Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová řekla na pravidelném setkání 53 lídrů zemí Commonwealthu, volného sdružení Velké Británie a jejích bývalých kolonií, že hluboce lituje vývozu zákonů proti homosexualitě v dobách kolonizace. Jedná se o reakci na petici se 104 tisíci podpisy, kterou obdrželo londýnské sídlo Commonwealthu minulý týden. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Následně pak vyzvala země Commonwealthu ke zrušení veškerých koloniálních zákonů proti homosexualitě, které činí z více, než 100 milionů příslušníků LGBT menšiny zločince.
Na rozdíl od svých předchůdců na Downing Street zašla Mayová ještě dál tím, když řekla, že Velká Británie nese zvláštní odpovědnost za porušování lidských práv sexuálních menšin v těchto zemích, neboť se na něm sama ve svých dějinách podílela.
"Nikdo by neměl být diskriminován, ani trestně stíhán za to, kým je, a koho má rád," řekla Mayová během svého proslovu na summitu zemí Commonwealthu.Lidskoprávní aktivista Peter Tatchell proslov britské premiérky ocenil a řekl, že se vydala na pozitivní cestu na rozdíl od bývalého britského premiéra Davida Camerona, který v roce 2011 na australském setkání zemí Commonwealthu řekl, že britská vláda odepře humanitární pomoc všem zemím, v nichž je homosexualita trestná.
Ačkoliv Cameronova politika sledovala legitimní cíl, nebyla podle Tatchella uskutečňována šťastným způsobem. Naopak když Mayová sama přijme odpovědnost za tuto situaci, může lídry Commonwealthu snáze přesvědčit. Nikdo z nich přeci nebude odmítat něčí omluvu.
Většina obyvatel zemí, jako je Keňa, Uganda nebo Jamajka, si totiž homosexualitu spojují s úpadkem západní civilizace, což je nesmysl. Homosexualita je stará, jako lidstvo samo, a existuje na celém světě. Co se týče západního světa, tak to byl právě on, kdo do těchto zemí dovezl homofobii, nikoliv homosexualitu.
"Hluboce lituji faktu, že tyto zákony hrubě porušující lidská práva jsou produktem mé země. Jako předsedkyně vlády Spojeného království přijímám zodpovědnost za špatnou politiku svých předků. Jako rodina národů, prosím, respektujme svojí kulturu a tradice, ale zároveň se řiďme naší společnou hodnotou, jíž je rovnost," řekla Mayová.Homosexuální pohlavní styk je nezákonný podle britských koloniálních zákonů proti sodomii ve 36 zemích Commonwealthu, včetně devíti, v nichž lze za něj uložit i trest odnětí svobody. V roce 2014 přijala Uganda zákon, který by počítal i s trestem smrti za homosexualitu. Ten pak zrušil ugandský ústavní soud.
Minulý týden zrušil zákon proti homosexualitě karibský ostrovní stát Trinidad a Tobago.
V Anglii a Walesu byly zákony proti sodomii zrušeny v roce 1967, ve Skotsku v roce 1980 v Severním Irsku v roce 1982. Během historie na ně doplatili britský básník Oscar Wilde a matematik Alan Turing, který za 2. světové války rozluštil nacistický kód Enigma.
V sousedním Irsku byla homosexualita trestná až do roku 1993. Od roku 2013 mohou homosexuálové ve Velké Británii uzavřít manželství, v Irsku toho dosáhli prostřednictvím lidového hlasování od roku 2015.
V socialistickém Československu byla homosexualita dekriminalizovaná v roce 1961. Od roku 2006 mohou homosexuálové uzavřít registrované partnerství, které jim ale neposkytuje stejná práva a povinnosti, jako mají manželé.
Související
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
Velká Británie , Theresa Mayová , Homosexuálové , Commonwealth
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 1 hodinou
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek