Novým bavorským premiérem se stal Markus Söder

Mnichov - Novým bavorským premiérem se dnes stal Markus Söder. Jednapadesátiletý člen Křesťanskosociální unie (CSU) ve funkci po deseti letech nahradil Horsta Seehofera.

Zvolení Södera není překvapením, CSU má v bavorském sněmu absolutní většinu. Hlas rodákovi z Norimberku dalo nakonec 99 poslanců, 64 bylo proti a čtyři se hlasování zdrželi.

Dosavadní zemský ministr financí Söder nahradil Horsta Seehofera, který stál v čele Bavorska od roku 2008. Seehofer ve funkci skončil úterní půlnocí, od středy je v nové vládě kancléřky Angely Merkelové ministrem vnitra. Za jeden z úspěchů deseti let v premiérském křesle Seehofer v pondělí označil výrazné zlepšení vztahů Bavorska s Českou republikou.

Post předsedy bavorské vlády ale Seehofer neopustil dobrovolně. Tlak na jeho odchod začal postupně sílit po propadu CSU v loňských parlamentních volbách v Německu. Tváří v tvář bavorským zemským volbám, které se budou konat 14. října, se politici nakonec dohodli, že Söder bude premiérem a Seehofer zůstane předsedou strany.

Jak bude jejich spolupráce fungovat, není jasné. Oba politici dlouhodobě příliš dobré vztahy nemají, agentura DPA napsala, že oba jsou "alfa samci".

Související

Více souvisejících

Německo CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) Markus Söder

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy