Řím - Uplynulý rok byl zlomovým bodem, který pomůže Itálii ke zvládnutí uprchlické krize. Alespoň v to doufají italské úřady. Italský premiér Paolo Gentiloni to nazval tento týden "historickým přechodem Itálie od migrace řízené zločinci ke kontrolované, bezpečné a legální migraci". O tom napsal italský zpravodajský server The Local.
Zatímco další a další migranti se vydávali na nebezpečnou cestu Středozemním mořem k italským břehům, jejich počet klesl meziročně téměř o třetinu. I tak se jednalo podle webu The Local o skoro 119 tisíc uprchlíků. A to je ještě potřeba poznamenat, že tak "nízká" čísla zařídila druhá polovina roku.
Mezi lednem a červnem Itálie zaznamenala skoro dvacetiprocentní nárůst počtu uprchlíků, kteří přijížděli po moři. S žádostmi o azyl se roztrhl pytel, jelikož italští sousedé - Francie, Švýcarsko a Rakousko - uzavřeli své hranice.
Jen v posledních třech dnech června připlulo k italským břehům celkem 10 400 lidí. Sousední státy odmítli dovolit, aby byť jediná loď migrantů z Libye byla přijata.
S parlamentními volbami na obzoru (stanoveny byly na začátek března tohoto roku - pozn. red.) začalo být přistěhovalectví klíčovou otázkou, a to především pro populistické Hnutí pěti hvězd.
Itálie se pokoušela najít způsob, jakým přijímat na své půdě nové migranty. Opírala se především o menší střediska, o nichž se domnívá, že pomohou uprchlíkům se postavit na vlastní nohy.
I tak tisíce žadatelů o azyl tuhnou ve velkých přístřešcích, které živí nedůvěru okolních čtvrtí, v nichž žijí Italové.
Všechno se však začalo měnit v červenci, jelikož počet lodí s migranty z Libye náhle klesl. Klesající trend pokračoval až do té míry, že příliv uprchlíků za posledních šest měsíců klesl o 70 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Tento pokles byl připisován kontroverznímu italskému posílení břehů pobřežními strážemi, které měly za úkol nepustit lodě k italské půdě.
Došlo rovněž k utěsnění jižních libyjských hranic, urychlení repatriací přímo z Libye a opatření k zastavení toku migrantů ze subsaharské Afriky přes tranzitní státy jako Niger a Súdán.
To, že se opatření vyplácejí, potvrdilo v prosinci libyjské námořnictvo, které prohlásilo, že v roce 2017 zachytilo nebo zachránilo 80 tisíc migrantů. Objevily se však i hrůzné případy toho, kdy uprchlíci skákali zoufale přes palubu, neboť se nechtěli vrátit do Libye.
Migranti zachyceni nebo zachráněni libyjskými obyvateli jsou obvykle drženi v zadržovacích střediscích, aby čekali na repatriaci, ale čekací lhůty jsou často dlouhé a podmínky politováníhodné.
Itálie i nadále udržuje s Libyí kontakty, aby nedocházelo k exodu uprchlíků, a to ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) s programem repatriace ekonomických migrantů.
Návrat těchto migrantů v minulém roce vzrostl z 1200 osob na 19 tisíc. Co se týče uprchlíků, Itálie se stala v posledním týdnu minulého roku první zemí, která přivítala skupinu etiopských, somálských a jemenských migrantů, kteří přiletěli letadlem přímo z Libye.
Italský ministr vnitra Marco Minniti prohlásil, že z těchto humanitárních koridorů by mohlo v roce 2018 těžit až 10 tisíc uprchlíků. Alespoň za předpokladu, že budou rozšířeny mezi evropské partnery.
"Existuje dobrá a spolehlivá cesta, po které se můžeme vydat. Nebudeme předstírat, že problém neexistuje, raději ho vyřešíme lidsky a bezpečně jak pro italské občany, tak pro migranty," uvedl na konci minulého roku Gentiloni.
I přes veškerá úsilí se nepodařilo zabránit smrtím běženců. Podle IOM se ztratilo nebo zemřelo ve vodách Středozemního moře téměř 3 tisíce migrantů. Ve srovnání s rokem 2016 se však situace zlepšila - tehdy dopadlo stejným způsobem zhruba 4500 lidí.
Související
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?
Itálie , uprchlické tábory , uprchlíci , islám , Libye , Paolo Gentiloni
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 1 hodinou
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 5 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 7 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 8 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák