylo v plánu. Premiér Rishi Sunak navíc dává grandiózní předvolební sliby o úspěchu tohoto projektu. Favority na vítězství v červencových volbách jsou ale labouristé, kteří projekt hodlají zrušit.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

Více souvisejících

uprchlíci Francie uprchlické tábory

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 51 minutami

U Nových Zámků na Slovensku se srazil vlak jedoucí z ČR s autobusem. (27.6.2024) Prohlédněte si galerii

Tragická nehoda autobusu a vlaku na Slovensku: Dopravce se zastal strojvedoucího

Slovenský železniční dopravce ZSSK se zastal strojvedoucího vlaku, který ve čtvrtek smetl autobus u Nových Zámků. Firma vyloučila jeho pochybení, podle mluvčího spolupracuje s vyšetřovacími orgány na objasnění příčin tragické události. Nehodu nepřežilo sedm lidí, dalších pět osob utrpělo zranění. 

před 1 hodinou

Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS.

Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko chce obnovit výrobu raket schopných nést jaderné hlavice

Ruský prezident Vladimir Putin na pátečním zasedání Rady bezpečnosti Ruské federace prohlásil, že země by měla obnovit výrobu pozemních raket krátkého a středního doletu, schopných nést jaderné hlavice. Tvrdí, že Spojené státy umístily tyto rakety v Evropě a Asii, napsala agentura Reuters.

včera

včera

včera

Zahájení KVIFF 2024 a červený koberec. Prohlédněte si galerii

Ve Varech odstartoval 58. Mezinárodní filmový festival

V Karlových Varech začal slavnostním příjezdem hostů 58. Mezinárodní filmový festival. Hlavní hvězdou zahajovacího večera je americký herec Viggo Mortensen, který obdrží Cenu prezidenta festivalu. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Změny počasí nejvíce zasahují Evropu. Otepluje se nejrychleji na světě

Evropa je nejrychleji oteplujícím se kontinentem na světě. Její teploty stoupají zhruba dvakrát rychleji než je světový průměr, uvedly na svém webu služba Evropské unie pro monitorování změny klimatu spadající pod program Copernicus (C3S) a Světová meteorologická organizace (WMO).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy