Ruský vliv v Česku? Východní velmoc by mohla zmodernizovat Dukovany

Brusel - Vypadá to, že se Česká republika pustí do boje s Evropskou unií a sousedními zeměmi kvůli rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Stát musí přesvědčit EU, aby polevila ze striktních pravidel pro udělování veřejných zakázek. ČR jinak může podepsat smlouvu s Ruskem, které už pomohlo například Maďarsku.

Česká republika vypsala v roce 2009 výběrové řízení na výstavbu dalších dvou reaktorů v Jaderné elektrárně Temelín. Celý projekt nakonec skončil v roce 2014 fiaskem kvůli vládním zárukám. Podle Státní energetické koncepce, schválené v roce 2015, se Česká republika zaměřuje na to, aby se jádro stalo hlavním zdrojem elektřiny kvůli stárnoucím uhelným elektrárnám, které budou postupně vyřazovány.

Nyní je ve hře výměna postsovětského reaktoru v Jaderné elektrárny Dukovany, které leží 50 kilometrů severně od rakouských hranic. Rakousko brojí proti českým jaderným elektrárnám několik let. Od havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima, která se udála v roce 2011, se proti jaderné energii silně postavilo i Německo v čele s Angelou Merkelovou. Obě země jsou velmi proti tomu, aby se v Evropě rozšiřovala jaderná energie, což jde logicky proti české energetické koncepci.

Náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Kristýna Křižanová pro zahraniční server Politico uvedla, že rozhovory s Bruselem začínají být velmi komplikované. "Nejsme si jisti, jestli nám bude udělena výjimka," řekla. Pokud Česká republika nedostane výjimku, pak je ve hře dohoda s Ruskem, které minulý rok podepsalo obdobnou dohodu o jaderné spolupráci s Maďarskem. Smlouva byla a je kritizována zejména Rakouskem kvůli upřednostnění politických zájmů před technickými kvalitami.

Maďarská jaderná elektrárna Paks podepsala smlouvu s ruským Rosatomem, což je federální orgán, který stojí v čele civilního a vojenského jaderného průmyslu v zemi. Firmu kontroluje a vlastní ruský stát. Budapešť udělila ruskému Rosatomu smlouvu na výstavbu dvou reaktorů bez výběrového řízení s tím, že státní společnost byla jediná, která by mohla splnit technické požadavky na nahrazení starších sovětských jednotek. "V současné době hodnotíme další možné varianty a toto je legitimní příklad toho, jak postupovat," uvedla Křižanová.

Nicméně jednání o možném nahrazení reaktoru v Dukovanech ještě potrvá dlouho, protože Česká republika nemá ještě ani stabilní vládu, připomíná Politico. Je však pravděpodobné, že ruská varianta určitě není vyloučena z jednoho prostého důvodu, že v čele státu máme proruského Miloše Zemana, který v lednových prezidentských volbách obhájil svůj mandát. Zeman podle serveru již dříve uvedl, že nebude proti podobné dohodě, jakou mezi sebou uzavřelo Maďarsko s Ruskem. V Bruselu si však všímají posílení ruského vlivu v České republice. A teoretická dohoda s Ruskem o reaktoru v Dukovanech by jej mohla ještě posílit.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Nový problém pro dostavbu Dukovan. Francouzi se hodlají odvolat

Problémy kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany budou pokračovat. Francouzská EDF připravuje odvolání proti zatím nepravomocným rozhodnutím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který na přelomu října a listopadu rozhodl o návrzích zmíněné společnosti a firmy Westinghouse. Řízení o návrzích obou podniků byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Účastníci však mohou podat rozklad. 
Jaderná elektrárna Dukovany

Dukovany mají problém. Do tendru vstoupil antimonopolní úřad

V projektu dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech nastává problém. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve středu informoval, že vydal předběžné opatření, které státu zakazuje uzavření smlouvy na výstavbu nového jaderného zdroje. 

Více souvisejících

jaderné elektrárny dukovany Česká republika EU (Evropská unie) Rusko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy