Sofia - Ve státech střední Evropy je patrný posun ke krajní pravici. Ten podle agentury AP zahrnuje i rehabilitaci nacistických kolaborantů, které nyní označují za bojovníky proti komunismu a ochránce národních svobod. Vlády v Polsku i Maďarsku narušují nezávislost soudů a médií. Aktivisté za lidská práva tak varují před ohrožením demokracie ve státech, které si po roce 1989 prošly demokratickou transformací.
Polský premiér tvrdí, že existují i židovští pachatelé holokaustu. Jeho maďarský protějšek Viktor Orbán zase prohlašuje, že Evropané by se neměli mísit s Araby a Afričany. Chorvatská prezidentka poděkovala Argentině za to, že po druhé světové válce přijala notoricky známé válečné zločince.
"V regionu se děje něco rozsáhlejšího a přineslo to patriotickou a konzervativní debatu, díky které se názory krajní pravice staly mainstreamovými," uvedl bulharský historik Tom Junes z Nadace lidských a sociálních studií v Sofii.
Podle některých analytiků pomáhá extremistickým skupinám Rusko ve snaze destabilizovat západní liberální demokracie. Ačkoliv pro podobná tvrzení konkrétní důkazy neexistují, je jasné, že nárůst radikálních skupin donutil konzervativní strany posunout se doprava a získat tak více hlasů.
Orbán je také posedlý americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem, který je podle premiéra hlavním obhájcem nekontrolovatelné migrace do Evropy. Investigativní zpravodajský web atlatszo.hu uvedl, že maďarská vláda utratila v roce 2017 48,5 milionu dolarů (zhruba miliardu korun) na reklamní kampaň proti Sorosovi.
Nárůst xenofobní rétoriky zaznamenalo i Polsko. Když během listopadového pochodu nacionalistů u příležitosti Dne nezávislosti nesli někteří z účastníků transparenty s nápisy "Bílá Evropa" a "Čistá krev", označilo to polské ministerstvo vnitra za krásný pohled.
Za největší soudní frašku v Evropě pak jeden z polských činitelů označil norimberské procesy s nacistickými vůdci. Podle něj právě během tribunálu v Norimberku vzniklo "náboženství holokaustu".
Nacionalisté přesto trvají na tom, že jejích hnutí nepropaguje nenávist. Tvrdí, že pouze brání svou národní suverenitu a křesťanský způsob života před globalizací a přílivem nepřizpůsobivých imigrantů.
V Bulharsku je součástí vládní koalice nacionalistická aliance Jednotní vlastenci, jejíž členové používali nacistické pozdravy. Místopředseda vlády Valeri Simeonov dříve označil Romy za "drzé humanoidy", jejichž ženy mají instinkty pouličních fen. Podle historika Toma Junese však i přesto, že zločinů z nenávisti v Bulharsku přibývá, nevyvolávají na Západě příliš velký zájem. Důvodem je, že Sofie nejde proti západnímu konsensu tak, jak to činí Polsko a Maďarsko, tvrdí odborník.
Související
Orbán vyzval střední Evropu k ochraně křesťanských kořenů. Napadl LGBT i ateisty
Kdo ohrožuje demokracii? Ne komunisté, ale krajní pravice, varuje americká novinářka
nacionalismus , extremismus , Maďarsko , Bulharsko , Polsko
Aktuálně se děje
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
včera
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
včera
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
včera
Zemřel Jean-Marie Le Pen
včera
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
včera
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
včera
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
včera
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
včera
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
včera
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
včera
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
včera
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
včera
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
včera
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
6. ledna 2025 21:57
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek