Rána pro Evropu. Co čekat od výsledků voleb v Itálii?

Řím – Italští voliči rozdali karty. Nový parlament budou tvořit převážně euroskeptické a antisystémové strany, což ukazuje, že se setkáváme s novou změnou v dosavadním směřování evropské politiky. Proč vlastně dali Italové zelenou populistům? A lze skutečně s jistotou říci, že právě oni dokáží vyřešit problémy, které současnou Itálii trápí (nezaměstnanost, stagnující ekonomika, migrace,..)?

Jak se zdá, tak se základy EU začínají opět bortit jako domeček z karet. Prvním vychýlením z její dosavadní cesty byl brexit a druhým většinové zastoupení euroskeptických stran v Itálii, která jí společně s Francií, Beneluxem a Německem založila.

Z povolební analýzy britského deníku The Guardian vyplývá, že Itálii čekají v dohledné době problémy se sestavením funkční a stabilní vlády s důvěrou obou komor parlamentu, jak požaduje ústava.

Ekonomičtí experti nejsou s touto situací vůbec spokojeni a sdílejí obavy, že politická nestabilita jenom prohloubí stávající stagnaci, na jejíž základech si vybudovaly přízeň právě ony antisystémové a populistické strany. Ty však podle ekonomů nebudou schopné si s ní poradit.

"Já osobně nevidím možnost, jak by tom mohla nová italská vláda zabránit," řekl pro INFO.CZ Christopher Dembik, francouzský ekonom společnosti Saxa Bank Jaké varianty vládní koalice přichází v úvahu?

Středopravice reprezentovaná stranami Forza Italia Silvia Berlusconniho, Ligy Severu a Bratry Itálie, která je favoritem voleb, si sice získala přízeň pouze 37 % Italů, ale společně s Hnutím pěti hvězd má parlamentní většinu.

Demokratická strana Mattea Renziho, kterou volilo méně, než 20 % voličů, se momentálně chystá odejít do opozice, což takřka vylučuje vznik možné koalice středolevice s Hnutím pěti hvězd nebo se středopravicí, jak se očekávalo před volbami. Odchodem do opozice a nízkým volebním výsledkem tak nyní zaráží další hřebík do rakve tradičně levicových stran, které propadly ve všech evropských volbách. 

Dosavadní směřování politiky čtvrté nejsilnější Evropské unie nyní může obrátit o 360 stupňů. Nejedná se však o zaječí úmysly v podobě Italexitu, odchodu z jednotného trhu, nebo návratu k původní měně. Spíš hrozí, že bude vůči politice Bruselu víc vyděračská.

Předvolební nejistota, povolební nejistota

Z důsledků italských voleb vyplývá daleko víc otázek, než odpovědí. Nicméně jak už bylo uvedeno, Italové neusilují ani o italexit, ani o opuštění eurozóny, ačkoliv volili euroskeptiky. Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu fakt, že si je získaly strany, které dříve usilovaly o vypsání celostátního referenda o euru, jehož zavedení se neobešlo bez komplikací.

Přestože tedy nejsou natolik euroskeptičtí, aby chtěli následovat Velkou Británii, je zde znát poptávka po změně, což potvrdil například i lídr krajně pravicové Ligy Severu Matteo Salvini, který řekl, že pokud Brusel neobrátí, pak skutečně k italexitu dojde.

Nejpalčivějším problémem, který trápí současné Italy, zejména ty, co žijí na jihu, a na Sicílii, je migrace. Ostatně už před vypuknutím migrační krize byla Sicílie přímo oblíbeným místem utečenců z afrického kontinentu.

V momentě, kdy německá kancléřka Angela Merkelová zahájila svojí politiku otevřených hranic, musela se Itálie smířit s tím, že skrz ni budou projíždět skupiny běženců hledajících azyl v Německu.

Právě na těchto tématech si založila svojí kampaň středopravicová koalice bývalého premiéra Silvia Berlusconniho, který slibuje nulovou toleranci k nelegálním přistěhovalcům. Jeho koaliční partner a lídr Ligy Severu Matteo Salvini zašel v tomto ještě dál a slíbil, že bude aktivně bojovat s šířením radikálního islámu, a že se postará o masovou deportaci všech ilegálních imigrantů.

Italy zřejmě mnohem víc zajímalo, jak si konkrétní strana poradí s migrací, než tradičně levicový program. Navíc jak středopravice, tak i Hnutí pěti hvězd otevřely téma všeobecného základního příjmu, který je na zdejším politickém trhu z důvodu přebujelého státního aparátu a vysoké nezaměstnanosti, zejména na jihu země, hojně poptáván.

Salvini, který je znám svými otevřeně rasistickými výroky, dokonce popřel nutnost vytvořit vládu, která se bude moci opřít o parlamentní většinu. Podle jeho názoru získali mandát už tím, že jsou vítězi voleb, což je samozřejmě sporné. To, že zastávají první místo, nic nemění na faktu, že volby skončily patem, a že nelze s jistotou určit, kdo sestaví příští italskou vládu. 

„Své slovo dodržím a můj návrh je vláda středopravicových stran, které vyhrály volby, a které mají právo sestavit vládu,“ řekl Salvini v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Zároveň také vyloučil referendum o opuštění eura a vládní koalici s antisystémovým Hnutím pěti hvězd, ačkoliv by s ním středopravicová koalice měla mít nejvíc průniků.

Vzhledem k tomu, že středolevice odchází do opozice, středopravice inklinuje k solitérství a odmítá vládu s Hnutím pěti hvězd, lze za současných indicií předpokládat vznik nestabilní vlády, nebo dokonce problematického sestavování vlády, což není vzhledem k politicko-ekonomické významnosti Itálie dobré.

Nicméně je třeba poznamenat, že se politika mění jako počasí, a že zítra bude jinak, než dnes. Ostatně SPD také po volebním neúspěchu v německých parlamentních volbách nejprve vylučovala opětovný vznik velké koalice s CDU/CSU.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie EU (Evropská unie) volby v Itálii

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy