Uprchlická krize narazila v Itálii na svůj historický milník: Co bude dál?

Řím - Uplynulý rok byl zlomovým bodem, který pomůže Itálii ke zvládnutí uprchlické krize. Alespoň v to doufají italské úřady. Italský premiér Paolo Gentiloni to nazval tento týden "historickým přechodem Itálie od migrace řízené zločinci ke kontrolované, bezpečné a legální migraci". O tom napsal italský zpravodajský server The Local.

Zatímco další a další migranti se vydávali na nebezpečnou cestu Středozemním mořem k italským břehům, jejich počet klesl meziročně téměř o třetinu. I tak se jednalo podle webu The Local o skoro 119 tisíc uprchlíků. A to je ještě potřeba poznamenat, že tak "nízká" čísla zařídila druhá polovina roku.

Mezi lednem a červnem Itálie zaznamenala skoro dvacetiprocentní nárůst počtu uprchlíků, kteří přijížděli po moři. S žádostmi o azyl se roztrhl pytel, jelikož italští sousedé - Francie, Švýcarsko a Rakousko - uzavřeli své hranice.

Jen v posledních třech dnech června připlulo k italským břehům celkem 10 400 lidí. Sousední státy odmítli dovolit, aby byť jediná loď migrantů z Libye byla přijata.

S parlamentními volbami na obzoru (stanoveny byly na začátek března tohoto roku - pozn. red.) začalo být přistěhovalectví klíčovou otázkou, a to především pro populistické Hnutí pěti hvězd.

Itálie se pokoušela najít způsob, jakým přijímat na své půdě nové migranty. Opírala se především o menší střediska, o nichž se domnívá, že pomohou uprchlíkům se postavit na vlastní nohy.

I tak tisíce žadatelů o azyl tuhnou ve velkých přístřešcích, které živí nedůvěru okolních čtvrtí, v nichž žijí Italové.

Všechno se však začalo měnit v červenci, jelikož počet lodí s migranty z Libye náhle klesl. Klesající trend pokračoval až do té míry, že příliv uprchlíků za posledních šest měsíců klesl o 70 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Tento pokles byl připisován kontroverznímu italskému posílení břehů pobřežními strážemi, které měly za úkol nepustit lodě k italské půdě.

Došlo rovněž k utěsnění jižních libyjských hranic, urychlení repatriací přímo z Libye a opatření k zastavení toku migrantů ze subsaharské Afriky přes tranzitní státy jako Niger a Súdán.

To, že se opatření vyplácejí, potvrdilo v prosinci libyjské námořnictvo, které prohlásilo, že v roce 2017 zachytilo nebo zachránilo 80 tisíc migrantů. Objevily se však i hrůzné případy toho, kdy uprchlíci skákali zoufale přes palubu, neboť se nechtěli vrátit do Libye.

Migranti zachyceni nebo zachráněni libyjskými obyvateli jsou obvykle drženi v zadržovacích střediscích, aby čekali na repatriaci, ale čekací lhůty jsou často dlouhé a podmínky politováníhodné.

Itálie i nadále udržuje s Libyí kontakty, aby nedocházelo k exodu uprchlíků, a to ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) s programem repatriace ekonomických migrantů.

Návrat těchto migrantů v minulém roce vzrostl z 1200 osob na 19 tisíc. Co se týče uprchlíků, Itálie se stala v posledním týdnu minulého roku první zemí, která přivítala skupinu etiopských, somálských a jemenských migrantů, kteří přiletěli letadlem přímo z Libye.

Italský ministr vnitra Marco Minniti prohlásil, že z těchto humanitárních koridorů by mohlo v roce 2018 těžit až 10 tisíc uprchlíků. Alespoň za předpokladu, že budou rozšířeny mezi evropské partnery.

"Existuje dobrá a spolehlivá cesta, po které se můžeme vydat. Nebudeme předstírat, že problém neexistuje, raději ho vyřešíme lidsky a bezpečně jak pro italské občany, tak pro migranty," uvedl na konci minulého roku Gentiloni.

I přes veškerá úsilí se nepodařilo zabránit smrtím běženců. Podle IOM se ztratilo nebo zemřelo ve vodách Středozemního moře téměř 3 tisíce migrantů. Ve srovnání s rokem 2016 se však situace zlepšila - tehdy dopadlo stejným způsobem zhruba 4500 lidí.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie uprchlické tábory uprchlíci islám Libye Paolo Gentiloni

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy