Němečtí politici se přou o vydání Puigdemonta. Požádá v zemi o azyl?

Berlín - Zadržení katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta v Německu vyvolalo rozruch. Podle některých politiků by ho spolková republika měla vydat Španělsku, jiní jsou naopak přesvědčeni, že musí být propuštěn na svobodu.

Puigdemont byl v Německu zadržen v neděli, když autem cestoval z Finska do Belgie, kde žije v exilu. Podle magazínu Focus ho po celou dobu sledovala španělská tajná služba, která také informovala německé úřady.

Případ má na starosti soud v severoněmeckém Šlesvicku-Holštýnsku, který rozhodne o tom, jestli na Puigdemonta bude uvalena vydávací vazba.

"Trestní stíhání je zcela zjevně politicky motivované," míní mluvčí opoziční Levice pro evropské otázky Andrej Hunko. Místopředseda taktéž opozičních svobodných demokratů (FDP) Wolfgang Kubicki zase vyjádřil názor, že Puigdemont nemůže být do Španělska vydán, protože německé právo nezná trestný čin "vzpoury".

Europoslanec vládních křesťanských demokratů (CDU) Elmar Brok je naproti tomu přesvědčen, že pětapadesátiletý katalánský politik musí být postaven před španělský soud. "Puigdemont se jednoznačně provinil proti španělskému právu a ústavě," řekl Brok listu Neue Osnabrücker Zeitung.

Ministryně spravedlnosti z koaliční sociální demokracie (SPD) Katarina Barleyová v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ARD případ nechtěla příliš komentovat a zdůraznila, že rozhodnutí je nyní v rukou německé justice.

"Ne," odpověděl dnes mluvčí německé vlády Steffen Seibert stroze na dotaz, jestli případ nezatěžuje vzájemné vztahy se Španělskem. Zdůraznil, že nyní je celá záležitost v rukou justice severoněmecké spolkové země Šlesvicka-Holštýnska. "Španělsko je demokratický právní stát a přesvědčením německé vlády zůstává, že katalánský konflikt musí být vyřešen v rámci španělského právního a ústavního pořádku," nechal se také slyšet Seibert.

Mluvčí německého ministerstva vnitra Johannes Dimroth na tiskové konferenci vládních mluvčích v Berlíně zase uvedl, že i Puigdemont má možnost ve spolkové republice požádat o azyl. Informaci o tom, že by tak učinil, ale nemá.

Puigdemont čelí ve Španělsku obžalobě ze vzpoury. Takový trestný čin sice německý právní řád nezná, podle zdejšího ministerstva spravedlnosti to ale neznamená, že by Puigdemont nemohl být vydán. Zásadní totiž není pojmenování trestného činu, ale jeho obsah. K vydání katalánského politika by tak zřejmě mohla stačit podobnost španělského trestného činu vzpoury s německým trestným činem velezrady.

O případném vydání do Španělska zřejmě justice ve Šlesvicku-Holštýnsku tento týden nerozhodne. Zároveň by její rozhodování nemělo překročit obvyklou lhůtu 60 dní. S tím, že by Puigdemont mohl dočasně skončit v německé vazbě, počítá jako s jednou z variant jeho právník Jaume Alonso-Cuevillas. Řekl to katalánské televizi TV3 s tím, že chce prověřit všechny možnosti.

Související

Více souvisejících

Carles Puigdemont Německo Katalánsko Španělsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy