Aktivace článku 155? Katalánsko napadlo u soudu převzetí autonomie

Barcelona - Prozatímní vedení katalánského parlamentu podalo stížnost ke španělskému ústavnímu soudu. Mimo jiné se v ní uvádí, že vláda v Madridu neměla sama rozpouštět katalánský parlament a odvolávat regionální vládu. Podle vedení parlamentu měl Madrid k takovému kroku vyzvat katalánského premiéra Carlese Puigdemonta.

Španělská vláda převzala přímou správou nad Katalánskem koncem října, když tamní regionální parlament, v němž měli většinu separatisté, přijal rezoluci o nezávislosti Katalánska. Madrid tak aplikoval článek 155 španělské ústavy, který po schválení horní komorou španělského parlamentu umožňuje převzít autonomii nad regionem, pokud jeho vedení porušuje ústavu či španělské zákony.

Tento článek byl v případě Katalánska zcela aplikován poprvé ve čtyřicetileté historii demokratického Španělska. Předtím byl článek 155 použit pouze jednou, a to v roce 1989 v případě Kanárských ostrovů. K samotnému převzetí autonomie ale tehdy nedošlo, neboť tamní regionální vláda se nakonec s Madridem dohodla. Důvodem však nebylo vyhlášení nezávislosti, Kanárské ostrovy odmítaly snížit cla po vstupu Španělska do Evropských společenství (nynější EU).

Stížnost k ústavnímu soudu na aplikaci článku 155 nyní podalo prozatímní vedení katalánského parlamentu, které zastupuje parlament od jeho rozpuštění koncem října. Vedení nového parlamentu, který vzešel z voleb 21. prosince, bude vytvořeno na ustavující schůzi svolané na 17. ledna.

V Katalánsku se nyní konají horečná jednání tamních politických stran, neboť ovládnutí vedení nového parlamentu může být klíčové i pro sestavení nové katalánské vlády. Ovládnou-li vedení separatisté, mohl by se kandidát na premiéra teoreticky ucházet o hlasy poslanců i prostřednictvím videokonference.

Dosavadní pravidla totiž výslovně nestanovují, že by kandidát o úřad katalánského premiéra musel svůj program v parlamentu představit osobně. Videokonferenci v tomto případě zvažuje separatistická koalice expremiéra Puigdemonta, který je nyní v Bruselu, kam se uchýlil po obvinění ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko Carles Puigdemont

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy