V4 v tom není sama? Ani jižní Evropě se nelíbí přístup EU k migraci

Brusel - Řešení migrace se stává opět dalším politickým sporem uvnitř EU. Pět členských zemí, které se nachází u vnějších hranic, totiž odmítá nový návrh azylových zákonů, čímž bojkotuje úsilí o dosažení kompromisu na červnovém summitu evropských lídrů. Informoval o tom server Politico.eu.

Odmítavé stanovisko vyjádřily Itálie, Španělsko, Řecko, Kypr a Malta na třístránkovém prohlášení, které se týká revize Dublinské dohody a konečné řešení největších politických sporů uvnitř EU. 

Země visegrádské čtyřky Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko, které od samého začátku odmítaly systém povinného přerozdělování uprchlíků, a požadovaly jejich vracení do první země EU, kam vkročily, nyní mají nového spojence ve svém politickém boji.

Nový systém navrhlo Německo, Švédsko a další země prostřednictvím Bulharska, které momentálně předsedá Radě EU. Jeho cílem je zamezit nové migrační krizi, která vypukla v letech 2015-16. Podle kritiků obnovuje myšlenku povinných kvót, které od začátku odmítala visegrádská čtyřka, nejhlasitěji Polsko a Maďarsko. Od ideje uprchlických kvót bylo upuštěno v září 2017 po přijetí méně, než 28 tisíc běženců, což je výrazně méně, než byl požadovaný počet 160 tisíc. Nový koncept, který má znovu oživit myšlenku uprchlických kvót, si však za cíl klade zamezit další migrační vlně.

Nový systém by však měl být založen pouze na bázi dobrovolnictví, kdy by země, které jsou nejvíce zasaženy migrací, přerozdělovaly uprchlíky do jiných zemí EU, které by za svojí ochotu přijímat migranty dostávaly dotace. Ačkoliv by se nejednalo o povinné přerozdělování migrantů, lze téměř s jistotou říci, že se s ním neztotožní některé země, jako je například Polsko a Rakousko.

Jižní státy však neřeší ani tak to, zda přijímat, či nepřijímat migranty, nebo kvóty. Spíš jim jde o to, že bulharský návrh podporovaný Berlínem, chce prodloužit stávající dočasný azyl z šesti měsíců na deset let. Podle Dublinské dohody je každý, kdo nelegálně překročí hranice EU, povinen se zaregistrovat v první členské zemi jako uprchlík a pobývat zde minimálně šest měsíců. Teprve až po uplynutí této povinné lhůty může žádat o azyl v jiných zemích. Země jako Itálie nebo Řecko by tak musely mít na svém území uprchlíky po celé desetiletí, což by pro ně v případě další migrační vlny znamenalo velkou ekonomickou i bezpečnostní hrozbu.

"Bude velmi obtížné najít do června shodu, protože revizi Dublinské dohodě v takové podobě, jaká je, považujeme za neférovou," řekl přední diplomat jedné ze signatářských zemí.

Představitelé Rady EU si jsou nutnosti nálezu kompromisu v podobě dočasného azylu vědomi a pokusí se povinnou lhůtu v revizi Dublinské dohody snížit, aby se pak mohla pozornost věnovat přerozdělování a novému rozpočtovému plánu, pokud jde o finanční podporu solidárních zemí a větších bezpečnostních výdajů.

Související

Loď Ocean Viking

Dvě lodě s migranty žádají po italské vládě bližší přístav, než jim přidělila

Italská vláda odmítla žádost posádek dvou humanitárních plavidel, které v sobotu v centrálním Středomoří nalodily z vratkých člunů stovku migrantů snažících se dostat z Afriky do Evropy. Vláda jim už v sobotu přidělila jako přístav pro vylodění město Ancona, organizace Lékaři bez hranic a SOS Méditerranée ale žádají bližší přístav, a to i kvůli očekávanému zhoršení počasí. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Více souvisejících

Imigranti z Afriky a Blízkého Východu migrace EU (Evropská unie) Summit EU uprchlíci visegradská čtyřka

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

Předpověď počasí na příští týden

Příští týden bude v Česku pokračovat zimní počasí. Ačkoliv se teploty během dne udrží nad nulou, v noci podle ČHMÚ.cz naopak klesnou pod bod mrazu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy