Orbán a Kaczyński jako noví komunisté? Maďarský vůdce může brzy čelit velkým problémům

Server Politico.eu se ve svém komentáři zabývá srovnáním polské a maďarské vládnoucí garnitury. A přichází s překvapujícím závěrem, že jak Viktor Orbán tak Kaczyński, i přes rétorické odsuzování let minulých, mají ve své ideologii mnoho společného s komunistickými režimy.

„Bylo napsáno mnohé o útocích na svobodu tisku a občanskou společnost ze strany středoevropských vlád v Budapešti a ve Varšavě,“ začíná svůj článek Politico.eu, „ale daleko menší pozornost byla věnována skutečnosti, které se jejich kritici vyhýbají: Orbán a Kaczyński stále vyhrávají volby.“ Důvodem je především jejich sociální politika, která je však často založena na populismu a je spíše jednorázová než dlouhodobá.

Od roku 2010, kdy se Orbán dostal k moci, zavedl rozsáhlý program veřejných prací, ořezal výdaje ve státní správě, zvyšoval minimální mzdu a penzistům pravidelně zvyšoval důchod. Zvláště populární se stal program zaměřený na rodiny s více dětmi a půjčky pro rodiny na nové bydlení. Většina z těchto programů ovšem není určena pro nejchudší obyvatele, ale pro střední třídu. O podobné kroky se v Polsku snaží i Kaczyńského PIS.

Jak Politico upozorňuje, jedná se o podobné kroky, kterými si udržovaly popularitu bývalé komunistické režimy, a konzervativec Orbán je často přirovnáván ke komunistickému vůdci Jánoši Kádárovi a jeho gulášovému socialismu. „Pod Kádarem tu nebyli žádní cizinci. Život byl sice chudý a šedivý ale nehrozily žádné výkyvy. Bylo zakázáno říkat pravdu, ale koho zajímala?“ tvrdí Péter Ákos Bod, bývalý konzervativní ministr a šéf státní banky. Opět prý platí staré kádárovské heslo „kdo není s námi, ale ani proti nám, je s námi.“

Přesto Orbánovo vládnutí není bez problémů. Velice často se objevují korupční kauzy spojené s jeho stranou Fidesz či výběrová řízení vyhrávají firmy, které jsou vlastněny oligarchy, kteří mají blízko k premiérovi. Toho se snaží využívat především opozice. V takových kauzách bývá obrana Orbána, ale i Kaczyńského v podstatě stejná: začne hrát na nacionální notu a opozice je podle něj napojena na zahraniční centrály, které se snaží poškodit zájmy jejich zemí. Právě vyhrocený nacionalismus a více či méně skrytý antisemitismus, spojuje obě vlády s komunistickými režimy.

Časté jsou také útoky na Evropskou unii, na kterou jsou svalovány mnohé problémy. Politico upozorňuje na nebezpečí, které pro oba politiky z toho číhá. Pokud EU omezí nebo dokonce zmrazí dotace, bude to především pro Polsko, které je jejich největším cílem, velký problém. Jejich výpadek by pro obě země znamenal obrovský problém.

Hlavní rozdíl mezi oběma politiky pak tvoří jejich podporovatelé. Hlavní volební základnou je pro obě strany venkov, kde je více než 50% jejich voličů zatímco ve velkých městech Fidesz i PiS velkých úspěchů nedosahuje. Avšak zatímco Kaczyńský dokáže oslovit i velké množství mládeže, jádro Orbánových voličů tvoří především důchodci. A v tom vidí Politico do budoucna největší nebezpečí pro jeho vládu. S generační obměnou může přijít i pokles Orbanových úspěchů. Ten to chápe, a proto se v dalším období bude zaměřovat právě na mladé voliče.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán Jaroslaw Kaczyński Maďarsko Polsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy