Orbán má velký problém? Média zveřejnila dopis, kterým žádal o peníze George Sorose

Budapešť – Už 8. dubna se budou v Maďarsku konat parlamentní volby. Jen pár dní před nimi se ale dostal na veřejnost dokument, který může ovlivnit výsledky. Jde o dopisy stávajícího premiéra a šéfa strany Fidesz Viktora Orbána, v němž žádá o peníze miliardáře George Sorose.

Web francouzského týdeníku L'Express zveřejnil list, kterým maďarský premiér Viktor Orbán jako 25letý požádal o peníze George Sorose, amerického finančníka židovského původu, který se narodil v Maďarsku. Dopis nese datum 30. prosince 1988 a jeho součástí je i Orbánův životopis.

Dnes je maďarský premiér známým kritikem Sorose. Jméno finančníka si nedávno vzal do úst i Robert Fico, když útočil na prezidenta Andreje Kiska kvůli jeho projevu. Sorosem se často ohánějí i čeští konspirátoři, kteří tvrdí, že se miliardář snaží se ovládnout svět a že zve do Evropy uprchlíky. Jím podporované neziskové organizace totiž mají za cíl podporovat evropskou integraci, migraci nebo třeba LGBT komunitu.

Ze zveřejněného dopisu je zřejmé, že v minulosti se Sorosovy peníze se Orbánovi hodily. Jako 25letý získal dnešní maďarský lídr od finančníka 10 tisíc amerických dolarů na výzkum, díky nim si mohl dovolit studovat politické vědy na Oxfordské univerzitě.

Z někdejší korespondence mladého Orbána citují i maďarská média. Za jednu z částí, která má podle jejich mínění největší vypovídací hodnotu, označují pasáž, kde Orbán vyjadřuje přesvědčení, že „pokud jde o občanské organizace pomáhají při přechodu od diktatury k demokracii". Z dopisu vyplývá, že to byl právě dnešní maďarský premiér, který byl fascinován občanskou společností, jež se dnes snaží umlčet.

Podle některých hlasů by dopis mohl ovlivnit výsledek voleb. Dlouhodobě favorizovanou Orbánův Fidesz. Před čtyřmi lety získala 45,04 procent hlasů. Je pravděpodobné, že Orbánův dopis teď může rozhodováním voličů zamávat, i když mnoho lidí v Maďarsku ví, že velká část straníků ve vedení Fideszu pobírala stipendia právě od George Sorose.

Maďarská vláda před několika dny uvedla, že má k dispozici jmenný seznam dvou tisíc „Sorosových žoldáků", kteří bojují proti zájmům Maďarska a chtějí svrhnout vládu. „Víme přesně a to i jmenovitě, kdo a jak pracuje na tom, aby se z Maďarska stala imigrační země," řekl Orbán v pátečním rozhovoru, který dnes obviňuje Sorose, že podporuje příchod migrantů do Evropy, pomocí kterého chce podle něj kontinent připravit o „křesťanskou a národní" identitu.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán George Soros Maďarsko

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy