Rána pro Evropu. Co čekat od výsledků voleb v Itálii?

Řím – Italští voliči rozdali karty. Nový parlament budou tvořit převážně euroskeptické a antisystémové strany, což ukazuje, že se setkáváme s novou změnou v dosavadním směřování evropské politiky. Proč vlastně dali Italové zelenou populistům? A lze skutečně s jistotou říci, že právě oni dokáží vyřešit problémy, které současnou Itálii trápí (nezaměstnanost, stagnující ekonomika, migrace,..)?

Jak se zdá, tak se základy EU začínají opět bortit jako domeček z karet. Prvním vychýlením z její dosavadní cesty byl brexit a druhým většinové zastoupení euroskeptických stran v Itálii, která jí společně s Francií, Beneluxem a Německem založila.

Z povolební analýzy britského deníku The Guardian vyplývá, že Itálii čekají v dohledné době problémy se sestavením funkční a stabilní vlády s důvěrou obou komor parlamentu, jak požaduje ústava.

Ekonomičtí experti nejsou s touto situací vůbec spokojeni a sdílejí obavy, že politická nestabilita jenom prohloubí stávající stagnaci, na jejíž základech si vybudovaly přízeň právě ony antisystémové a populistické strany. Ty však podle ekonomů nebudou schopné si s ní poradit.

"Já osobně nevidím možnost, jak by tom mohla nová italská vláda zabránit," řekl pro INFO.CZ Christopher Dembik, francouzský ekonom společnosti Saxa Bank Jaké varianty vládní koalice přichází v úvahu?

Středopravice reprezentovaná stranami Forza Italia Silvia Berlusconniho, Ligy Severu a Bratry Itálie, která je favoritem voleb, si sice získala přízeň pouze 37 % Italů, ale společně s Hnutím pěti hvězd má parlamentní většinu.

Demokratická strana Mattea Renziho, kterou volilo méně, než 20 % voličů, se momentálně chystá odejít do opozice, což takřka vylučuje vznik možné koalice středolevice s Hnutím pěti hvězd nebo se středopravicí, jak se očekávalo před volbami. Odchodem do opozice a nízkým volebním výsledkem tak nyní zaráží další hřebík do rakve tradičně levicových stran, které propadly ve všech evropských volbách. 

Dosavadní směřování politiky čtvrté nejsilnější Evropské unie nyní může obrátit o 360 stupňů. Nejedná se však o zaječí úmysly v podobě Italexitu, odchodu z jednotného trhu, nebo návratu k původní měně. Spíš hrozí, že bude vůči politice Bruselu víc vyděračská.

Předvolební nejistota, povolební nejistota

Z důsledků italských voleb vyplývá daleko víc otázek, než odpovědí. Nicméně jak už bylo uvedeno, Italové neusilují ani o italexit, ani o opuštění eurozóny, ačkoliv volili euroskeptiky. Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu fakt, že si je získaly strany, které dříve usilovaly o vypsání celostátního referenda o euru, jehož zavedení se neobešlo bez komplikací.

Přestože tedy nejsou natolik euroskeptičtí, aby chtěli následovat Velkou Británii, je zde znát poptávka po změně, což potvrdil například i lídr krajně pravicové Ligy Severu Matteo Salvini, který řekl, že pokud Brusel neobrátí, pak skutečně k italexitu dojde.

Nejpalčivějším problémem, který trápí současné Italy, zejména ty, co žijí na jihu, a na Sicílii, je migrace. Ostatně už před vypuknutím migrační krize byla Sicílie přímo oblíbeným místem utečenců z afrického kontinentu.

V momentě, kdy německá kancléřka Angela Merkelová zahájila svojí politiku otevřených hranic, musela se Itálie smířit s tím, že skrz ni budou projíždět skupiny běženců hledajících azyl v Německu.

Právě na těchto tématech si založila svojí kampaň středopravicová koalice bývalého premiéra Silvia Berlusconniho, který slibuje nulovou toleranci k nelegálním přistěhovalcům. Jeho koaliční partner a lídr Ligy Severu Matteo Salvini zašel v tomto ještě dál a slíbil, že bude aktivně bojovat s šířením radikálního islámu, a že se postará o masovou deportaci všech ilegálních imigrantů.

Italy zřejmě mnohem víc zajímalo, jak si konkrétní strana poradí s migrací, než tradičně levicový program. Navíc jak středopravice, tak i Hnutí pěti hvězd otevřely téma všeobecného základního příjmu, který je na zdejším politickém trhu z důvodu přebujelého státního aparátu a vysoké nezaměstnanosti, zejména na jihu země, hojně poptáván.

Salvini, který je znám svými otevřeně rasistickými výroky, dokonce popřel nutnost vytvořit vládu, která se bude moci opřít o parlamentní většinu. Podle jeho názoru získali mandát už tím, že jsou vítězi voleb, což je samozřejmě sporné. To, že zastávají první místo, nic nemění na faktu, že volby skončily patem, a že nelze s jistotou určit, kdo sestaví příští italskou vládu. 

„Své slovo dodržím a můj návrh je vláda středopravicových stran, které vyhrály volby, a které mají právo sestavit vládu,“ řekl Salvini v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Zároveň také vyloučil referendum o opuštění eura a vládní koalici s antisystémovým Hnutím pěti hvězd, ačkoliv by s ním středopravicová koalice měla mít nejvíc průniků.

Vzhledem k tomu, že středolevice odchází do opozice, středopravice inklinuje k solitérství a odmítá vládu s Hnutím pěti hvězd, lze za současných indicií předpokládat vznik nestabilní vlády, nebo dokonce problematického sestavování vlády, což není vzhledem k politicko-ekonomické významnosti Itálie dobré.

Nicméně je třeba poznamenat, že se politika mění jako počasí, a že zítra bude jinak, než dnes. Ostatně SPD také po volebním neúspěchu v německých parlamentních volbách nejprve vylučovala opětovný vznik velké koalice s CDU/CSU.

Související

Více souvisejících

Itálie EU (Evropská unie) volby v Itálii

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západní partnery, aby zesílili tlak na Rusko, které podle něj dál využívá každý den i noc k zabíjení civilistů. Jeho prohlášení přichází krátce před dnešním klíčovým setkáním světových lídrů v Paříži a jen několik hodin poté, co ruské rakety a drony v noci udeřily na Dnipro, Oděsu, Sumy, Charkov a Doněck. Při útocích zahynuli tři lidé a dalších 28 utrpělo zranění.

před 51 minutami

top 09

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni

Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.

před 1 hodinou

Emmanuel Macron

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu

Prezident Emmanuel Macron dnes na Elysejském paláci oficiálně přivítal amerického senátora Marca Rubia a realitního magnáta Stevena Witkoffa. Při setkání je doprovázel francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Podle francouzského prezidentského úřadu se Macron těsně před tím spojil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, což podtrhuje geopolitickou vážnost současné návštěvy americké delegace.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Fico

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích

Slovenský parlament ve středu těsnou většinou přijal nový zákon, který zpřísňuje pravidla pro neziskové organizace. Opatření, jež podle kritiků nese znaky ruské legislativy, prošlo zrychleným legislativním procesem a získalo pouze nejnutnější počet 76 hlasů. Zákon ukládá neziskovým organizacím povinnost zveřejňovat informace o svých dárcích a zavádí sankce za jejich nezveřejnění.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu ke studentům na Baumanově moskevské státní technické univerzitě vyzdvihl Elona Muska. Podle něj jde o výjimečného člověka, který – ač žije ve Spojených státech – je posedlý vizí cesty na Mars. Takové osobnosti se podle Putina objevují jen zřídka, neboť jsou poháněny silnou ideou.

před 4 hodinami

Nové záběry z atentátu na Fica zveřejnila finská televize YLE

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica

Dosud nezveřejněné záběry z atentátu na slovenského premiéra z května 2024 se nyní dostaly na veřejnost díky dokumentu finské televize. Syrové sekundy po výstřelech v Handlové zachycují dramatické momenty střelby z jiného úhlu a znovu oživují děsivé chvíle, které zasáhly nejen Slovensko, ale i širokou veřejnost ve střední Evropě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 9 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 10 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

OBRAZEM: Národní divadlo vyprovodilo Aloise Švehlíka na poslední cestu

Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy