Británie nese zvláštní odpovědnost za homofobii v Commonwealthu, přiznala Mayová

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová řekla na pravidelném setkání 53 lídrů zemí Commonwealthu, volného sdružení Velké Británie a jejích bývalých kolonií, že hluboce lituje vývozu zákonů proti homosexualitě v dobách kolonizace. Jedná se o reakci na petici se 104 tisíci podpisy, kterou obdrželo londýnské sídlo Commonwealthu minulý týden. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Následně pak vyzvala země Commonwealthu ke zrušení veškerých koloniálních zákonů proti homosexualitě, které činí z více, než 100 milionů příslušníků LGBT menšiny zločince.

Na rozdíl od svých předchůdců na Downing Street zašla Mayová ještě dál tím, když řekla, že Velká Británie nese zvláštní odpovědnost za porušování lidských práv sexuálních menšin v těchto zemích, neboť se na něm sama ve svých dějinách podílela. 

"Nikdo by neměl být diskriminován, ani trestně stíhán za to, kým je, a koho má rád," řekla Mayová během svého proslovu na summitu zemí Commonwealthu.

Lidskoprávní aktivista Peter Tatchell proslov britské premiérky ocenil a řekl, že se vydala na pozitivní cestu na rozdíl od bývalého britského premiéra Davida Camerona, který v roce 2011 na australském setkání zemí Commonwealthu řekl, že britská vláda odepře humanitární pomoc všem zemím, v nichž je homosexualita trestná.

Ačkoliv Cameronova politika sledovala legitimní cíl, nebyla podle Tatchella uskutečňována šťastným způsobem. Naopak když Mayová sama přijme odpovědnost za tuto situaci, může lídry Commonwealthu snáze přesvědčit. Nikdo z nich přeci nebude odmítat něčí omluvu.  

Většina obyvatel zemí, jako je Keňa, Uganda nebo Jamajka, si totiž homosexualitu spojují s úpadkem západní civilizace, což je nesmysl. Homosexualita je stará, jako lidstvo samo, a existuje na celém světě. Co se týče západního světa, tak to byl právě on, kdo do těchto zemí dovezl homofobii, nikoliv homosexualitu.

"Hluboce lituji faktu, že tyto zákony hrubě porušující lidská práva jsou produktem mé země. Jako předsedkyně vlády Spojeného království přijímám zodpovědnost za špatnou politiku svých předků. Jako rodina národů, prosím, respektujme svojí kulturu a tradice, ale zároveň se řiďme naší společnou hodnotou, jíž je rovnost," řekla Mayová.

Homosexuální pohlavní styk je nezákonný podle britských koloniálních zákonů proti sodomii ve 36 zemích Commonwealthu, včetně devíti, v nichž lze za něj uložit i trest odnětí svobody. V roce 2014 přijala Uganda zákon, který by počítal i s trestem smrti za homosexualitu. Ten pak zrušil ugandský ústavní soud. 

Minulý týden zrušil zákon proti homosexualitě karibský ostrovní stát Trinidad a Tobago.

V Anglii a Walesu byly zákony proti sodomii zrušeny v roce 1967, ve Skotsku v roce 1980 v Severním Irsku v roce 1982. Během historie na ně doplatili britský básník Oscar Wilde a matematik Alan Turing, který za 2. světové války rozluštil nacistický kód Enigma.

V sousedním Irsku byla homosexualita trestná až do roku 1993. Od roku 2013 mohou homosexuálové ve Velké Británii uzavřít manželství, v Irsku toho dosáhli prostřednictvím lidového hlasování od roku 2015.

V socialistickém Československu byla homosexualita dekriminalizovaná v roce 1961. Od roku 2006 mohou homosexuálové uzavřít registrované partnerství, které jim ale neposkytuje stejná práva a povinnosti, jako mají manželé.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Theresa Mayová Homosexuálové Commonwealth

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy