Nadnárodní kandidáti v evropských volbách? Europoslanci návrh smetli ze stolu

Štrasburk - Nadnárodní evropské kandidátky pro volby v roce 2019 nebudou. Europoslanci dnes nepodpořili návrh, který byl součástí legislativní iniciativy, jež se týkala redukce křesel po odchodu Británie z EU.

Poslanci souhlasili se snížením počtu míst v europarlamentu po brexitu ze 751 na 705. Kromě toho souhlasili s dočasným zmrazením 46 ze 73 křesel, které se po brexitu uvolní. V budoucnu by je mohly obsadit nové členské státy. Zbývajících 27 nynějších britských mandátů by se mělo rozdělit mezi 14 členských zemí, které aktuální rozdělení křesel mírně znevýhodňuje. Počet českých europoslanců se nezmění.

Součástí iniciativy o snižování počtu europoslaneckých křesel po brexitu byl návrh na vytvoření nadnárodních kandidátek, které dnes ale europarlament odmítl. Stoupencem celounijních volebních listin je zejména francouzský prezident Emmanuel Macron.

Český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), předseda české národní delegace v Evropské lidové straně (EPP), uvedl, že „by zavedení nadnárodního volebního obvodu nepřineslo unii jako celku nic dobrého. A bylo by i proti zájmu středně velkých zemí, jako je ČR". Nadnárodní listiny by podle něj přispěly k centralizované unii a posílily by zastoupení větších zemí na úkor malých a středně velkých.

Také europoslankyně Dita Charanzová (ANO) z liberální frakce ALDE byla hlasovala návrhu. „Češi dávají ve volbách do EP svůj hlas tomu, kdo bude podle nich v Bruselu nejlépe hájit naše národní zájmy, naši vizi EU," uvedla. Odmítla, aby se voličům nabízely „volební listiny se jmény, o nichž nikdy neslyšeli a o jejichž práci tisíc kilometrů za hranicemi ČR pochopitelně nic neví".

Související

Více souvisejících

evropský parlament europoslanci Brexit Luděk Niedermayer Dita Charanzová (ANO)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy