Naprosto nepřijatelné? Ve Štrasburku se děly divoké věci. Snad to se to stane i u nás, doufá český europoslanec

Štrasburk - Evropský parlament zbavil funkce jednoho ze svých místopředsedů, polského poslance Ryszarda Czarneckého, který svou polskou kolegyni který svou polskou kolegyni přirovnal k vyděračům a udavačům v období nacismu. Pro jeho odvolání se vyslovilo 447 poslanců, zapotřebí bylo 376 hlasů. Čeští europoslanci na jeho konec ve funkci zareagovali velmi odlišně.

O odvolání Poláka Ryszarda Czarneckého z vedení Evropského parlamentu informoval například europoslanec Jan Zahradil. „Dneska něco ke svobodě slova, nebo spíš svobodě politického projevu. Evropský parlament právě odvolal z funkce svého místopředsedu, Poláka Ryszarda Czarneckého z naší frakce,“ vysvětluje na videu europoslanec ODS.

Czarnecký přitom podle jeho slov neprovedl nic, co by bylo v rozporu s jeho mandátem europoslance. „Pan Czarnecki měl spor s jednou z jeho polských kolegyň z jiné strany, která kritizovala jeho vládu a jeho politickou stranu. A pak Czarnecki o ní řekl, že se chová tak trochu jako kolaboranti za druhé světové války,“ shrnul celý problém Zahradil.

Czarnecki z polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) označil europoslankyni Róžu Thunovou z polské opoziční strany Občanská platforma (PO) za "szmalcownika", což je polský výraz pro člověka, který za německé okupace nejprve vydíral skrývající se Židy a pak - když je obral o všechny peníze a cennosti - je udal. Polský odboj trestal tyto zrádce smrtí.

Podle Zahradila sice jde o příkré vyjádření, ale pokud se tím cítila polská poslankyně uražena, měla se podle něj domáhat satisfakce u polského soudu. Jenže do celé věci se vložil Evropský parlament. „Dali se dohromady eurolidovci, eurosocialisté, euroliberálové, eurozelení a eurokomunisté a rozhodli se, že si na nezávislý soud zahrají sami a že pana Czarneckého za tento politický výrok potrestají odvoláním z funkce,“ uvedl.

Podle něj za to může hned několik důvodů – například nálada, která v EU vůči Polsku a jeho vládě panuje, ale zároveň je to prý i důsledek příliš federalistických principů EU. „Takže tady došlo k politiky motivovanému útoku a podle mého názoru i k určitému útoku na svobodu slova a politického projevu. A myslím, že to je naprosto nepřijatelné,“ tvrdí Zahradil.

Dnes jsme v parlamentu hlasy 447 poslanců zbavili funkce místopředsedy pana Czarneskiho, který svou kolegyni nazval nacistickou kolaborantkou. Zajímalo by mě, zda jsou takovýchto gest schopni poslanci u nás. Třeba teď v souvislosti s výroky pana Okamury ke koncentráku v Letech...

— L Niedermayer (@LudekNie) 7. února 2018

Naopak europoslanec Luděk Niedermayer Czarneckého odvolání ocenil. „Dnes jsme v parlamentu hlasy 447 poslanců zbavili funkce místopředsedy pana Czarneskiho, který svou kolegyni nazval nacistickou kolaborantkou. Zajímalo by mě, zda jsou takovýchto gest schopni poslanci u nás. Třeba teď v souvislosti s výroky pana Okamury ke koncentráku v Letech...“ uvedl na twitteru.

Podobně to vidí i další čeští zástupci. „Polský europoslanec Ryszard Czarnecki skončil jako místopředseda Evropského parlamentu @Europarl_CS. Za nevhodné výroky by se mělo platit,“ myslí si lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. „#EP odvolal svého místopředsedu Ryszard Czarnecki, netajim se tim, ze jsem hlasovala pro jeho odvolání,“ přisadila si jeho stranická kolegyně Michaela Šojdrová.

Zahradilova slova mě zaskočila, přiznal Niedermayer 

Niedermayer se také vyjádřil ke slovům Zahradila, která ho prý zaskočila. „Jistě, pan Zahradil je v Bruselu již dlouho, já krátce, ale jeden z nás, zdá se, nechápe, co že to parlament je. Pan Czarnecký se stal vysokým funkcionářem parlamentu proto, že ho frakce pana Zahradila jako vhodného navrhla a on velmi aktivně přesvědčil poslance, že bude dobrým, či aspoň přijatelným místopředsedou (i když já své pochyby, po návštěvy jeho kanceláře, která připomínala vnitřek vitríny fotbalového fanatika, měl),“ přiznal europoslanec.

Poukazuje na to, že šlo o ostrý urážlivý výrok, za který se neomluvil, což vedlo řadu poslanců k přesvědčení, že vhodným místopředsedou není. „Podpora byla dost silná na to, aby k hlasování v souladu s jednacím řádem došlo. A jako svého místopředsedu ho nechtělo 447 poslanců, výrazně více, než řád vyžaduje.“ uvedl.

„Co na tom je podle Zahradila nepřijatelné, bych rád pochopil. Že by to, že výrok pronesl (asi) doma? A proto bychom na to měli zapomenout, neboť "doma je doma". A mimo jiné, tam se taky na Brusel nadává, i když o pár set kilometrů dál se vystupuje poněkud jinak? A nebo, že by poslanci neměli mít právo třeba o tom, kdo je jejich místopředseda, rozhodnout? A když ho zvolí, nesmí ho odvolat?“ zajímá Niedermayera,

„Dlouholetý politik jako pan Zahradil snad chápe, že zde velká většina parlamentu (kdo jak hlasoval a proč, to nevím, pro mne bylo rozhodování jasné) projevila svou vůli dle pravidel, která o tom rozhodují. Jistě že to bylo politické rozhodnutí, co jiného by to mělo být. Z parlamentu pana poslance samozřejmě nevyloučila, pokutu mu neudělila, jen rozhodla, že takto si místopředsedu nepředstavuje. Pro pana Zahradila nepatřičné, podle mne normální a rozumné,“ dodal europoslanec.

Související

Více souvisejících

evropský parlament Jan Zahradil Luděk Niedermayer Michaela Šojdrová Pavel Svoboda

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy