Kauza znásilnění otřásá Španělskem, ženy mají strach. Vyspělá země EU je jako Indie?

Madrid - Celým Španělskem otřáslo rozhodnutí soudu, který uložil pěti mužům obviněným ze znásilnění nižší trestní sazbu. Jednalo se o případ sexuálního útoku na 18letou dívku, který se odehrál před dvěma lety na festivalu ve španělském městě Pamplona. O postavení žen v tradičně katolickém a maskulinním Španělsku informovala místní novinářka a spisovatelka Eva Milletová, která poskytla rozhovor britské rozhlasové stanici BBC.

Millettová vysvětluje, jak se některé španělské regiony v poslední době změnily. Například Andalusie ještě před lety patřila k nejchudším autonomním společenstvím s výrazně maskulinní kulturou, ale nyní se z ní stal prosperující a moderní region, v němž se ženy běžně podílejí na vládě.

Machismus však úplně nevymizel. Za svého života narazila Milletová například na problém v hotelu, kde se chtěla ubytovat, ale zdejší personál, který byl ještě navíc pod vlivem alkoholu, ji odmítl ubytovat. Recepční s ní vůbec nemluvil a po naléhání se odebral do baru. Tam jej Milletová následovala. Poté, co se však dostala do prostředí, kde byli pouze muži sledující fotbalový zápas, raději odešla, protože cítila, že se stává středem nežádoucí pozornosti.

Pak jí ale přispěchaly tři ženy a nakonec se jim navzájem podařilo domoci se svých práv. Pokoj nakonec dostala a se dvěma novými kamarádkami se vydala na večeři. Milletová řekla, že byly velmi příjemné, a že z nich bylo cítit sebevědomí. Měly také vysokoškolské tituly.

Obecně vzato lze říci, že se Španělsko v posledních desetiletích výrazně změnilo, a že navzdory všem problémům, jimž čelí, se jedná o vyspělou zemi, kde se ženy běžně zapojují do veřejného dění.

Při příležitosti Mezinárodního dne žen se v ulicích španělských měst shromáždily miliony Španělek, které vyšly manifestovat za svá práva, čímž také výrazně změnily stereotypní pohled na tuto zemi, jíž si většina lidí spojuje s machistickou kulturou. Ta je však typická spíše pro některé latinskoamerické země a obecně se má vzato, že práva žen ve Španělsku jsou na docela slušné úrovni.

I proto rozsudek španělského soudu ve věci znásilnění osmnáctileté dívky pobouřil značnou část veřejnosti. V odůvodnění totiž navíc stojí, že se nejednalo o znásilnění, nýbrž pouze o obtěžování. Millettová však připomněla, že tomu tak nebylo, a že i podle policejní zprávy došlo k jasnému naplnění skutkové podstaty trestného činu znásilnění.

V policejní zprávě, s níž seznámila Millettová britskou rozhlasovou stanici BBC, totiž jasně stojí, že byla poškozená zavlečená do postranní ulice, kde jí obklopila skupina pěti mužů, kteří z ní strhali veškeré šatstvo, a pak na ní proti její vůli vykonali nechráněný pohlavní styk.

Millettová dále podotkla, že si muži tento ohavný čin ještě natáčeli na mobilní telefon, a pak jej následně zveřejnili na sociálních sítích. Když skončili, tak poškozené ještě odcizili její telefon. Vzhledem k tomu, co zažila, je až zázrak, že našla odvahu vše nahlásit.

"Dotyčná slečna projevila velkou dávku odvahy. O to víc mě zklamalo soudní rozhodnutí, protože může jiné ženy naopak odradit od toho, aby útok nahlásily s tím, že to stejně nemá žádný smysl," řekla Millettová. "Co mám říct svým dcerám? Že pokud se jim něco takového stane, mají zůstat pasivní, protože jinak jim hrozí třeba i smrt?," zeptala se španělská novinářka Luz Sánchez-Mellado pracující pro místní deník El País.

Millettová v závěru svého rozhovoru ještě dodává, že soudci postupovali skutečně neeticky, když navrhovali zprostění v celém rozsahu viny, pokud šlo o sexuální nátlak, protože se podle nich jednalo pouze o neškodné harašení.

Související

Více souvisejících

Španělsko MeToo feminismus Znásilnění ženy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Polsko překazilo sabotáže, řekl Tusk. Upozornil na další ruskou hrozbu

Polsko v posledních měsících překazilo sabotáže i pokusy o založení požárů, uvedl v pondělí bez dalších podrobností polský premiér Donald Tusk. Varoval také před ruskými zásahy do červnových eurovoleb. Varšava podle něj dá na činnost tajných služeb dalších 100 milionů zlotých. 

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Duma potvrdila personální změny v ruské vládě

Ruští zákonodárci v úterý formálně schválili změny ve vládě. Poslanci dolní komory parlamentu Státní dumy posvětili jména patnácti ministrů, které jim v minulém týdnu předložil staronový premiér Michail Mišustin. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

před 4 hodinami

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

před 8 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Válka v Izraeli

USA nepovažují zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy za genocidu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu. V pondělí to uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy