Nová německá vláda vzniká v naprosté tajnosti, má se víc řešit i Evropa

Berlín - Druhým dnem v Berlíně pokračují sondovací rozhovory o nové německé vládě. Šéfové trojice stran - Angela Merkelová (CDU), Martin Schulz (SPD) a Horst Seehofer (CSU) - mají v plánu i separátní schůzku, na níž chtějí řešit mimo jiné otázku, jak reagovat na reformní návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Pro to, aby nová vláda kladla na evropskou politiku mnohem větší důraz, se už v neděli v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD vyslovil ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD). Dosavadní velká koalice CDU/CSU a SPD podle něj udělala chybu, že se příliš soustředila na vnitřní politiku a málo na dění na evropské scéně.

Ve čtvrtek nebo v pátek by sice už mělo být jasno, zda sondovací rozhovory skončily úspěchem, cestu k vlastním koaličním vyjednáváním by ale musel 21. ledna otevřít sjezd sociálních demokratů, z nichž si řada pokračování velké koalice nepřeje. Případnou koaliční smlouvu by pak zase muselo posvětit vnitrostranické referendum SPD.

Veřejnost má jen minimum informací, protože se předsedové stran už předem domluvili na tom, že všech 39 vyjednavačů bude mít zákaz o postupu rozhovorů podávat informace.

Média tak mají zatím k dispozici pouze obecné formulace typu slov předsedy SPD Martina Schulze, který dnes mluvil o velmi konstruktivní atmosféře, nebo místopředsedy CDU Armina Lascheta, jenž hovořil o dobrém pokroku.

Související

Více souvisejících

Německo Konzervativní unie CDU/CSU Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Angela Merkelová Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) Horst Seehofer Sigmar Gabriel

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy