21 dní do brexitu. Došlo k průlomu? Johnson a Varadkar se nečekaně shodli

Britský premiér Boris Johnson a jeho irský protějšek Leo Varadkar po dnešním jednání na severu Anglie v prohlášení pro média uvedli, že "vidí cestu k možné dohodě" o brexitu. Podle komentátorů je to pozitivní zpráva, protože se vesměs očekávalo, že schůzka žádný výsledek nepřinese a pat kolem dohody o podmínkách odchodu Spojeného království z Evropské unie se prolomit nepodaří.

Do termínu brexitu zbývá 21 dní.

Žádné konkrétní detaily týkající se výsledků jednání politici neodtajnili. Uvedli pouze, že schůzka byla "podrobná a konstruktivní" a že se soustředila na řešení celních otázek. "Oba (premiéři) se dál domnívají, že uzavření dohody je v zájmu všech stran. Shodli se na tom, že vidí cestu k možné dohodě," stojí v jejich prohlášení.

Předsedové irské a britské vlády se domluvili, že budou v jednáních dál pokračovat. V pátek se má setkat britský ministr pro brexit Stephen Barclay s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem.

Varadkar ve středu uvedl, že bude "velmi těžké" dohodu uzavřít do data brexitu, tedy do 31. října. Dnešní schůzku za zavřenými dveřmi tak média chápala jako poslední šanci, jak dostat jednání o brexitu ze slepé uličky a uzavřít dohodu.

Here in Cheshire in the UK with PM @BorisJohnson to talk #Brexit. Looking forward to a detailed discussion to see if we can make any progress pic.twitter.com/zZeC4MQuZY

— Leo Varadkar (@LeoVaradkar) October 10, 2019

Například zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová na twitteru napsala, že dnešní jednání jsou významným milníkem v celém brexitovém procesu. Varovala, že pokud zkrachují, je možné, že Johnson nepojede příští týden na klíčový summit do Bruselu, kde se mělo o brexitu jednat.

Místo schůzky britská vláda do poslední chvíle tajila. Jednání, označované za soukromé, se nakonec konalo v luxusní rezidenci Thornton Manor nedaleko Liverpoolu. Budova se využívá pro různé oslavy a především svatební obřady. Britská média k tomu podotkla, že Johnson a Varadkar se "setkali v dějišti svateb, aby se pokusili dosáhnout rozvodové dohody".

Johnson minulý týden zaslal do Bruselu návrh na řešení sporu kolem takzvané irské pojistky, která je hlavním sporným bodem brexitové dohody. Na základě jím navrhovaného mechanismu by Severní Irsko v podstatě zůstalo v unijním jednotném trhu, ale společně se zbytkem Británie by bylo mimo celní unii EU. Celní kontroly by se prováděly v přístavech v Irském moři a mimo irsko-severoirskou hranici.

Evropská unie k plánu Británie vyjádřila výhrady a uvedla, že takový plán nemůže být základem brexitové dohody. Johnson i nejvyšší představitelé společenství nicméně trvají na tom, že dohoda je stále možná.

Související

Více souvisejících

Brexit Boris Johnson Leo Varadkar Velká Británie irsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 11 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval

Během posledních dnů na se veřejným prostorem začaly šířit informace o tom, že by Ukrajina mohla být „měsíce“ od vývoje své vlastní jaderné zbraně. Ukrajinské úřady toto obvinění ale důrazně odmítly.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy