Bratislava/Brno - Tisíce lidí se dnes odpoledne zúčastnily v Bratislavě pietního průvodu na památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Akci zorganizovali vysokoškolští studenti poté, co organizátoři dřívějších velkých protivládních demonstrací v reakci na čtvrteční jmenování nového kabinetu plánovaný protest ve slovenské metropoli odvolali. Shromáždění se konala také v jiných městech země a v zahraničí. Například v Brně sešli demonstranti volající po důsledném vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.
Lidé se shromáždil u budovy bratislavské Univerzity Komenského u řeky Dunaj a následně se přesunul na nedaleké náměstí, kde se v uplynulých týdnech konaly velké protivládní demonstrace. V čele průvodu studenti nesli transparent s nápisem "Není nám to jedno".
"My studenti jsme se rozhodli zapojit se do společenského dění v naší zemi. Chceme se postavit za změny na Slovensku. Nezapomínejme, že jsme všichni odpovědní za naší zemi a za to, jak se bude v ní žít. Nepřijde nikdo jiný, kdo bude za nás měnit věci k lepšímu," řekl za organizátory z pódia Timotej Lauko.
Zatímco průvod i krátké shromáždění proběhly kromě vystoupení Lauka a potlesku přítomných v tichosti, v jeho závěru demonstranti křičeli "Volby, volby". Studenti také zapálili svíčky na památku zastřelené dvojice.
Po skončení průvodu se odhadem 1500 lidí přesunulo k budově parlamentu, kde skandovali hesla za předčasné volby a proti nové vládě, kterou vytvořila dosavadní koalice. "Tuto vládu nechceme. Předčasné volby. Zloději. Mafie", křičeli demonstranti před sněmovnou, kterou chránil kordon policistů. Parlament se dříve během dne začal zabývat návrhem na vyslovení důvěry nové vládě Petera Pellegriniho; dnešní jednání bylo ukončeno ještě před příchodem demonstrantů.
V uplynulých dvou týdnech se na Slovensku konaly největší demonstrace od takzvané sametové revoluce v roce 1989. Jen v Bratislavě se obou shromáždění zúčastnilo podle odhadů shodně přes 50.000 lidí, kteří často skandovali hesla proti tehdejšímu premiérovi Ficovi. Účast na dnešním shromáždění byla menší.
I po rekonstrukci slovenské vlády se v Brně sešli demonstranti
Demonstranti v Brně žádali vyšetření vraždy Kuciaka a jeho snoubenky, žádali také slušnost v politice, a to jak na Slovensku, tak v Česku. Shromáždění se podle odhadu ČTK zúčastnilo nejméně 350 lidí, převážně mladých s vysokým podílem Slováků. Na akci se objevily transparenty Chceme lepší budoucnost, Slušnost je základ či Není nám to jedno.
Jeden z řečníků Dominik Levíček kritizoval způsob, jak se čeští i slovenští politici vyjadřují o novinářích či demonstrantech z posledních týdnů a volal po šíření slušnosti. Na shromáždění zazněl požadavek na odstoupení slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara. Řečník Dávid Pásztor vyzval Slováky žijící v Česku, aby zvážili návrat do vlasti, kde by zúročili své zkušenosti, napomohli k dalšímu rozvoji země a přetavili energii z masových protestů v konkrétní zlepšení.
Související
Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu
Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech
vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) , Ján Kuciak , Demonstrace na Slovensku , Slovensko , Brno
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek