Španělská občanská válka sice skončila před více než sedmdesáti lety, její ozvěny lze ale v zemi zaslechnout dodnes. Naposledy se tak stalo nedávno, v souvislosti s masovým pohřebištěm zabitých vojáků. O problematice informoval web Politico.eu.
Údolí padlých, jak se místo nazývá, je zalesněnou oblastí 60 kilometrů severozápadně od Madridu. V roce 1958 zde byl na rozkaz tehdejšího diktátora Franciska Franca postaven pomník padlým za občanské války. Na místním pohřebišti je pohřbeno více než 30 000 padlých vojáků, včetně několika prominentů režimu. Po své smrti v roce 1975 sem byl pohřben i sám Franco.
Během 40. a 50. let sem byla převezena řada ostatků padlých vojáků ze všech možných koutů Španělska. Často se tak dělo bez vědomí rodin. Teprve nedávno začala celá věc vycházet najevo. Rodiny některých padlých s tím ale mají velký problém. Vadí jim, že desítky let pokládali květiny na prázdné hroby, zatímco jejich blízcí byli dávno pohřbeni v Údolí.
Do Údolí byli převáženy ostatky vojáků, jež bojovali na obou stranách. Jsou zde tak pochováni jak nacionalisté tak republikáni. A to je další příčinou sporů. Rodiny po padlých republikánských vojácích ostře protestují proti tomu, aby jejich předci leželi bok po boku s diktátorem Francem. A to mimo jiné proto, že Údolí se v den výročí diktátorovy smrti často stává dějištěm srazu španělských fašistů a nacionalistů.
Některé rodiny už požádali o exhumaci těl svých příbuzných a chtějí jejich ostatky převézt jinam. Španělská vláda jim ale situaci spíše komplikuje. Bojí se, že podobných případů budou tisíce a více než sedm desítek let staré jizvy se opět otevřou. Ze strany oficiálních míst tak není vidět téměř žádná snaha situaci řešit.
Související
Do údajné snahy USA o vyloučení Španělska se vložilo NATO
Vyloučit člena NATO nejde, varují právníci. Ničeho se nebojíme, reaguje Sánchez
Španělsko , exhumace , pomník , Hřbitov
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
před 47 minutami
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
před 1 hodinou
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
před 1 hodinou
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
před 2 hodinami
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
před 3 hodinami
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
před 4 hodinami
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
před 5 hodinami
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
před 5 hodinami
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
před 7 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
před 7 hodinami
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
před 8 hodinami
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
před 9 hodinami
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
před 10 hodinami
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
před 11 hodinami
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
před 11 hodinami
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
před 12 hodinami
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
před 14 hodinami
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
včera
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
Přípravy na záchrannou operaci pro dvanáctitunového keporkaka, který již téměř měsíc uvízl v mělkých a málo slaných vodách u německého ostrova Poel, vrcholí. Soukromá iniciativa financovaná dvěma bohatými mecenáři plánuje přepravit zvíře přezdívané Timmy na speciálním pontonu se vzduchovými polštáři čtyřicet kilometrů směrem do Severního moře, odkud by se keporkak mohl vrátit zpět do Atlantiku.
Zdroj: Libor Novák