Další vláda Merkelové? Analytička prozradila, na co je třeba se připravit

NÁZOR - Nyní, když má Německo novou vládu, prioritou Angely Merkelové se musejí stát investice do obrany a transatlantické vztahy, konstatuje Sophia Beschová v komentáři pro server CNN. Bezpečnostní analytička z think tanku Center for European Reform připomíná, že německou bezpečnost dlouho garantovaly Spojené státy, ať prostřednictvím pátého článku NATO či ochrany širších německých bezpečnostních zájmů, například vynucováním svobodné plavby v Adenském zálivu a Jihočínském moři nebo bojem s Islámským státem.

Alibistický pacifismus

Americké garance dosud umožňovaly, aby se Berlín vyhýbal obtížným otázkám nasazení ozbrojených sil, uvádí expertka. Poukazuje, že Němci na sebe rádi nahlížejí jako na pacifisty, avšak být pacifistickou zemí je snadné, pokud vaši bezpečnost garantuje někdo jiný, tudíž německý pacifismus často slouží jako kamufláž pro neochotu angažovat se.  

"Dnes Německo se německý pohled na Ameriku mění, především od doby, kdy se prezidentem stal Donald Trump," pokračuje analytička. Odkazuje na prosincový průzkum Koerber Foundation, podle něhož Němci Trumpa považují za větší problém pro německou zahraniční politiku než autoritářské vládce v Severní Koreji, Rusku či Turecku.

Zatímco stále větší počet Němců nyní říká, že jejich země by měla spolupráci s USA omezit, zhruba dvě třetiny z nich stále věří, že Spojené státy by přišly Německu na pomoc v případě konfliktu s Ruskem, přičemž tyto názory jsou stále více v protikladu, varuje odbornice.

Trump se ve skutečnosti snaží oslabit americký vliv na Německo i v oblastech, kde si Berlín zaslouží kritiku, například ve výdajích na obranu, které v roce 2017 dosáhly jen 1,2% HDP, konstatuje Beschová. Dodává, že ačkoliv se Německo zavázalo zvýšit tento poměr na Severoatlantickou aliancí vyžadovaná 2% HDP do roku 2024, tento cíl se setkává s nezanedbatelným politickým odporem.     

Během loňské volební kampaně němečtí sociální demokraté (SPD) kritizovali cíl jako sklonění se před Trumpem a podporu samoúčelného utrácení, připomíná analytička. Zdůrazňuje, že nedostatek financí pro německou armádu ovšem vede k velkým nedostatkům v jejích schopnostech.

Nová realita   

SPD a další levicové strany v Německu razí linii, že "za každé euro utracené za obranu by se mělo utratit euro v rámci rozvojové pomoci", poukazuje Beschová. Přiznává, že stoupající výdaje Německa na rozvojovou pomoc, které loni dosáhly 0,7% HDP, a splnily tak cíl stanovený OSN, jsou sice chvályhodné, avšak spojování této pomoci s investicemi do vojenské oblasti podle jejího názoru neumožní Berlínu vyhýbat se citlivé debatě o výdajích na obranu navždy.  

"Pokud se má Německo co do bezpečnosti stát méně závislé na USA - což je cíl naznačený někdejším sociálnědemokratickým ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem -, bude třeba více investovat do obrany," deklaruje odbornice. Dodává, že po měsících politických dohadů je CDU-CSU kancléřky Angely Merkelové připravena vytvořit novou koaliční vládu s SPD, která bude mít velkou příležitost přijmout nový, asertivnější přístup k vojenských a obranným otázkám, než se věci usadí do známé rutiny.  

Němečtí politici by měli být podle Beschové dostatečně odvážní, aby připravili veřejnost na silnější vojenský rozměr německé zahraniční politiky. Je třeba rovněž veřejná debata o lukrativním, ale kontroverzním prodeji německých zbraní, roli země v evropském jaderném odstrašování a odpovědnosti Německa coby člena NATO, doplňuje analytička.

Spojené státy a Velká Británie, dvě kotvy západního globálního politického a ekonomického řádu, se nyní stahují z Evropy, připomíná expertka. Míní, že Německo tak musí přijít se strategií, která mu pomůže chránit evropskou bezpečnost a na pravidlech založený světový ekonomický řád, a pracovat na přizpůsobení transatlantických vztahů dnešní realitě.

"Prezident Trump nebude v úřadu navždy, ale jeho zvolení poukazuje na širší zněny v americkém přístupu k Evropě," píše odbornice. Uvádí, že bezpečnost Německa a Evropy nadále závisí na Spojených státech, jejich zahraniční politice a řízení světové ekonomiky, a proto musí Německo investovat do evropské akceschopnosti, jelikož transatlantické partnerství může být zachováno jen za předpokladu, že ho vyváží větší příspěvek ze strany Německa a dalších zemí.

Související

Více souvisejících

Německo Německá armáda NATO USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy