Kdo ohrožuje demokracii? Ne komunisté, ale krajní pravice, varuje americká novinářka

Je naše těžce vydobytá svoboda a demokracie v ohrožení? V předvečer 30. výročí Sametové revoluce demonstrovalo tři sta tisíc lidí proti současné vládě Andreje Babiše tolerované komunisty. Přestavují ale Babiš a KSČM reálné nebezpečí? Americká novinářka a držitelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová v rozhovoru pro iROZHLAS.CZ varovala před novou ideologií, a to vypjatým nacionalismem.

Applebaumová vždy projevovala zájem o dění v zemích střední a východní Evropy. Těm teď momentálně vzkazuje, že by měly být navzdory všem chybám hrdé na vývoj po roce 1989, který prožila v Polsku, kde tou dobou psala pro The Independent a The Economist. Živě si pamatuje pád Berlínské zdi, a to právě proto že se 9. listopadu 1989 chystala psát o probíhající zahraniční návštěvě západoněmeckého kancléře Helmuta Kohla ve Varšavě.  

Když se Kohl dozvěděl, že je Berlín průchozí, přerušil probíhající setkání s polskými politiky, a odcestoval do něj. Applebaumová spolu s dalšími lidmi okamžitě sedla do auta a jela se na celou tu událost podívat. Nemohla uvěřit vlastním očím, když bez kontroly projela dříve ostře střeženým hraničním přechodem Checkpoint Charlie do vlastně už bývalého Západního Berlína. "Zapomeňte na to, zeď je otevřená, jeďte," řekl jim celník.

Dnes při příležitosti 30. výročí konce Studené války, která byla vyvrcholením boje západních i východních antikomunistických sil, Applebaumová varuje před novými ideologiemi, které ohrožují demokracii. 90. léta se obecně vzato nesla v duchu popularity pravicové a středopravicové části politického spektra. Levici si lidé v postkomunistické Evropě spojovali s předchozím zkrachovalým režimem.

Nicméně nic netrvá věčně. Prvotní euforii z pádu komunistického režimu vystřídalo ve všech bývalých východních, ale i západních zemích střízlivění. U nás začaly vyplouvat na povrch stinné stránky demokracie a v neposlední řadě také přechodu z centrálního plánování na tržní hospodářství. Zato pravici v Západní Evropě se začal zajídat překotný proces rozšiřování EU a s ním související otázka "likvidace" národních států. To zaselo kořeny vzniku nových druhů radikalismů, tentokrát krajně pravicových. 

Ačkoliv východ dodnes zcela nedohnal západ, dalo by se říci, že si žijeme nejlépe v celé naší historii. Applebaumová proto apeluje na celou postkomunistickou Evropu, aby byla na svůj vývoj po roce 1989 patřičně hrdá. Co se týče zmiňované krajní pravice a vypjatého nacionalismu, tak ty jsou v jistém smyslu vidět na obou stranách dnes už neexistující železné opony.

Země střední a východní Evropy mají pocit, že stále hrají druhé housle. Na západě se zase hraje na dodnes přetrvávající předsudky. Jako by Berlínská zeď pořád stála, byť v jiné podobě. Applebaumová ale vysvětluje, že Evropa už v podstatě není rozdělená. Rétorika maďarského premiéra Viktora Orbána se nijak neliší od šéfky francouzské krajní pravice Marine Le Penové. Legrační na tom celé je, že ačkoliv se s ní dnes už bývalý český prezident Václav Klaus fotil u piva jako s představitelkou jím sdílených euroskeptických hodnot, ona ve své kampani směřovala na voliče, kterým "berou práci" lidé z "divokého východu".

Nicméně zpět k věci. Zkrachovalý komunismus už dnes skutečně není ohrožením demokracie. Stačí se podívat na současnou KSČM, která by měla v očích zkušeného politologa spíše vzbuzovat soucit než obavy. Dnešní demokracii totiž nejvíc ohrožuje právě ten apel na nacionalismus a stále se prohlubující spíše kulturní než ekonomickou rozdílnost mezi dnes už neexistujícím západem a východem. Bát bychom se tedy neměli komunistů, ale nových pravicově populistických, euroskeptických a nacionalistických subjektů SPD Tomia Okamury a Trikolóry hnutí občanů.

Řešení by Applebaumová viděla zejména ve vzdělávání mladé generace. Ta už se na některé věci dívá jinak. Dřívější dobu si nepamatuje a názorová pluralita, jakož i multikulturalismus, feminismus, environmentalismus, LGBT práva už nevnímá jako hrozbu, nýbrž jako téma ke svobodné diskuzi bez předsudků. Je zajímavé, že právě před těmito věcmi varují někteří čeští disidenti a představitelé pravice. Nejsou vlastně oni tím ohrožením novodobé demokracie? O fake news a dezinformačních kampaních nemluvě.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Mödlareuth

Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Více souvisejících

30 let od sametové revoluce 17. listopad 1989 demokracie Komunismus nacionalismus

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy