Orbán vyzval střední Evropu k ochraně křesťanských kořenů. Napadl LGBT i ateisty

Středoevropské národy by se měly semknout, aby zachovaly své křesťanské kořeny v době, kdy západní Evropa experimentuje s homosexuálními rodinami, přistěhovalectvím a ateismem, prohlásil dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Ve vystoupení při odhalení památníku, připomínajícího následky Trianonské smlouvy, uzavřené po první světové válce, země regionu vyzval, aby posílily své spojenectví.

"Západní Evropa se vzdala křesťanské Evropy a namísto toho experimentuje s bezbožným vesmírem, duhovými rodinami, migrací a otevřenými společnostmi," řekl premiér podle agentury Reuters, která Orbána charakterizovala jako nacionalistu, držícího se u moci více než deset let.

Nově odhalený památník premiér označil za výzvu středoevropským zemím, aby posilovaly své spojenectví a semkly se kolem "polské vlajkové lodi".

V Polsku, které je hlavním maďarským spojencem ve střední Evropě, se vládnoucí strana Právo a spravedlnost od nástupu k moci v roce 2015 drží konzervativní a sociální politiky a klíčovým prvkem své volební strategie učinila odpor k "ideologii LGBT", tedy k prosazování práv sexuálních menšin, poznamenala agentura Reuters.

Připomněla, že v samém Maďarsku podle ochránců lidských práv roste nepřátelství vůči sexuálním menšinám od roku 2018, tedy od Orbánova třetího vítězství v parlamentních volbách v řadě. Sám Orbán málokdy kritizuje hnutí na obranu LGBT či homosexuální manželství, na rozdíl od svého dlouholetého spojence v čele parlamentu, který přirovnal adopci dětí homosexuálními páry k pedofilii.

Minulý týden v Budapešti strhli z dvou veřejných budov duhové vlajky, symboly LGBT, a vzápětí americké velvyslanectví varovalo, že neonacismus by neměl být tolerován.

Památník národní soudržnosti nedaleko parlamentu v Budapešti měl být odhalen již 4. června, na 100. výročí Trianonské smlouvy, kterou mnozí Maďaři dodnes pokládají za největší historickou křivdu země.

Sto metrů dlouhá a čtyři metry široká rampa, která vede pod zem, nese názvy více než 12.000 měst a vesnic, které ležely před první světovou válkou na území Uherského království.

Kvůli pandemii covidu-19 se ale pomník za zhruba pět miliard forintů (387 milionů Kč) nestihli včas dokončit, a tak jej Orbán otevřel až na dnešní státní svátek. Památník se zařadil po bok více než čtyř set větších či menších pomníků, které již v Maďarsku "trianonskou tragédii" připomínají. Dokument stanovil nové hranice země. Ve srovnání se zaniklým Uherskem mělo přitom nové Maďarsko jen asi třetinovou rozlohu. Československo, jehož hranice Maďarsko podpisem mírové smlouvy uznalo, získalo z někdejších Uher Podkarpatskou Rus a Slovensko.

Orbán zajistil občanství a volební právo příslušníkům maďarských menšin v zahraničí, jejichž hlasy mu pak pomohly získat silnou většinu v parlamentních volbách.

Související

Více souvisejících

Viktor Orbán Maďarsko nacionalismus LGBT+ křesťanství Polsko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 4 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

včera

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

včera

včera

včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo

Mezi nejslavnější a nejkrásnější hollywoodské herečky patřila v meziválečném období Greta Garbo. Ta sama si ovšem slávu ani zájem obdivovatelů neužívala, právě naopak. Pozornosti veřejnosti se vyhýbala, hereckou kariéru nakonec předčasně ukončila a až do své smrti, od které uplynulo přesně 35 let, žila v ústraní.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy