Kdo ohrožuje demokracii? Ne komunisté, ale krajní pravice, varuje americká novinářka

Je naše těžce vydobytá svoboda a demokracie v ohrožení? V předvečer 30. výročí Sametové revoluce demonstrovalo tři sta tisíc lidí proti současné vládě Andreje Babiše tolerované komunisty. Přestavují ale Babiš a KSČM reálné nebezpečí? Americká novinářka a držitelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová v rozhovoru pro iROZHLAS.CZ varovala před novou ideologií, a to vypjatým nacionalismem.

Applebaumová vždy projevovala zájem o dění v zemích střední a východní Evropy. Těm teď momentálně vzkazuje, že by měly být navzdory všem chybám hrdé na vývoj po roce 1989, který prožila v Polsku, kde tou dobou psala pro The Independent a The Economist. Živě si pamatuje pád Berlínské zdi, a to právě proto že se 9. listopadu 1989 chystala psát o probíhající zahraniční návštěvě západoněmeckého kancléře Helmuta Kohla ve Varšavě.  

Když se Kohl dozvěděl, že je Berlín průchozí, přerušil probíhající setkání s polskými politiky, a odcestoval do něj. Applebaumová spolu s dalšími lidmi okamžitě sedla do auta a jela se na celou tu událost podívat. Nemohla uvěřit vlastním očím, když bez kontroly projela dříve ostře střeženým hraničním přechodem Checkpoint Charlie do vlastně už bývalého Západního Berlína. "Zapomeňte na to, zeď je otevřená, jeďte," řekl jim celník.

Dnes při příležitosti 30. výročí konce Studené války, která byla vyvrcholením boje západních i východních antikomunistických sil, Applebaumová varuje před novými ideologiemi, které ohrožují demokracii. 90. léta se obecně vzato nesla v duchu popularity pravicové a středopravicové části politického spektra. Levici si lidé v postkomunistické Evropě spojovali s předchozím zkrachovalým režimem.

Nicméně nic netrvá věčně. Prvotní euforii z pádu komunistického režimu vystřídalo ve všech bývalých východních, ale i západních zemích střízlivění. U nás začaly vyplouvat na povrch stinné stránky demokracie a v neposlední řadě také přechodu z centrálního plánování na tržní hospodářství. Zato pravici v Západní Evropě se začal zajídat překotný proces rozšiřování EU a s ním související otázka "likvidace" národních států. To zaselo kořeny vzniku nových druhů radikalismů, tentokrát krajně pravicových. 

Ačkoliv východ dodnes zcela nedohnal západ, dalo by se říci, že si žijeme nejlépe v celé naší historii. Applebaumová proto apeluje na celou postkomunistickou Evropu, aby byla na svůj vývoj po roce 1989 patřičně hrdá. Co se týče zmiňované krajní pravice a vypjatého nacionalismu, tak ty jsou v jistém smyslu vidět na obou stranách dnes už neexistující železné opony.

Země střední a východní Evropy mají pocit, že stále hrají druhé housle. Na západě se zase hraje na dodnes přetrvávající předsudky. Jako by Berlínská zeď pořád stála, byť v jiné podobě. Applebaumová ale vysvětluje, že Evropa už v podstatě není rozdělená. Rétorika maďarského premiéra Viktora Orbána se nijak neliší od šéfky francouzské krajní pravice Marine Le Penové. Legrační na tom celé je, že ačkoliv se s ní dnes už bývalý český prezident Václav Klaus fotil u piva jako s představitelkou jím sdílených euroskeptických hodnot, ona ve své kampani směřovala na voliče, kterým "berou práci" lidé z "divokého východu".

Nicméně zpět k věci. Zkrachovalý komunismus už dnes skutečně není ohrožením demokracie. Stačí se podívat na současnou KSČM, která by měla v očích zkušeného politologa spíše vzbuzovat soucit než obavy. Dnešní demokracii totiž nejvíc ohrožuje právě ten apel na nacionalismus a stále se prohlubující spíše kulturní než ekonomickou rozdílnost mezi dnes už neexistujícím západem a východem. Bát bychom se tedy neměli komunistů, ale nových pravicově populistických, euroskeptických a nacionalistických subjektů SPD Tomia Okamury a Trikolóry hnutí občanů.

Řešení by Applebaumová viděla zejména ve vzdělávání mladé generace. Ta už se na některé věci dívá jinak. Dřívější dobu si nepamatuje a názorová pluralita, jakož i multikulturalismus, feminismus, environmentalismus, LGBT práva už nevnímá jako hrozbu, nýbrž jako téma ke svobodné diskuzi bez předsudků. Je zajímavé, že právě před těmito věcmi varují někteří čeští disidenti a představitelé pravice. Nejsou vlastně oni tím ohrožením novodobé demokracie? O fake news a dezinformačních kampaních nemluvě.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Mödlareuth

Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Více souvisejících

30 let od sametové revoluce 17. listopad 1989 demokracie Komunismus nacionalismus

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

Biden se postaví Trumpovi? Chce se s ním setkat tváří v tvář

Joe Biden v pátek vyjádřil ochotu debatovat se svým pravděpodobným republikánským oponentem Donaldem Trumpem později na podzim. Toto prohlášení bylo dosud nejvyhraněnější Bidenovo stanovisko k této záležitosti. Informace převzala agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy