Šéfem katalánského parlamentu se stal separatista Torrent, jednání je emotivní

Barcelona - Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu dnes poslanci jako svého předsedu zvolili separatistického politika Rogera Torrenta (38). Zastánci nezávislosti Katalánska podle médií ovládnou pět ze sedmi křesel v parlamentním vedení.

Prozatímní vedení parlamentu umožnilo hlasovat v zastoupení trojici uvězněných politiků, mezi nimiž je bývalý vicepremiér Oriol Junqueras. Puigdemont ani čtyři další poslanci - kteří stejně jako zmíněná trojice čelí obvinění ze vzpoury a v obavách ze zatčení zůstávají v Belgii - o to nepožádali a kvůli jejich absenci neměli separatisté absolutní většinu ve 135členném sboru.

Torrenta, člena Republikánské levice Katalánska (ERC), tak prosadili až ve druhém kole hlasování, kde jim stačila prostá většina 65 hlasů přítomných poslanců. Vítěz prosincových voleb, unionistická strana Ciutadans, navrhla do čela parlamentu Josého Maríu Espeja. Zastánci jednoty se Španělskem však mají v parlamentu pouze 57 hlasů, které na jeho zvolení nestačily a musel se spokojit s místopředsednickou funkcí.

Klíčovou byla pro úspěch separatistů pomoc osmi poslanců koalice Catalunya en Comú-Podem (Katalánsko společně můžeme), kteří sice nepodporují nezávislost Katalánska, při volbě předsedy však odevzdali prázdné hlasovací lístky s odůvodněním, že nechtějí přispět ke "zfalšované většině" založené na nepřítomnosti obviněných poslanců.

"Prvním krokem bude neprodleně ukončit intervenci (španělské vlády) do našich institucí," řekl po svém zvolení Torrent, který zároveň přislíbil, že se bude snažit přispět ke sjednocení katalánské společnosti rozdělené na dva nesmiřitelné tábory.

Dvěma místopředsedy byli zvoleni Espejo a Josep Costa z koalice Společně pro Katalánsko (JXCat). Spolu s posty tajemníků získali separatisté ve vedení celkem čtyři místa, ze zbývající trojice připadla dvě Ciutadans a jedno socialistům.

Složení parlamentního vedení nahrává separatistům v chystané volbě předsedy vlády, jejíž pravidla určí. Rozhodne i o tom, zda se Puigdemont bude moci o úřad ucházet prostřednictvím videokonference, jak navrhují strany usilující o nezávislost. Katalánští unionisté i centrální vláda v Madridu tuto možnost odmítají.

Zasedání probíhá v emotivní atmosféře a křesla nepřítomných poslanců jsou zakryta žlutými stuhami symbolizujícími hnutí za katalánskou nezávislost.

Při hlasování probíhajícím po jménech se ozývá hlasitý potlesk separatistických poslanců ve chvílích, kdy jsou k odevzdání hlasů vyzváni někteří z uvězněných či v Belgii pobývajících politiků.

"Vezměme si zpět své instituce. Bojujme za naši vlast. Ukažme důstojnost," vzkázal poslancům krátce před začátkem schůze prostřednictvím twitteru Puigdemont, který zůstává hlavním kandidátem na post premiéra. Puigdemont zatím nevyjasnil, zda se hodlá ucházet o premiérský post z Bruselu či se vrátí do vlasti. Pokud vstoupí na španělskou půdu, hrozí mu okamžité zatčení.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Carles Puigdemont Španělsko

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy