Německo hledá šéfa diplomacie. Gabrielovi to v SPD zavařila jeho dcera

Berlín - Spory ohledně nové německé vlády pokračují. Zatím stále není jasné, kdo se stane spolkovým ministrem zahraničních věcí. Složité to má i sama kancléřka Angela Merkelová (CDU), která čelí kritice, že klíčový post ministra financí přepustila sociálním demokratům (SPD).

Když se v pátek předseda SPD Martin Schulz vzdal účasti v příští vládě, kde měl být ministrem zahraničí, zdálo se, že Sigmaru Gabrielovi (SPD) nestojí nic v cestě, aby mohl funkci šéfa německé diplomacie vykonávat i nadále. Gabriel se však na rozdíl od veřejnosti, u níž patří mezi nejoblíbenější německé politiky, netěší velké důvěře u předsedkyně poslanců SPD Andreji Nahlesové, která se má stát šéfkou strany.

Gabriel si u Nahlesové a jejích spojenců rozhodně nepomohl ani svým chováním v momentě, kdy se zdálo, že v kabinetu kvůli zájmu Schulze o ministerský post skončí. Okamžitě zrušil několik ministerských termínů a médiím tlumočil, co mu údajně řekla jeho dcera: "Tati, teď budeš trávit více času s námi. To je přece lepší než s tím pánem s vlasy v obličeji." Myslela právě Schulze, který má pleš a zároveň vousy. Zatažení vlastní dcery do osobního sporu řada sociálních demokratů považuje přinejmenším za nevkusné.

Gabriela by podle německých médií ve funkci mohl nahradit třeba dosavadní ministr spravedlnosti Heiko Maas nebo ministryně pro rodinu Katarina Barleyová. Rozhodnuto ale ještě není. V první řadě záleží na tom, jestli se vůbec sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu vysloví pro to, aby další velká koalice vznikla.

Po skončení referenda, jehož výsledky mají být známé 4. března, má z čela strany odejít Schulz. V SPD už ale sílí hlasy, že by měl skončit dříve. Místopředsedkyně strany Manuela Schwesigová míní, že by ho Nahlesová mohla vystřídat už v úterý.

V jednoduché situaci není ani Merkelová Někteří poslanci už nahlas hovoří o tom, že by se CDU měla připravovat na dobu po Merkelové. Ta ale zatím počítá s tím, že v čele vlády vydrží až do konce volebního období v roce 2021.

Související

Více souvisejících

Německo Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu) Sigmar Gabriel Angela Merkelová Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy