Bombardování Sýrie? Británii nešlo o Asada a chemické zbraně, ale o něco úplně jiného, tvrdí expert

Londýn- Po pátečním útoku proti Sýrii přibývá otázek a pochybností ohledně důvodů, oprávněnosti a politické zodpovědnosti za útok. ve Velké Británii se v centru kritiky ocitli především premiérka Theresa Mayová a ministr zahraničí Boris Johnson. Expert Justin Bronck v BBC dokonce prohlásil, že útok za britským útokem na Sýrii byly jiné důvody, než odplata za použití chemických zbraní

Přestože premiérka Therese Mayová tvrdí, že útok na Sýrii „Byl správnou věcí. Neuskutečnili jsme jej sami, ale spolu se spojenci s velkou mezinárodní podporou,“ a Boris Johnson podotýká, že „čeho bylo moc, toho bylo moc. Museli jsme dát jasný signál,“ stále silněji zní hlasy, které celý útok zpochybňují a zpochybňují i britské důvody.

Nejtvrději celou operaci odsoudil předák opozice a předseda labouristické strany Jeremy Corbyn v komentáři pro list The Guardian. Podle Corbyna je „bombardování prázdných budov naprosto neefektivní a neschopné zastavit syrský konflikt. Naopak může vést k eskalaci konfliktu mezi Ruskem a USA. Jedinou cestou k míru v Sýrii je diplomacie a jednání.“

Nejhorší podle většiny kritiků je „flagrantní ignorace parlamentu,“ jak se již v sobotu vyjádřil jeden z jeho členů. Mayová totiž operaci s parlamentem nekonzultovala, a to vzbuzuje u mnohých obavy do budoucna, zda nehrozí jeho obcházení i v jiných otázkách.

Na přetřes se dostávají i motivy, proč se k útoku připojila i Británie. Asi nejradikálnější a nejspekulativnější názor vyjádřil pro BBC expert na Rusko Justin Bronk: „Myslím si, že zapojení do útoků pravděpodobně více souvisí s Brexitem, v tom smyslu, že Spojené království opustilo mnoho mocenských pozic a opravdu zoufale potřebuje podporu ze strany Spojených států i dalších zemí po celém světě.“

Podle Bronka che podobnými akcemi Británie dokázat že je stále mocná a je stále globální hráč, i přes to že opouští EU a ztratila mnoho mocenských pozic. Přesto operace proti Sýrii znamenala pro Mayovou a Velkou Británii facku. Osobní žádost o připojení k operaci od prezidenta Trumpa, tentokrát místo do Londýna, jak to bylo v posledních letech obvyklé, přišla Macronovi do Paříže. I toto drobné ponížení ukazuje na úpadek Velké Británie jako velmoci. „Diplomacie paní Mayové je naprosto nemožná.“ uzavírá Bronk svůj komentář.     

Související

Sergej Kužegetovič Šojgu, ruský politik po otci tuvinského původu. V letech 1991–2012 byl ruským ministrem pro mimořádné situace. Po krátkém působení v roli gubernátora Moskevské oblasti se v listopadu 2012 stal ruským ministrem obrany. Má hodnost armádního generála a je také držitelem ocenění Hrdina Ruské federace. Je členem strany Jednotné Rusko.

Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu

Moskva - Nedávné raketové útoky nepřispěly ke stabilitě v Sýrii. Zvláštnímu zmocněnci OSN pro Sýrii Staffanovi de Misturovi to dnes při setkání v Moskvě řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. USA s Británií a Francií v noci na 14. dubna zaútočily na objekty spojované s údajným chemickým provozem. Šlo o odvetu za útok na město Dúmá, při němž syrský režim 7. dubna podle opozičních zdrojů použil chemické látky.

Více souvisejících

útok Západu na Sýrii (14.4.2018) Sýrie Theresa Mayová Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy