Syrská vláda dál používá chemické zbraně proti lidu, varoval Tillerson

Paříž – Šéf americké diplomacie Rex Tillerson dnes při návštěvě varoval, že syrská vláda patrně dosud používá chemické zbraně k útokům na vlastní lid. Reagoval tak na údajný pondělní útok vládních sil v povstalecké východní Ghútě na předměstí Damašku, při němž syrská armáda podle záchranářů použila chlor. 

„Jen včera (v pondělí) se stalo obětí pravděpodobného útoku chlorem více než 20 civilistů, většinou dětí," řekl podle agentury Reuters Tillerson po konferenci o chemických zbraních ve francouzské metropoli.

Nedávné útoky ve východní Ghútě podle ministra vzbuzují obavy, že Asad "nadále používá chemické zbraně proti svému vlastnímu lidu".

Za incident podle něj nese zodpovědnost nese i Rusko, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada - a to nejen za oběti pondělního incidentu, ale také za „nesčetné oběti" předchozích útoků chemickými zbraněmi, které podnikla syrská vláda.

Syrská armáda i vláda dlouhodobě odmítají, že by v konfliktu kdy nasadily chlor nebo jiné chemické látky. Podle společné vyšetřovací komise OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ale syrská vláda v posledních dvou letech použila při útocích nervový plyn sarin a několikrát chlor.

Východní Ghúta, kde žije 400.000 lidí, je v oblasti Damašku posledním větším regionem, který neovládá režim. Místní populace čelí každodenním útokům vládních sil a trpí nedostatkem potravin a léků.

Na konferenci dnes bylo oznámeno, že Spojené státy a 28 evropských zemí spouštějí nový plán k lepší identifikaci a snadnějšímu potrestání uživatelů chemických zbraní. Zúčastněné země se v něm zavazují sdílet informace a sestavit seznamy lidí, kteří se podílejí na používání chemických zbraní, a to nejen v Sýrii, kde v občanské válce od roku 2011 zahynulo více než 340.000 lidí, ale i jinde na světě.

Iniciativa, s níž přišla Francie, následuje po dvojím ruském vetu v Radě bezpečnosti OSN proti vyšetřování chemických útoků v Sýrii. Má tak překážky kladené Moskvou obejít.

Související

Více souvisejících

Chemické zbraně Rex Tillerson Sýrie Bašár Asad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy