Británie nese zvláštní odpovědnost za homofobii v Commonwealthu, přiznala Mayová

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová řekla na pravidelném setkání 53 lídrů zemí Commonwealthu, volného sdružení Velké Británie a jejích bývalých kolonií, že hluboce lituje vývozu zákonů proti homosexualitě v dobách kolonizace. Jedná se o reakci na petici se 104 tisíci podpisy, kterou obdrželo londýnské sídlo Commonwealthu minulý týden. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Následně pak vyzvala země Commonwealthu ke zrušení veškerých koloniálních zákonů proti homosexualitě, které činí z více, než 100 milionů příslušníků LGBT menšiny zločince.

Na rozdíl od svých předchůdců na Downing Street zašla Mayová ještě dál tím, když řekla, že Velká Británie nese zvláštní odpovědnost za porušování lidských práv sexuálních menšin v těchto zemích, neboť se na něm sama ve svých dějinách podílela. 

"Nikdo by neměl být diskriminován, ani trestně stíhán za to, kým je, a koho má rád," řekla Mayová během svého proslovu na summitu zemí Commonwealthu.

Lidskoprávní aktivista Peter Tatchell proslov britské premiérky ocenil a řekl, že se vydala na pozitivní cestu na rozdíl od bývalého britského premiéra Davida Camerona, který v roce 2011 na australském setkání zemí Commonwealthu řekl, že britská vláda odepře humanitární pomoc všem zemím, v nichž je homosexualita trestná.

Ačkoliv Cameronova politika sledovala legitimní cíl, nebyla podle Tatchella uskutečňována šťastným způsobem. Naopak když Mayová sama přijme odpovědnost za tuto situaci, může lídry Commonwealthu snáze přesvědčit. Nikdo z nich přeci nebude odmítat něčí omluvu.  

Většina obyvatel zemí, jako je Keňa, Uganda nebo Jamajka, si totiž homosexualitu spojují s úpadkem západní civilizace, což je nesmysl. Homosexualita je stará, jako lidstvo samo, a existuje na celém světě. Co se týče západního světa, tak to byl právě on, kdo do těchto zemí dovezl homofobii, nikoliv homosexualitu.

"Hluboce lituji faktu, že tyto zákony hrubě porušující lidská práva jsou produktem mé země. Jako předsedkyně vlády Spojeného království přijímám zodpovědnost za špatnou politiku svých předků. Jako rodina národů, prosím, respektujme svojí kulturu a tradice, ale zároveň se řiďme naší společnou hodnotou, jíž je rovnost," řekla Mayová.

Homosexuální pohlavní styk je nezákonný podle britských koloniálních zákonů proti sodomii ve 36 zemích Commonwealthu, včetně devíti, v nichž lze za něj uložit i trest odnětí svobody. V roce 2014 přijala Uganda zákon, který by počítal i s trestem smrti za homosexualitu. Ten pak zrušil ugandský ústavní soud. 

Minulý týden zrušil zákon proti homosexualitě karibský ostrovní stát Trinidad a Tobago.

V Anglii a Walesu byly zákony proti sodomii zrušeny v roce 1967, ve Skotsku v roce 1980 v Severním Irsku v roce 1982. Během historie na ně doplatili britský básník Oscar Wilde a matematik Alan Turing, který za 2. světové války rozluštil nacistický kód Enigma.

V sousedním Irsku byla homosexualita trestná až do roku 1993. Od roku 2013 mohou homosexuálové ve Velké Británii uzavřít manželství, v Irsku toho dosáhli prostřednictvím lidového hlasování od roku 2015.

V socialistickém Československu byla homosexualita dekriminalizovaná v roce 1961. Od roku 2006 mohou homosexuálové uzavřít registrované partnerství, které jim ale neposkytuje stejná práva a povinnosti, jako mají manželé.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Theresa Mayová Homosexuálové Commonwealth

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy