Slováci polevují. Protesty už moc lidí netáhnou

Bratislava - Odhadem asi 2000 lidí přišlo dnes do centra slovenské metropole na demonstraci za předčasné volby jako řešení politické krize po únorové vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Účast na protestu byla mnohem nižší než na dřívějších podobných shromážděních, které ale organizovali jiní občanští aktivisté.

Nové volby po dosud nevyšetřené vraždě Kuciaka požadovala opozice a původně také nejmenší koaliční strana Most-Híd, která nakonec ustoupila a po demisi premiéra Roberta Fica se se zbylými dvěma vládními stranami dohodla na vytvoření nového kabinetu. Novým premiérem se stal místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini, v jehož kabinetu zůstala většina ministrů předchozí vlády.

"Protestovat nestačí. Výsledkem jsou jen kosmetické změny. Jedinou skutečnou změnou bude nový stát a předčasné volby," řekl z podia spoluorganizátor demonstrace Matej Hložník z iniciativy Zlobím se. Dodal, že iniciativa dosud získala 80.000 z potřebných 350.000 podpisů pod petici za vypsání referenda za předčasné volby.

Nový premiér Pellegrini již předem označil demonstraci za politický protest.

V březnu vyšly do ulic řady slovenských měst desítky tisíc obyvatel, protestovali proti tehdejší Ficově vládě či za předčasné volby. Šlo o největší demonstrace na Slovensku od takzvané sametové revoluce v roce 1989, která v Československu vedla k pádu komunistického režimu. Tyto protesty organizovala iniciativa Za slušné Slovensko. V polovině dubna zase kolem 30.000 lidí v ulicích slovenské metropole žádalo odchod policejního prezidenta Tibora Gašpara a speciálního prokurátora Dušana Kováčika. Gašpar minulý týden ohlásil rezignaci, z čela policie odejde na konci května.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Demonstrace na Slovensku

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy