Před budovou katalánského parlamentu demonstrují příznivci expremiéra Puigdemonta

Barcelona - Dnes odpoledne v Barceloně prorazilo několik stovek příznivců bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta policejní zátarasy kolem parku, v němž je katalánský parlament. Demonstranti dorazili až k budově parlamentu a požadovali, aby byl Puigdemont uveden do úřadu premiéra. 

Předseda parlamentu dnešní jednání odložil, když ústavní soud Puigdemontovu kandidaturu zablokoval. Mnozí demonstranti v parku u parlamentu zůstávají a chtějí tam být i přes noc.

„Chceme mít svého premiéra, nebo obsadíme parlament," křičeli někteří demonstranti, když dorazili k budově parlamentu. Tu hlídala katalánská i španělská policie. „Parlament patří lidu," volali také demonstranti, z nichž někteří nesli Puigdemontovy fotografie a mávali katalánskými vlajkami. Podle médií se chovali pokojně.

Stovky lidí pronikly do parku Ciutadella, kde se parlament nachází, policie znovu obnovila zátarasy a uzavřela všechny vchody do parku. Na záběrech ze sociálních sítí bylo vidět, jak někteří demonstranti přelézají plot, aby se dostali do parku. Večer kolem sedmé hodiny policie hlavní vchod do parku otevřela.

Separatistická organizace Výbory pro obranu republiky (CDR) vpodvečer prostřednictvím sociálních sítí vyzvala, aby lidé zůstali v parku u parlamentu přes noc. "Permanentní mobilizace na ochranu republiky. Potřebujeme více lidí do parku Ciutadella. Jídlo, vodu a spacáky s sebou," napsala CDR na svém twitterovém účtu.

Akci svolaly dvě hlavní separatistické organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium. Začala krátce před plánovaným zasedáním katalánského parlamentu, které mělo projednávat kandidaturu Puigdemonta na předsedu katalánské vlády. Dopoledne ale předseda parlamentu Roger Torrent jednání odložil, protože uvedení Puigdemonta do úřadu by bylo sporné kvůli sobotnímu výroku ústavního soudu a Madrid by ho neuznal.

Puigdemont je v Bruselu a v případě návratu do Španělska mu hrozí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury za jeho snahy o nezávislost Katalánska. Zatím není jasné, kdy a za jakých podmínek se hlasování o katalánském premiérovi uskuteční.

Zákonná lhůta pro jednání parlamentu o novém katalánském premiérovi vyprší ve středu, nejpozději ve čtvrtek se mělo konat první kolo hlasování a do dvou dnů pak mělo být případné druhé kolo. Není-li nový premiér zvolen ani napodruhé, musejí se do dvou měsíců konat nové volby.

Sobotní předběžné opatření ústavního soudu ale vytvořilo právní vakuum, domnívá se profesor ústavního práva Francesc Pau. Podle něj má Puigdemont právo stát se premiérem, pokud se osobně dostaví, aniž by musel předtím žádat nejvyšší soud, který ho vyšetřuje kvůli obvinění ze vzpoury. To stanovil v předběžném opatření v sobotu ústavní soud. Pau také připomněl, že v katalánském parlamentu podle pravidel nesmí být nikdo zatčen bez souhlasu předsedy parlamentu. 

Související

Více souvisejících

Katalánsko Carles Puigdemont

Aktuálně se děje

před 28 minutami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy