Tisíce lidí v Bratislavě uctily památku zavražděného novináře, v Brně se sešli demonstranti

Bratislava/Brno - Tisíce lidí se dnes odpoledne zúčastnily v Bratislavě pietního průvodu na památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Akci zorganizovali vysokoškolští studenti poté, co organizátoři dřívějších velkých protivládních demonstrací v reakci na čtvrteční jmenování nového kabinetu plánovaný protest ve slovenské metropoli odvolali. Shromáždění se konala také v jiných městech země a v zahraničí. Například v Brně sešli demonstranti volající po důsledném vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Lidé se shromáždil u budovy bratislavské Univerzity Komenského u řeky Dunaj a následně se přesunul na nedaleké náměstí, kde se v uplynulých týdnech konaly velké protivládní demonstrace. V čele průvodu studenti nesli transparent s nápisem "Není nám to jedno".

"My studenti jsme se rozhodli zapojit se do společenského dění v naší zemi. Chceme se postavit za změny na Slovensku. Nezapomínejme, že jsme všichni odpovědní za naší zemi a za to, jak se bude v ní žít. Nepřijde nikdo jiný, kdo bude za nás měnit věci k lepšímu," řekl za organizátory z pódia Timotej Lauko.

Zatímco průvod i krátké shromáždění proběhly kromě vystoupení Lauka a potlesku přítomných v tichosti, v jeho závěru demonstranti křičeli "Volby, volby". Studenti také zapálili svíčky na památku zastřelené dvojice.

Po skončení průvodu se odhadem 1500 lidí přesunulo k budově parlamentu, kde skandovali hesla za předčasné volby a proti nové vládě, kterou vytvořila dosavadní koalice. "Tuto vládu nechceme. Předčasné volby. Zloději. Mafie", křičeli demonstranti před sněmovnou, kterou chránil kordon policistů. Parlament se dříve během dne začal zabývat návrhem na vyslovení důvěry nové vládě Petera Pellegriniho; dnešní jednání bylo ukončeno ještě před příchodem demonstrantů.

V uplynulých dvou týdnech se na Slovensku konaly největší demonstrace od takzvané sametové revoluce v roce 1989. Jen v Bratislavě se obou shromáždění zúčastnilo podle odhadů shodně přes 50.000 lidí, kteří často skandovali hesla proti tehdejšímu premiérovi Ficovi. Účast na dnešním shromáždění byla menší.

I po rekonstrukci slovenské vlády se v Brně sešli demonstranti

Demonstranti v Brně žádali vyšetření vraždy Kuciaka a jeho snoubenky, žádali také slušnost v politice, a to jak na Slovensku, tak v Česku. Shromáždění se podle odhadu ČTK zúčastnilo nejméně 350 lidí, převážně mladých s vysokým podílem Slováků. Na akci se objevily transparenty Chceme lepší budoucnost, Slušnost je základ či Není nám to jedno.

Jeden z řečníků Dominik Levíček kritizoval způsob, jak se čeští i slovenští politici vyjadřují o novinářích či demonstrantech z posledních týdnů a volal po šíření slušnosti. Na shromáždění zazněl požadavek na odstoupení slovenského policejního prezidenta Tibora Gašpara. Řečník Dávid Pásztor vyzval Slováky žijící v Česku, aby zvážili návrat do vlasti, kde by zúročili své zkušenosti, napomohli k dalšímu rozvoji země a přetavili energii z masových protestů v konkrétní zlepšení.

Související

Eduard Heger

Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu

Slovenská vláda dnes svými usneseními vyjádřila lítost nad vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové z roku 2018 a také nad utrpením lidí po nástupu komunistů k moci v Československu v roce 1948. Kabinet premiéra Eduarda Hegera tak učinil u příležitosti výročí obou událostí, které připadají na tyto dny.
Ján Kuciak

Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech

Ani pět let od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka soudy na Slovensku neukončily proces se zbylými dvěma z původně pěti obžalovaných v tomto případu, ve kterém už byl k dlouholetému trestu vězení pravomocně odsouzen kromě jiných vrah Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. 

Více souvisejících

vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) Ján Kuciak Demonstrace na Slovensku Slovensko Brno

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy