Merkelová se vrací silnější než dříve? Profesor má jasno

NÁZOR – V neděli večer šlo z evropských metropolí téměř zaslechnout oddechnutí, když němečtí sociální demokraté (SPD) v hlasování podpořili formální jednání s Křesťansko-demokratickou unií (CDU) Angely Merkelové a její bavorskou sesterskou odnoží, Křesťansko-sociální unií (CSU), konstatuje politolog Matthew Qvortrup. Profesor z Coventry University v komentáři pro server CNN soudí, že případná neochota podpořit plán zformovat vládní koalici na bázi uvedených stran by Evropu uvrhla do další existenční krize, kterou si kontinent nemůže dovolit.

Obava z historické porážky

Přesto šlo sotva o podporu, v níž lídr SPD Martin Schulz doufal, uvádí odborník. Připomíná, že jen 362 z 642 delegátů zvláštní stranické konference v Bonnu podpořilo kompromis dosažený před dvěma týdny, hlasování bylo velmi těsné a Schulz nepůsobil vůbec sebevědomě, když se v neděli odpoledne obracel na své „soudruhy“.

Sociálnědemokratický lídr také nepředvedl žádný bravurní výkon, deklaruje profesor. Odkazuje na web jinak vůči SPD smířlivého listu Süddeutsche Zeitung, který bezprostředně po Schulzově projevu napsal, že politik nedokázal získat srdce delegátů.

„Kdo potřebuje nepřátele, když má takové přátele?“ klade si otázku Qvortrup. Zdůrazňuje, že zkoušeného Schulze nezachránila jeho rétorika, ale především zájem na přežití strany, jelikož SPD se poté, co v zářijových spolkových volbách získala jen 23% hlasů, v posledních průzkumech propadá ještě níže a pravděpodobnost další porážky v případných březnových předčasných volbách zřejmě způsobila kýžený rozdíl.

Schulz původně chtěl, aby jeho strana po pětiletém nesnadném partnerství s Angelou Merkelovou nabrala sílu v opozici, poukazuje expert. Dodává, že volební výsledek byl pro SPD, která ještě před deseti roky vítězila se 40% hlasů, nejnižší v historii.

Poté, co zkrachovala jednání mezi Zelenými, liberály z FDP a CDU/CSU Merkelové, sociální demokraté byli nuceni zahájit rozhovory, vysvětluje politolog. Doplňuje, že vyústily v dohody o silnější evropské spolupráci a integraci i nižších odvodech na zdravotní pojištění u zaměstnanců, což byly pro SPD nepřekročitelné linie.

Merkelová, či Macron?

Křesťanští demokraté na oplátku údajně získali příslib, že počty uprchlíků přijímaných v Německu, budou výrazně nižší, poukazuje Qvortrup. Zdůrazňuje, že strana Merkelové ztratila mnoho hlasů ve prospěch krajně pravicové Alternativy pro Německo, když se v roce 2015 rozhodla přijmout téměř milion syrských běženců.  

SPD a CDU/CSU se také dohodly na větších odvodech do rozpočtu EU a podpoře plánu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona pro její fiskální integraci, pokračuje profesor. Dodává, že nedělní hlasování sociálních demokratů nicméně není koncem celého procesu a obě strany musí ještě uzavřít formální dohodu, avšak mělo by se skutečně jednat o pouhou formalitu, a proto se reálně otevřela cesta k dalším čtyřem rokům koaliční vlády vedené Angelou Merkelovou.

„Je otevřenou otázkou, zda se dříve neotřesitelná německá kancléřka dokáže vrátit do pozice nejvlivnějšího evropského politika,“ píše politolog. Poukazuje, že zatímco Merkelová a její kolegové vyjednávali na domácí scéně, role nejviditelnějšího evropského politika se dočasně chopil francouzský prezident Macron.

Pád Merkelové se předpokládal již mnohokrát, avšak kancléřka pokaždé odrazila své kritiky a vyšla posílená, připomíná profesor. Dodává, že nikdo neví, zda to dokáže znovu.

V širší perspektivě dohoda mezi sociálními a křesťanskými demokraty o větším příspěvku do evropského rozpočtu znamená, že nová německá vláda – zřejmě se Schulzem coby ministrem zahraničí – bude více principiální a pravděpodobně nebude podrývat evropský projekt, očekává Qvortrup. To by podle něj mělo zalarmovat především Británii, která se momentálně snaží v rámci dohody o podmínkách brexitu dojednat s EU soubor příznivých ústupků.

Související

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) EU (Evropská unie) Brexit

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy