EU řekla dost. Už neuvidíte ani euro, vzkázala

Kišiněv/Brusel - Orgány Evropské unie daly Moldavsku, které společně s Ukrajinou projevilo vůli stát se členskou zemí, nůž na krk ve věci čerpání evropských dotací. Od těch bude odříznuto až do doby, dokud nezmění nový volební zákon, a dokud nezatočí se zkorumpovaným státním aparátem. V sázce jsou podle britského deníku The Guardian sta miliony eur (cca 25 mld. Kč).

Rumunský europoslanec a vedoucí delegace Evropského parlamentu v Kišiněvě Siegfried Mureşan oznámil, že pokud moldavská vláda nesplní podmínky EU týkající se efektivního boje s korupcí a se zachováním svobodných a demokratických voleb, musí se smířit s tím, že už nedostane jediné euro.

"Jsme připraveni jim ty peníze zase uvolnit, ale teprve až se Moldavsko stane stabilní zemi, a to nejen z hlediska ekonomického, nýbrž i bezpečnostního," řekl Mureşan britskému deníku The Guardian.

Podle dostupných informací získalo Moldavsko v letech 2017-18 úvěry ve výši 40 milionů euro na stabilizaci ekonomiky a přijetí klíčových reforem, které by z něj učinily zemi splňující podmínky vstupu do EU.

Další dotace mu však byly v loňském roce odepřeny poté, co přijala moldavská vláda nový volební zákon, který je podle Benátské komise a dalších právních poradců Rady Evropy nebezpečný z hlediska zachování principu svobodných a demokratických voleb, které nejsou ovlivňovány ze strany oligarchů.

Veškeré obavy směřují na možné ovlivňování výsledku voleb ze strany podnikatelů, kteří by se mohli pokoušet ovlivňovat zejména komunální politiku ve svůj prospěch. Nový volební zákon by jim to mohl výrazně usnadnit a politici by pak byli snáze zkorumpovatelní.

Evropská komise z tohoto důvodu požádala Moldavsko k aplikaci veškerých doporučení Benátské komise, tj. zrušení nebo novelizaci nového volebního zákona.

"Ačkoliv jsme je několikrát o to žádali, dosud na to nepřistoupili, a to navzdory tomu, že tím podmiňujeme naší finanční výpomoc," dodal Mureşan ve svém vyjádření pro britský deník The Guardian

Podle dalších informací, které poskytl Mureşan britskému deníku The Guardian je EU ve věci korupce v moldavské politice více opatrná zejména po bankovním skandálu, který připravil místní voliče o téměř osminový podíl na beztak slabém hospodářském výsledku země.

Podle statistik se v místním bankovním systému ztratil v letech 2012-14 1 milion USD (cca 20 milionu CZK), což je přibližně 13 % HDP Moldavska, jedné z nejchudších evropských ekonomik.

Ztráta finančních prostředků nebyla doposud řádně vyšetřená a Evropská komise se ve své zprávě netají podezřením z toho, že neexistuje dostatečná politická vůle k tomuto kroku.

Odepření finanční pomoci se zřejmě stane tvrdým oříškem pro moldavského premiéra Pavla Filipa, který se nechal slyšet, že v tomto roce očekává přijetí 100 milionů euro z rozpočtu EU.

Kromě nového volebního zákona se Moldavsko stalo předmětem zájmů z řad EU i západních médií poté, co krátce po zvolení Donalda Trumpa amerických prezidentem těsně porazil proruský prezidentský kandidát Igor Dodon prozápadní a proevropskou protikandidátku Maiu Sanduovou.

Toho pak během výkonu mandátu moldavského prezidenta zbavil ústavní soud některých pravomocí poté, co odmítl jmenovat dva prozápadní ministry a poté, co se vyslovil pro referendum o zrušení asociační dohody s EU, sjednocení se Podněstřím a k orientaci na Rusko. Informoval o tom Martin Dorazín, český novinář zaměřující se Rusko a Balkán.

Související

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Více souvisejících

Moldavsko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy