Brusel/Varšava - V Polsku hrozí jasné riziko závažného porušení vlády práva. Evropská komise proto spustila zatím nikdy nepoužitý postup, na jehož konci zemi hrozí pozastavení hlasovacích práv v EU. Varšava to označila za politicky motivovaný krok a ministr spravedlnosti oznámil, že reforma soudnictví bude pokračovat.
Novináře v Bruselu o rozhodnutí informoval první místopředseda komise Frans Timmermans. Podle něj byly neúspěšné dva roky trvající opakované snahy o konstruktivní dialog s Varšavou, týkající se především polské reformy soudního systému.
Polsko nyní dostalo tři měsíce, aby věc ještě vyřešilo, a pokud se tak stane, je komise připravena postup zastavit. K dosud nikdy nepoužitému kroku komise podle něj přistupuje "s těžkým srdcem".
Timmermans připomněl, že v posledních dvou letech Varšava, kde vládne konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), přijala více než 13 zákonů ovlivňujících celou strukturu právního systému v Polsku, od Ústavního soudu přes Nejvyšší soud po soudy řadové, polskou Národní soudcovskou radu, prokuraturu až po odborné školství.
"Společným prvkem je, že exekutivní a zákonodárná moc dostává systematickou možnost politicky zasahovat do složení, pravomocí, řízení a fungování moci soudní," míní Evropská komise.
Na základě dnes spuštěného procesu podle článku sedm nyní do situace, kdy se spor mezi Varšavou a komisí zjevně ani přes měsíce trvající snahy o dialog nedaří řešit, vstupují členské státy EU. Timmermans odmítl, že by aktivace článku sedm představovala nějaké "třaskavé" řešení, je to prý další snaha o dialog. Státy nyní musejí vyslechnout polský pohled na věc a získat souhlas Evropského parlamentu. Poté by v hlasování měly potvrdit, zda je pohled komise oprávněný. K tomu bude stačit 22 z 27 hlasů členských států.
Také Rada, tedy členské země, mohou Varšavě nabídnout vlastní doporučení k nápravě situace. Případné odebrání hlasovacích práv je až závěrečnou částí celého procesu a vyžadovalo by předchozí jednomyslné rozhodnutí všech ostatních 27 zemí, že v Polsku jsou závažným způsobem porušovány základní hodnoty EU, mezi něž vláda práva patří. Maďarsko přitom opakovaně uvádí, že by podobným způsobem Polsko trestat nehodlalo. Následné finální rozhodnutí o pozastavení některý polských práv, tedy o odebrání možnosti hlasovat, by už země opět přijímaly kvalifikovanou většinou.
Timmermans odmítl interpretaci, že by postup komise vůči Polsku jen posiloval protievropské síly v zemi. "My to děláme pro polské občany. Jsem přesvědčen, že každý jednotlivý obyvatel členské země EU má právo na nezávislé soudnictví. Věřím, že síla EU je v rovnosti všech před zákonem," prohlásil Timmermans. Právní jistota je podle něj také zásadní pro fungování jednotného unijního trhu. Jsou to právě soudci v jednotlivých členských zemích, kteří proto musí mít možnost pracovat nezávisle na politicích.
"Nejsem naivní. Je mi jasné, že to někdo bude vykládat jako útok na polský národ nebo na polský lid," podotkl Timmermans. Komise jako strážce unijních pravidel má ale podle něj povinnost konat, pokud je právní stát v ohrožení.
"Je to smutný den pro občany Polska, ale vítám návrh Evropské komise, že by mělo být nyní spuštěno ustanovení článku 7.1. Je jasné, že polské soudnictví je nyní pod politickou kontrolou vládnoucí strany. Musíme bránit zásady liberální demokracie," uvedl na sociálních sítích šéf frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) Guy Verhofstadt.
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pak odmítá, že by šlo o nějaký diktát Bruselu. "Kroky Polska v oblasti justice jsou naprosto zbytečné. Nechápu postoj polské vlády, která namísto uznání chyby jde do konfliktu s Evropskou komisí," přiznal pro EuroZprávy.cz Zdechovský.
Někteří čeští europoslanci to ale vidí opačně. "Považuji to od Evropské komise za naprostou nehoráznost," uvedl na sociálních sítích Jan Zahradil (ODS).
K věci se už vyjádřila také česká diplomacie. "Respektujeme dnešní rozhodnutí Evropské komise, které musíme ale nejdříve analyzovat. Pevně věřím, že se problém podaří vyřešit dialogem mezi Polskem a Evropskou komisí a najde se racionální kompromis," uvedl nový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Související
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
Výbuchy balíků v kurýrních skladech: Polsko zjistilo, která země za nimi stojí
Polsko , EU (Evropská unie) , evropská komise , Frans Timmermans
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák