Rusko v EU? Bývalý německý kancléř přišel s novým plánem

Berlín - Stabilní Německo je základem pro stabilní Evropskou unii, proto by mělo co nejdříve dojít k vytvoření vlády. A Rusko? S tím je potřeba se spojit, ne proti němu vést boj. To si alespoň myslí bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Řekl to v rozhovoru pro server Deutsche Welle.

Evropa potřebuje mít ve svém středu stabilní Německo, proto by bylo rozumné co nejdříve jmenovat vládu. A vzhledem k nastalým okolnostem to vypadá na jedinou možnost - vytvoření velké koalice. To si myslí bývalý německý kancléř a člen Sociálnědemokratické strany (SPD) Gerhard Schröder.

Své straně doporučuje přidat se do koalice, ne "dělat cirkusové kousky". Na otázku, jaký kurz by měla nová německá vláda zvolit ve vztahu k Rusku, Schröder odpověděl, že je třeba zajistit "spolupráci namísto konfrontace".

"Myslím si, že to je rozumný postup. Potřebujeme nějakou novou politiku, která bude všechny uklidňovat, sjednocovat a spolupracovat. Je nejvyšší čas, takřka za pět minut dvanáct!" domnívá se Schröder.

Bývalý kancléř dodal, že se zasazuje o to, aby v souladu s tím, co se děje na východní Ukrajině, "byly krok po kroku rušeny sankce proti Rusku namísto toho, aby se přemýšlelo o jejich zpřísnění".

"Pokud dojde k výměně zajatců a stažení těžké techniky, což samozřejmě zkontrolují příslušní lidé, pak by bylo potřeba reagovat ve smyslu: 'Dobrá, vidíme dobrou vůli a chtěli bychom ji odměnit, proto postupně budeme rušit sankce.' Jinak tyto sankce, jak ostatně potvrdily ekonomické instituty, škodí především Německu," uvedl v rozhovoru pro DW Schröder.

Na otázku, zda by zpoždění při sestavování vlády v Německu mohlo ohrozit německo-ruský projekt plynovodu, Schröder odvětil, že má pocit, že každá vláda se na tuto úlohu bude dívat jako na ekonomický projekt a podpoří ho stejně jako současná kancléřka a ministr zahraničních věcí.

"To je věc, která mě opravdu netrápí," dodal Schröder.

O sestavování vládní koalice si myslí, že je logické, že se objevily těžkosti, jelikož země má poprvé v historii šest parlamentních stran, z nichž dvě jsou považovány za "nevhodné k vytvoření koalice".

"Na jednu stranu tu máme Stranu levice, na druhou Alternativu pro Německo (AfD). Proto to bude složitější. To je také důvod, proč říkám každé straně, že se tato situace nedá obejít. Musejí převzít zodpovědnost! Musejí přesvědčit společnost, že je to nezbytné! Proto to musejí udělat co nejdříve, protože Evropa to potřebuje," vzkázal Schröder.

Na závěr dodal, že Evropa potřebuje silnou Francii, kterou "díky panu Macronovi má".

"Evropa ale rovněž potřebuje i stabilní Německo, proto si myslím, že by bylo rozumné co nejdříve sestavit vládu. A jelikož máme situaci takovou, jakou máme, je to možné jen díky velké koalici. Tak by to mělo být. Nové koalice nebo nové námluvy k ničemu nevedou," uzavřel bývalý kancléř.

Související

Facebook, autor: Kon Karampelas

Rusko zablokovalo přístup k ruskojazyčné službě BBC, Rádiu Svoboda nebo Meduze

usko zablokovalo přístup k ruskojazyčné službě BBC News, k informačnímu portálu Meduza sídlícímu v Rize, Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo stanicím Deutsche Welle a Voice of America. Dnes o tom informovala ruská tisková agentura RIA. Ruský regulátor Roskomnadzor tato média obvinil z šíření falešných informací. Nefunguje také přístup na Facebook.

Více souvisejících

Deutsche Welle Gerhard Schröder Německo Rusko EU (Evropská unie) Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy