Radikální separatisté prohráli. Katalánský parlament odmítl potvrdit deklaraci nezávislosti

Katalánsko - Katalánský parlament dnes odmítl návrh radikálních separatistů, kteří chtěli potvrdit říjnovou deklaraci nezávislosti, kvůli níž převzala správu nad Katalánskem španělská vláda.

Separatisté nakonec schválili rezoluci, která potvrzuje legitimitu kandidatury uprchlého expremiéra Carlese Puigdemonta, avšak o vyhlášení nezávislosti se nezmiňuje.

Usnesení, na jehož textu se podle listu El País shodla Puigdemontova koalice Společně pro Katalánsko (JxCat) s radikální Kandidátkou lidové jednoty (CUP), počítá vedle symbolické podpory expremiérovy kandidatury s "obnovou katalánských institucí". Zároveň odmítá použití článku 155 španělské ústavy, jehož prostřednictvím se Madrid chopil správy nad Katalánskem. Radikálové nakonec neprosadili zmínku o potvrzení deklarace, která podle právníků odporovala španělské ústavě a porušovala předchozí verdikty ústavního soudu.

Zatímco poslanci stran prosazujících setrvání Katalánska ve svazku se Španělskem vyzývali separatistické politiky, aby respektovali zákony, stoupenci nezávislého Katalánska v projevech hovořili o násilném prosazování vůle centrální vlády. Separatisté dali najevo, že hodlají i nadále prosazovat myšlenku nezávislé katalánské republiky.

"Tato rezoluce je výchozím bodem projektu republiky, který chceme nabídnout katalánským občanům," prohlásil Quim Torra z JXCat, jenž představil projekt nakonec schváleného usnesení.

Jednostranná deklarace nezávislosti a snahy katalánského vedení o odtržení regionu od Španělska vedly v říjnu Madrid k tomu, že poprvé v demokratické historii země převzal přímou správu nad autonomní oblastí. Členové bývalé vlády byli obviněni ze vzpoury, několik bylo uvězněno a pětice včetně Puigdemonta prchla do Belgie.

V prosincových volbách však získali separatisté opět většinu hlasů v parlamentu a volba předsedy vlády je tedy v jejich rukou. Uprchlého Puigdemonta však nehodlá jako nového premiéra uznat Madrid, který se vzdá správy nad regionem pouze v případě zvolení fyzicky přítomného premiéra.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko Carles Puigdemont

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy