Brusel - Řešení migrace se stává opět dalším politickým sporem uvnitř EU. Pět členských zemí, které se nachází u vnějších hranic, totiž odmítá nový návrh azylových zákonů, čímž bojkotuje úsilí o dosažení kompromisu na červnovém summitu evropských lídrů. Informoval o tom server Politico.eu.
Odmítavé stanovisko vyjádřily Itálie, Španělsko, Řecko, Kypr a Malta na třístránkovém prohlášení, které se týká revize Dublinské dohody a konečné řešení největších politických sporů uvnitř EU.
Země visegrádské čtyřky Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko, které od samého začátku odmítaly systém povinného přerozdělování uprchlíků, a požadovaly jejich vracení do první země EU, kam vkročily, nyní mají nového spojence ve svém politickém boji.
Nový systém navrhlo Německo, Švédsko a další země prostřednictvím Bulharska, které momentálně předsedá Radě EU. Jeho cílem je zamezit nové migrační krizi, která vypukla v letech 2015-16. Podle kritiků obnovuje myšlenku povinných kvót, které od začátku odmítala visegrádská čtyřka, nejhlasitěji Polsko a Maďarsko. Od ideje uprchlických kvót bylo upuštěno v září 2017 po přijetí méně, než 28 tisíc běženců, což je výrazně méně, než byl požadovaný počet 160 tisíc. Nový koncept, který má znovu oživit myšlenku uprchlických kvót, si však za cíl klade zamezit další migrační vlně.
Nový systém by však měl být založen pouze na bázi dobrovolnictví, kdy by země, které jsou nejvíce zasaženy migrací, přerozdělovaly uprchlíky do jiných zemí EU, které by za svojí ochotu přijímat migranty dostávaly dotace. Ačkoliv by se nejednalo o povinné přerozdělování migrantů, lze téměř s jistotou říci, že se s ním neztotožní některé země, jako je například Polsko a Rakousko.
Jižní státy však neřeší ani tak to, zda přijímat, či nepřijímat migranty, nebo kvóty. Spíš jim jde o to, že bulharský návrh podporovaný Berlínem, chce prodloužit stávající dočasný azyl z šesti měsíců na deset let. Podle Dublinské dohody je každý, kdo nelegálně překročí hranice EU, povinen se zaregistrovat v první členské zemi jako uprchlík a pobývat zde minimálně šest měsíců. Teprve až po uplynutí této povinné lhůty může žádat o azyl v jiných zemích. Země jako Itálie nebo Řecko by tak musely mít na svém území uprchlíky po celé desetiletí, což by pro ně v případě další migrační vlny znamenalo velkou ekonomickou i bezpečnostní hrozbu.
"Bude velmi obtížné najít do června shodu, protože revizi Dublinské dohodě v takové podobě, jaká je, považujeme za neférovou," řekl přední diplomat jedné ze signatářských zemí.Představitelé Rady EU si jsou nutnosti nálezu kompromisu v podobě dočasného azylu vědomi a pokusí se povinnou lhůtu v revizi Dublinské dohody snížit, aby se pak mohla pozornost věnovat přerozdělování a novému rozpočtovému plánu, pokud jde o finanční podporu solidárních zemí a větších bezpečnostních výdajů.
Související
Itálie kritizuje Německo za financování záchrany migrantů na moři
Dvě lodě s migranty žádají po italské vládě bližší přístav, než jim přidělila
Imigranti z Afriky a Blízkého Východu , migrace , EU (Evropská unie) , Summit EU , uprchlíci , visegradská čtyřka
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
včera
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
včera
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
včera
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
včera
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
včera
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
včera
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
včera
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
včera
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
včera
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
včera
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
včera
Předpověď počasí na příští týden
Příští týden bude v Česku pokračovat zimní počasí. Ačkoliv se teploty během dne udrží nad nulou, v noci podle ČHMÚ.cz naopak klesnou pod bod mrazu.
Zdroj: Libor Novák