Litují ztrát v Iráku, vypověděl Blair

Londýn - Bývalý britský premiér Tony Blair v pátek podruhé vypovídal před Chilcotovou komisí vyšetřující britskou účast na invazi do Iráku. Blair zopakoval, že po teroristických útocích z 11. září 2001 bylo jasné, že se mezinárodní společenství bude muset Irákem zabývat, informuje BBC.

Stejně jako v lednu loňského roku, kdy Blair před komisí vypovídal poprvé, i v pátek zdůraznil, že útoky z 11. září dramaticky změnily jeho vnímání režimu Saddáma Husajna. Po nich bylo podle Blaira jasné, že se situací v Iráku bude muset mezinárodní společenství zabývat.

Vyplývá to mimo jiné i z dopisu, který Blair zaslal Jonathanu Powellovi, tehdejšímu šéfovi kanceláře britského ministerského předsedy, a jenž byl v pátek zveřejněn.

„Režim (tehdejšího iráckého prezidenta) Saddáma Husajna je brutální, despotická vojenská diktatura. Zabíjí protivníky, ničí ekonomiku země a je zdrojem nestability a nebezpečí v regionu,“ napsal Tony Blair.

Bývalý britský ministerský předseda znovu popřel, že by se s někdejším americkým prezidentem Georgem Bushem během schůzky na jeho ranči v Texasu přímo dohodl na společné invazi Američanů a Britů do Iráku.

Loňskou výpověď zakončil tím, že za invazi "cítí odpovědnost, ale nelituje jí". "Chápal jsem to jako otázku po rozhodnutí jít do války," komentoval to v pátek Blair. "Ale pochopili to tak, že nelituji obětí, a to nebyl nikdy smysl nebo úmysl. Chci, aby bylo jasno, že samozřejmě lituji hluboce ztrát na životech."

Z galerie, kde seděli i příbuzní padlých vojáků, se však ozvaly výkřiky, že na lítost je už pozdě. Dvě ženy se demonstrativně zvedly a odešly, zatímco jiné musel zřízenec přinést kapesník, protože se rozplakala.

Bývalý britský premiér připustil, že jeho poradci ho odrazovali od invaze bez souhlasu OSN, protože by mohla být považována za nelegální. Blair ovšem odmítl, že by se je nebo poslance pokoušel zmanipulovat. Blairův bývalý právní poradce lord Goldsmith tento týden litoval výroků expremiéra, že útok by byl legální i bez schválení OSN.

Blair si na páteční vystoupení připravil 26stránkový materiál, v němž odpověděl na více než sto otázek, které mu pětičlenná komise předložila. Druhé vystoupení následovalo poté, co jeden ze svědků zpochybnil část jeho výpovědi z loňského ledna.

Při loňském Blairově předvolání před komisi protestovaly před konferenčním centrem královny Alžběty II. proti britskému parlamentu desítky lidí. To se v pátek opakovalo.

Na rozdíl od minulého roku, kdy Blair do konferenčního centra přišel zadním vchodem, aby se vyhnul demonstrantům, v pátek šel předním vchodem. Tam na něj čekala malé skupinka odpůrců války s transparenty. Expremiéra přivítala pokřikem "Tony Blair, terorista".

Britská vláda svůj vstup do války v Iráku, kterou zahájili Američané invazí v roce 2003, obhajovala expertízou, podle které byl prý Irák schopen do 45 minut použít chemické zbraně proti sousedním zemím. vyšlo ale najevo, že režim Saddáma Husajna žádné zbraně hromadného ničení neměl.

Související

Více souvisejících

Tony Blair Irák

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy