Jeden velký podvod a žádné výsledky. Lobbisté cupují Německo a jeho zelenou politiku

Berlín - Jak ukazují poslední statistiky, tak zelená politika, která stála německé daňové poplatníky miliardy eur, zřejmě nesklidí očekávané ovoce. Navzdory veškerým snahám o omezení jaderných a fosilních paliv a přechod na obnovitelné zdroje jako energie, jako jsou fotovoltaika a větrné elektrárny nesplní Německo do roku 2020 očekávané snížení emise skleníkových plynů. Informoval o tom server Politico.eu

Vysoké ceny energií, trvalá závislost na pevných palivech a nadměrné emise oxidu uhličitého ukazují, že Německo výrazně zaostává za zeměmi, které se zavázaly aktivnímu prosazování zelené politiky.

Nejenom v Evropě se jedná o 11 zemí, včetně Švédska, Rakouska, Dánska, Spojeného království a Francie, kterým se už podařilo výrazně omezit závislost na pevných paliv a naopak podpořit výrobu ekologicky šetrné elektřiny.

Obnovitelné zdroje energií dosahovaly v loňském roce podle think thanku Agora Energiewende pouze 36 % veškeré spotřeby elektřiny. Důvodem tohoto jevu je zřejmě nepřijetí klíčových reforem v oblasti teplárenství a dopravy, nikoliv jejich nedostatečná výroba.

"Německo, dosud chápané jako vlajková loď zelené politiky, selhává," řekl šéf Agora Energiewende ve své zprávě z letošního ledna.

Poslední hodnocení Evropské komise navíc ukázalo, že se Německu možná nepodaří dosáhnout do roku 2020 požadované normy energetické účinnosti, jež činí 20 %. Prozatím se alespoň očekává, že by se mu mohlo podařit splnit míru výroby obnovitelných zdrojů energie ve výši 18 %. Místní zelená lobby však varuje, že se pravděpodobně nepodaří splnit ani to.

Německo z výše uvedených důvodů nesplní své závazky snížení emisí skleníkových plynů o 40 % v časovém horizontu do roku 2020. Nově sestavená německá vláda je s tím už smířená a hodlá se namísto tohoto věnovat novým cílům, a to snížení emisí skleníkových plynůa o 55 % do roku 2030. Dosáhnout toho chce prostřednictvím nových zákonů v oblasti dopravy a stavebnictví.

Nesplnění cílů však nebude bez následků a němečtí daňoví poplatníci budou muset pravděpodobně sáhnout hodně hluboko do peněženky.

"Německo je alespoň co se týče zelené politiky největším podvodem na světě! Jestli někdo stále věří v ekologickou šetrnost německé energetické politiky, nechť se po nastudování nejaktuálnějších statistik probudí ze snu," zlobí se evropští úředníci.

Německo bylo po léta považováno za předního lídra globální energetické transformace, když se samo spolupodílelo na technologické revoluci, s níž přišel vynález solární a větrné výroby energií, která je nejen ekologicky šetrnější, ale i úspornější.

Realita je ovšem úplně jiná. Mnohým domácnostem se naopak výdaje na spotřebu po útlumu jaderné výroby výrazně zvýšily.

"Já se se zelenou politikou ztotožňuji, a také za ní hodně platím, ale žádná ochrana klimatu se jaksi nekoná, a nejsem zdaleka jediný, kdo to tak cítí," řekl Klaus Mueller, ředitel místní lobby spotřebitelů Verbraucherzentrale Bundesverbrand německému rozhlasu.

Německo je známé pro všechny z nás, kteří jej často navštěvují, známé velkým množstvím větrných elektráren, jichž jsou mnohdy celá pole. 

Související

Více souvisejících

Německo větrné elektrárny

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 42 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy