Le Penová má problémy. Utržila drtivou porážku

Francouzská Národní fronta se ocitla v krizi. Strana Marine Le Penové nedokázala navázat na úspěchy z předchozích let a utápí se ve vnitrostranických sporech. Proč francouzští nacionalisté propadli právě ve chvíli, kdy se očekával jejich vzestup? O tom píše server ForeignAffairs.

Paříž - Zdálo se, že francouzská Národní fronta konečně výrazně prorazí. V regionálních volbách v roce 2015 strana uspěla, v některých oblastech severní a jižní Francie dostala až 40% hlasů. Uprchlická krize vrcholila a řada Francouzů slyšela na jednoduchá hesla francouzských nacionalistů. V následných prezidentských volbách se Marine Le Penová probojovala do druhého kola. Pozdější prezident Macron jí sice porazil přesvědčivě, ale přesto se Národní fronta zdála být silná. Pak ale přišly parlamentní volby a FN získala slabých 13%. Zdá se, že strana je opět na cestě dolů.

Výsledek parlamentních voleb nebyl vyložený propadák, FN v nich dostala přes 10,5 miliónu hlasů. Přesto je ale hnutí v krizi. Le Penová nedokázala vytěžit ze svého postupu do druhého kola prezidentských voleb téměř žádný politický kapitál. Strana se také potýká s odchodem tisíců členů. Le Penovou opustil i vlivný souputník Florian Philippot, jež byl považován za číslo 2 v rámci strany. Proč se FN ocitla v těchto potížích? Do jisté míry se zdá, jakoby strana ztratila svůj protestní potenciál. Jako kdyby zlenivěla a stala se mainstreamem. A jestli něco Marine Le Penové její voliči neodpustí, tak je právě začlenění se mezi „tradiční politiky“.

Lednový průzkum tyto doměnky potvrdil. Nejvíce Francouzů je toho názoru, že nejsilnější opozicí proti stávající Macronově vládě je francouzská krajní levice. Na druhém místě se v průzkumech umístili středo-pravicoví republikáni. Národní fronta skončila až třetí. Jak se to Marine Le Penové mohlo stát? Krajní levice zkrátka využila momentu, kdy se FN utápěla ve vnitrostranických sporech a přebrala jí její protestní témata.

Nemusí ale jít o definitivní tečku za politickou kariérou Marine Le Penové. Ta se může utěšovat hlavně jednou věcí – ostatní tradiční politické strany jsou na tom ještě hůř. Emmanuel Macron vlétl na francouzskou politickou scénu jako uragán a na hlavu porazil hlavně francouzské socialisty. Zatímco ti se teď bojí o holé přežití, FN je na tom přeci jen lépe.

Pozitivně museli v táboře FN vnímat též výsledky lednového sociologického průzkumu. Podle něj si 64% Francouzů myslí, že je ve Francii příliš mnoho uprchlíků, 57% nechce, aby za stávajícími uprchlíky směli dorazit jejich rodinní příslušníci a 75% je pro zákaz zahalování se na univerzitách. A právě mezi těmito Francouzi bude FN hledat své potenciální voliče. Nakolik se jí to podaří teprve uvidíme.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Marine Le Pen Národní fronta (NF) (Marine Le Penové) Francie

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy