Islamistická a neonacistická propaganda? Objevilo se zarážející srovnání

NÁZOR - Koncem loňského roku bylo mnoho povyku ohledně "čistky" extremistických účtů na Twitteru, která zasáhla i známé osoby, například Jaydu Fransenovou, prozatímní vůdkyni britské ultrapravicové strany Británie na prvním místě, připomíná Jacob Davey. Expert na extremismus z londýnského Institutu pro strategický dialog v komentáři pro server Independent poukazuje, že mazat nenávistný obsah začal také videoportál YouTube.

Je třeba větší úsilí

Na internetu nicméně zůstává velké množství potenciálně ilegálního ultrapravicového obsahu, který je volně dostupný a který propaguje hodnoty teroristických organizací, varuje odborník. Podotýká, že teprve před rokem byla v rámci protiteroristické legislativy v Británii zakázána první taková skupina, krajně pravicová organizace Národní akce, jejíž členové vychvalovali vraždu labouristické poslankyně Jo Coxové.

Příslušníci Národní akce se krátce poté přeskupili pod novými jmény - Skotský úsvit a NS131, nastiňuje Davey. Dodává, že se zřejmě inspirovali dynamikou nelegálních islamistických organizací, například al-Muhadžirun, byť i tyto nové skupiny byly rovněž brzy zakázány. Minulý týden byla skupina pěti mužů a jedné ženy napojená na Národní akci obviněna ze zapojení do přípravy a podněcování teroristických útoků, uvádí expert. Jejich zatčení sice považuje za důležité, jelikož demonstruje odhodlanost bezpečnostních složek zabývat se strukturou teroristických skupin, ale dodává, že jde o pouhou jednu část reakce nutné k potírání podobných hnutí.    

"Spolu s odhalováním spiknutí a zaměřováním se na aktivní členy takových skupin je třeba vyvinout větší úsilí při odstraňování jejich přítomnosti na internetu," vysvětluje Davey. Zdůrazňuje, že schopnost manipulace a nábor nových členů skrze sociální sítě představuje pro teroristické organizace výhodu, přičemž typickým příkladem je strategie Islámského státu (IS), avšak potenciál internetové propagandy si delší dobu uvědomují také neonacisté, Skotský úsvit, NS131 a Národní akci nevyjímaje.

Zatímco přístup k materiálům IS je bez znalosti kódovacích komunikačních aplikací využívaných teroristickými organizacemi stále obtížnější, to samé nelze říct o krajně pravicových teroristických materiálech, varuje expert. Podotýká, že prostřednictvím vyhledávače Google se lze dostat na oficiální weby NS131 a Skotského úsvitu, které obsahují manifesty, propagandistické materiály hájící jejich jedovatou ideologii a v případě NS131 i pokyny pro guerillový boj.  

Stránka jako ISIS.com neexistuje, ale na web Skotského úsvitu se lze dostat pomocí pár kliků, připomíná Davey. Dodává, že krom standardních webových stránek je možné nalézt velké množství materiálu k Národní akci například na YouTube, kde mnoho kanálů obsahuje nejen skupinou vytvořená videa, ale i podpůrné šoty jejích sympatizantů. Ve srovnání s materiálem IS je takový obsah většinou nenásilný, ale prohlubuje pohled "my versus oni" a prezentuje skupiny jako přínosné pro britskou společnost, deklaruje odborník. Zdůrazňuje, že podobný obsah má velký propagandistický potenciál a může posloužit k radikalizaci zranitelných jedinců.

Ráje nenávisti

Podobné materiály nejsou přítomny jen na mainstreamových platformách a jak sociální sítě typu Twitter a Facebook stále méně tolerují ultrapravicové projevy nenávisti, roste počet okrajových platforem poskytujících útočiště sympatizantům krajní pravice, uvádí expert. Vysvětluje, že často se tváří jako "bašty svobody projevu", přičemž však v zásadě fungují jako volné prostory pro šíření nenávisti - například síť Gab.ai vznikla jako protiváha k Twitteru, který údajně uplatňuje "dvojí standardy, pokrytectví a masovou cenzuru ze strany velkých sociálních sítí ze Silicon Valley", a stala se útočištěm klíčových postav světové ultrapravice, přičemž mimo jiné obsahuje příspěvky a materiály propagující zakázanou Národní akci.

"Ve srovnání s tím jsou největší sociální sítě nyní nepřátelské prostředí vůči násilnému materiálu IS. Je rychle mazán a fanoušci bývají brzy odstraňováni z těchto platforem a nuceni uchylovat se ke kódovaným, neprůhledným komunikačním kanálům, jako Telegram," pokračuje Davey. Tvrdí, že jde o důsledek cílené aktivity sociálních sítí a bezpečnostních složek i podstatného právního konsensu jednotlivých vlád v otázce zakazování materiálů spojených s těmito skupinami.

Přesto zůstává mnoho bariér pro realizaci podobného postupu vůči neonacistické hrozbě, kritizuje expert. Soudí, že v Británii spočívá problém do velké míry ve skutečnosti, že ačkoliv je extremismus globální fenomén, velké množství platforem a internetové infrastruktury sídlí v USA, a tak těží z intelektuálního prostředí hájícího svobodu slova a zatímco je mezi americkými akcionáři internetových společností velká chuť zasahovat proti násilnému islamistickému obsahu, neplatí to o potírání krajně pravicových materiálů.

Ve výsledku je tak na technologických firmách, aby začaly odmítat neonacistické platformy - jako například mnoho významných společností v atmosféře po rasových nepokojích v Charlottesville rychle zablokovalo nenávistné stránky The Daily Stormer, poukazuje Davey. Doplňuje, že pobouření, které vedlo k takovému kroku, se však neodrazilo v Británii, a proto zůstává přístupný web Skotského úsvitu, kterému internetové společnosti nadále poskytují technický servis.

"Je tomu tak možná kvůli obskurnosti skupiny, ale jelikož členové těchto hnutí nadále čelí zatýkání, musíme se ptát, jak lze odstranit jejich internetovou prezentaci," píše odborník. Zdůrazňuje, že krajně pravicoví teroristé jsou smrtící hrozbou a snaží se podkopat naší společnost, tudíž není možné umožnit jim bujet v internetovém prostoru.

Související

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) neonacisté Velká Británie Terorismus sociální sítě

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 3 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy