Kauza znásilnění otřásá Španělskem, ženy mají strach. Vyspělá země EU je jako Indie?

Madrid - Celým Španělskem otřáslo rozhodnutí soudu, který uložil pěti mužům obviněným ze znásilnění nižší trestní sazbu. Jednalo se o případ sexuálního útoku na 18letou dívku, který se odehrál před dvěma lety na festivalu ve španělském městě Pamplona. O postavení žen v tradičně katolickém a maskulinním Španělsku informovala místní novinářka a spisovatelka Eva Milletová, která poskytla rozhovor britské rozhlasové stanici BBC.

Millettová vysvětluje, jak se některé španělské regiony v poslední době změnily. Například Andalusie ještě před lety patřila k nejchudším autonomním společenstvím s výrazně maskulinní kulturou, ale nyní se z ní stal prosperující a moderní region, v němž se ženy běžně podílejí na vládě.

Machismus však úplně nevymizel. Za svého života narazila Milletová například na problém v hotelu, kde se chtěla ubytovat, ale zdejší personál, který byl ještě navíc pod vlivem alkoholu, ji odmítl ubytovat. Recepční s ní vůbec nemluvil a po naléhání se odebral do baru. Tam jej Milletová následovala. Poté, co se však dostala do prostředí, kde byli pouze muži sledující fotbalový zápas, raději odešla, protože cítila, že se stává středem nežádoucí pozornosti.

Pak jí ale přispěchaly tři ženy a nakonec se jim navzájem podařilo domoci se svých práv. Pokoj nakonec dostala a se dvěma novými kamarádkami se vydala na večeři. Milletová řekla, že byly velmi příjemné, a že z nich bylo cítit sebevědomí. Měly také vysokoškolské tituly.

Obecně vzato lze říci, že se Španělsko v posledních desetiletích výrazně změnilo, a že navzdory všem problémům, jimž čelí, se jedná o vyspělou zemi, kde se ženy běžně zapojují do veřejného dění.

Při příležitosti Mezinárodního dne žen se v ulicích španělských měst shromáždily miliony Španělek, které vyšly manifestovat za svá práva, čímž také výrazně změnily stereotypní pohled na tuto zemi, jíž si většina lidí spojuje s machistickou kulturou. Ta je však typická spíše pro některé latinskoamerické země a obecně se má vzato, že práva žen ve Španělsku jsou na docela slušné úrovni.

I proto rozsudek španělského soudu ve věci znásilnění osmnáctileté dívky pobouřil značnou část veřejnosti. V odůvodnění totiž navíc stojí, že se nejednalo o znásilnění, nýbrž pouze o obtěžování. Millettová však připomněla, že tomu tak nebylo, a že i podle policejní zprávy došlo k jasnému naplnění skutkové podstaty trestného činu znásilnění.

V policejní zprávě, s níž seznámila Millettová britskou rozhlasovou stanici BBC, totiž jasně stojí, že byla poškozená zavlečená do postranní ulice, kde jí obklopila skupina pěti mužů, kteří z ní strhali veškeré šatstvo, a pak na ní proti její vůli vykonali nechráněný pohlavní styk.

Millettová dále podotkla, že si muži tento ohavný čin ještě natáčeli na mobilní telefon, a pak jej následně zveřejnili na sociálních sítích. Když skončili, tak poškozené ještě odcizili její telefon. Vzhledem k tomu, co zažila, je až zázrak, že našla odvahu vše nahlásit.

"Dotyčná slečna projevila velkou dávku odvahy. O to víc mě zklamalo soudní rozhodnutí, protože může jiné ženy naopak odradit od toho, aby útok nahlásily s tím, že to stejně nemá žádný smysl," řekla Millettová. "Co mám říct svým dcerám? Že pokud se jim něco takového stane, mají zůstat pasivní, protože jinak jim hrozí třeba i smrt?," zeptala se španělská novinářka Luz Sánchez-Mellado pracující pro místní deník El País.

Millettová v závěru svého rozhovoru ještě dodává, že soudci postupovali skutečně neeticky, když navrhovali zprostění v celém rozsahu viny, pokud šlo o sexuální nátlak, protože se podle nich jednalo pouze o neškodné harašení.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko MeToo feminismus Znásilnění ženy

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 44 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy