Puigdemont je ochoten jednat s Rajoyem, ale ne ve Španělsku. Záhy přišla odpověď

Brusel/Madrid - Katalánský expremiér Carles Puigdemont je připraven k dialogu se španělským premiérem Marianem Rajoyem kdekoli kromě Španělska, kde mu hrozí zatčení. Jednat chce o důsledcích uplatnění ústavního článku 155, na jehož základě Madrid převzal správu Katalánska.

"Ze zřejmých důvodů jsem připraven setkat se s panem Rajoyem v Bruselu nebo na jakémukoli jiném místě v Evropské unii kromě Španělska," řekl dnes Puigdemont na tiskové konferenci v Bruselu. Ve Španělsku mu hrozí stíhání za vzpouru. Spolu s několika členy katalánské vlády uprchl v říjnu do Belgie. Podle Puigdemonta čtvrtečními volbami začala pro Katalánsko "nová éra". Také prohlásil, že dostane-li od Madridu záruky, do Španělska se vrátí.

O pozastavení článku se Puigdemont zmínil už ve čtvrtek, kdy se ukázalo, že separatistické strany získaly ve volbách dost hlasů na sestavení vlády. Podle výsledků mají 70 ze 135 mandátů. Vítězem voleb je sice strana Ciudadanos, která je proti odtržení Katalánska od Španělska, ale spolu se spojenci má jen 57 mandátů.

Rajoy dosud se separatisty jednat odmítal, dokud nebudou své politické cíle hájit v rámci španělské ústavy. Ta jednostranné odtržení žádného ze španělských regionů nepovoluje. "Vládě, která bude ustavena v Katalánsku, chce španělská vláda nabídnout veškerou spolupráci a ochotu ke konstruktivnímu, otevřenému a realistickému dialogu v rámci zákona, abychom vyřešili problémy tamních obyvatel," uvedl dnes Rajoy.

Španělský premiér také prohlásil, že separatistické strany při čtvrtečním hlasování ztratily podporu, i když méně než si Madrid přál. "Nikdo nemůže mluvit jménem Katalánska, když nemá podporu celého regionu. Po volbách je evidentní, že Katalánsko není jednotné, ale pluralitní," řekl také Rajoy.

Na naléhání novinářů Rajoy odpověděl, že bude mluvit s tím, kdo bude "vykonávat úřad katalánského premiéra, bude zvolen, ujme se úřadu a bude se nacházet v takových podmínkách, že s ním bude možné mluvit". Dodal, že situace nezávisí na čtvrtečních volbách, ale na rozhodnutí justice.

Převzetí přímé správy Katalánska, k němuž Madrid přikročil koncem října kvůli snahám regionálního vedení o nezávislost, podle Rajoye skončí, až bude nová katalánská vláda. "Datum (ukončení přímé správy) bude takové, jaké stanovil (španělský) Senát: až bude (katalánská) vláda," řekl Rajoy. Nový katalánský parlament má zasednout do 20 pracovních dnů od voleb. Poté má jeho vedení do deseti pracovních dnů navrhnout kandidáta na premiéra, jehož schvaluje regionální parlament.

"Nepodsouvejte mi ten nejhorší z možných scénářů," poznamenal Rajoy o možnosti delší přímé správy. Bez bližších podrobností dodal, že byli i lidé, kteří chtěli, aby centrální přímá správa v Katalánsku trvala čtyři roky. "Tohle je velmi výjimečná situace a výjimečná situace má trvat krátce," uzavřel téma španělský premiér.

Související

Více souvisejících

Carles Puigdemont Mariano Rajoy Katalánsko Španělsko volby v Katalánsku

Aktuálně se děje

před 35 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy