Uprchlická krize narazila v Itálii na svůj historický milník: Co bude dál?

Řím - Uplynulý rok byl zlomovým bodem, který pomůže Itálii ke zvládnutí uprchlické krize. Alespoň v to doufají italské úřady. Italský premiér Paolo Gentiloni to nazval tento týden "historickým přechodem Itálie od migrace řízené zločinci ke kontrolované, bezpečné a legální migraci". O tom napsal italský zpravodajský server The Local.

Zatímco další a další migranti se vydávali na nebezpečnou cestu Středozemním mořem k italským břehům, jejich počet klesl meziročně téměř o třetinu. I tak se jednalo podle webu The Local o skoro 119 tisíc uprchlíků. A to je ještě potřeba poznamenat, že tak "nízká" čísla zařídila druhá polovina roku.

Mezi lednem a červnem Itálie zaznamenala skoro dvacetiprocentní nárůst počtu uprchlíků, kteří přijížděli po moři. S žádostmi o azyl se roztrhl pytel, jelikož italští sousedé - Francie, Švýcarsko a Rakousko - uzavřeli své hranice.

Jen v posledních třech dnech června připlulo k italským břehům celkem 10 400 lidí. Sousední státy odmítli dovolit, aby byť jediná loď migrantů z Libye byla přijata.

S parlamentními volbami na obzoru (stanoveny byly na začátek března tohoto roku - pozn. red.) začalo být přistěhovalectví klíčovou otázkou, a to především pro populistické Hnutí pěti hvězd.

Itálie se pokoušela najít způsob, jakým přijímat na své půdě nové migranty. Opírala se především o menší střediska, o nichž se domnívá, že pomohou uprchlíkům se postavit na vlastní nohy.

I tak tisíce žadatelů o azyl tuhnou ve velkých přístřešcích, které živí nedůvěru okolních čtvrtí, v nichž žijí Italové.

Všechno se však začalo měnit v červenci, jelikož počet lodí s migranty z Libye náhle klesl. Klesající trend pokračoval až do té míry, že příliv uprchlíků za posledních šest měsíců klesl o 70 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Tento pokles byl připisován kontroverznímu italskému posílení břehů pobřežními strážemi, které měly za úkol nepustit lodě k italské půdě.

Došlo rovněž k utěsnění jižních libyjských hranic, urychlení repatriací přímo z Libye a opatření k zastavení toku migrantů ze subsaharské Afriky přes tranzitní státy jako Niger a Súdán.

To, že se opatření vyplácejí, potvrdilo v prosinci libyjské námořnictvo, které prohlásilo, že v roce 2017 zachytilo nebo zachránilo 80 tisíc migrantů. Objevily se však i hrůzné případy toho, kdy uprchlíci skákali zoufale přes palubu, neboť se nechtěli vrátit do Libye.

Migranti zachyceni nebo zachráněni libyjskými obyvateli jsou obvykle drženi v zadržovacích střediscích, aby čekali na repatriaci, ale čekací lhůty jsou často dlouhé a podmínky politováníhodné.

Itálie i nadále udržuje s Libyí kontakty, aby nedocházelo k exodu uprchlíků, a to ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) s programem repatriace ekonomických migrantů.

Návrat těchto migrantů v minulém roce vzrostl z 1200 osob na 19 tisíc. Co se týče uprchlíků, Itálie se stala v posledním týdnu minulého roku první zemí, která přivítala skupinu etiopských, somálských a jemenských migrantů, kteří přiletěli letadlem přímo z Libye.

Italský ministr vnitra Marco Minniti prohlásil, že z těchto humanitárních koridorů by mohlo v roce 2018 těžit až 10 tisíc uprchlíků. Alespoň za předpokladu, že budou rozšířeny mezi evropské partnery.

"Existuje dobrá a spolehlivá cesta, po které se můžeme vydat. Nebudeme předstírat, že problém neexistuje, raději ho vyřešíme lidsky a bezpečně jak pro italské občany, tak pro migranty," uvedl na konci minulého roku Gentiloni.

I přes veškerá úsilí se nepodařilo zabránit smrtím běženců. Podle IOM se ztratilo nebo zemřelo ve vodách Středozemního moře téměř 3 tisíce migrantů. Ve srovnání s rokem 2016 se však situace zlepšila - tehdy dopadlo stejným způsobem zhruba 4500 lidí.

Související

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie

Německo-italská spolupráce v oblasti obrany se stává klíčovým krokem k vybudování sjednocené evropské obranné průmyslové základny, která je strategickou odpovědí na rostoucí globální napětí a požadavky na posílení kolektivní bezpečnosti. Ruská invaze na Ukrajinu znovu upozornila na zranitelnosti evropské obranné politiky a zdůraznila nutnost přehodnotit evropský přístup k obraně, včetně výrobních a akvizičních kapacit.
Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Více souvisejících

Itálie uprchlické tábory uprchlíci islám Libye Paolo Gentiloni

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 2 hodinami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 3 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 4 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 9 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy