Ostuda celé Evropy. Propuštěný katalánský lídr si podal španělskou vládu

Madrid/Berlín - Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, kterého německý soud nedávno propustil z vazby, řekl, že nemíní plýtvat časem, a že vytáhne do ostrého boje proti nedemokratickému postupu španělské vlády. Informoval o tom server Politico.eu.

Už před branami německé věznice Neumünster řekl Puigdmenot, že doufá v brzké propuštění všech politických vězňů a ochotu španělské vlády naslouchat potřebám Katalánců a vést s nimi konstruktivní dialog.

"To, co se dnes ve Španělsku odehrává, není pouze jeho vnitřní záležitostí! Je to ostuda celé Evropy, že v ní stále ještě existují země, kde se zavírá do vězení pro nepohodlné politické názory," kritizoval Puigdemont postup španělských autorit proti hnutím za katalánskou nezávislost.

Bývalý katalánský premiér momentálně čelí obvinění z rebelie a z výtržnictví. Po útěku ze země na něj vydal španělský nejvyšší soud mezinárodní zatykač. Puigdemont se pak krátkou chvíli nacházel v Belgii, a pak posléze ve Finsku. Když se pak vracel do Belgie, zadržela jej německá policie ve Šlesvicku-Holštýnsku, spolkové zemi ležící v blízkosti dánské hranice. Trestnímu stíhání čelí v současné době také dalších 25 katalánských politiků.

Soud ve Šlesvicku-Holštýnsku pak ve čtvrtek rozhodl, že Puigdemont nemůže být stíhán pro rebelii, neboť podobný trestný čin má v německém trestním právu jinou skutkovou podstatu, která nebyla naplněná. Nezákonné referendum o nezávislé Katalánsko a demonstrace v Barceloně neměly charakter výtržnictví, nýbrž pouhé občanské neposlušnosti.

Jediný trestný čin, za nějž by tedy Puigdemont mohl být stíhán, je zpronevěra, jíž se měl dopustit užitím veřejných prostředků na konání nezákonného referenda. Z tohoto důvodu mu německý soud uložil podmínku, že až do rozhodnutí o případné extradici nesmí vycestovat ze země a zároveň se musí každý týden hlásit na policejní služebně.

Příznivci nezávislého Katalánska německý rozsudek uvítali a řekli, že doufají v pozastavení veškerých politicky vykonstruovaných procesů s katalánskými politiky, jimiž španělský premiér Mariano Rajoy řeší dlouhodobý odpor katalánských občanů vůči jeho politice.

Mluvčí španělské vlády Ínigo Méndez de Vigo v pátek řekl, že se Madrid hodlá řídit rozhodnutím německého soudu. Zároveň také připomněl, že ve Španělsku nedochází k žádným politicky motivovaným soudním procesům, a že doufá v důvěru evropských zemí v nezávislost španělské justice.

"Jedná se o záležitost, která se řeší na soudní, nikoliv na vládní úrovni. Musíme počkat, dokud se to celé nevyřeší," řekl Méndez de Vigo médiím.

Na druhou stranu mnoho politických analytiků, katalánských unionistů a opozičních poslanců je rozhodnutím německého soudu pobouřeno a vnímá jej jako pohrdání veškerými vzájemnými mezinárodními dohodami o extradici.

"Jsme svědky zcela jasného bojkotu postupu naší justice, který má politické pozadí," řekl lídr socialistické opozice Pedro Sánchez médiím

V případě, že by německý soud rozhodl o vydání Puigdemonta do Španělska, byl by pak stíhán pouze pro zpronevěru, což někteří vnímají jako nelegitimní omilostnění osoby, která se dopustila jednání, které je podle španělského práva nezákonné. Mluvčí španělského soudu však v pátek poznamenal, že si soudci ještě nestihli důkladně prostudovat celé znění německého rozsudku.

Puigdemontovo propuštění způsobilo také katalánskou vládní krizi, kdy se tři místní separatistické strany, které několikrát za sebou vyhrávají místní volby, nedokáží domluvit na nové vládní koalici a novém premiérovi. 

Zřejmě doufají v Puigdemontův návrat do politiky a smířlivější postup Madridu, který svým počínáním může u španělských občanů, z nichž značná část ještě pamatuje fašistickou diktaturu Francesca Franca, otevřít staré rány.

Ač by se měla současná Evropa spíše snažit držet pohromadě, není vždy dobré tak činit i za cenu násilného potlačení veškerých občanských svobod, které jsou neoddělitelnou součástí liberální demokracie.

Není naškodu umět rozlišit mezi Svatoplukovými pruty a Liktorskými pruty Fasces, které daly později jméno fašistické politické ideologii, jenž sahá do Itálie po 1. světové válce.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Carles Puigdemont Katalánsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy