NÁZOR - V ulicích španělských měst v posledních dnech demonstrovaly desetitisíce lidí, které pobouřilo rozhodnutí soudu v Navarre zprostit pětici mužů obvinění z hromadného znásilnění a namísto toho je soudit za menší přečin sexuálního zneužívání, připomíná editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník v něm konstatuje, že protesty proti mírným trestům pro útočníky odrážejí celosvětové snahy žen přimět společnosti a země k genderové spravedlnosti.
Ne znamená ne
Obhájce mužů tvrdil, že šlo o dobrovolný akt, protože oběť se nebránila, uvádí renomovaný deník. Dodává, že soud posuzoval video pořízené útočníky zachycující obklopenou ženu, která jim je po vůli, má zavřené oči, snaží se být ticho, ale křičí bolestí, přičemž dospěl k závěru, že nedošlo k násilí či vydírání, kterými španělské zákony podmiňují znásilnění. Jeden ze soudců dokonce chtěl muže kompletně osvobodit a soudit je pouze za krádež telefonu oběti, poukazuje editorial.
Žalobci se proti verdiktu odvolali, politici se předhánějí v jeho odsuzování, uvádí britský server. Poukazuje na prohlášení vlády, že dojde k novelizaci zákonů o sexuálních zločinech, a tweet španělské federální policie, který dvanáctkrát zopakoval: "Ne znamená ne."
"Jako na mnoha místech roky kampaní pomohly změnit postoje úřadů a veřejnosti k lepšímu. Jak je možné, že je potřeba urazit ještě takový kus cesty?" ptá se The Guardian. Poukazuje, že ačkoliv aktivistky ve Španělsku viní tamní patriarchální a machistickou kulturu, protesty jsou mnohem širšího rozsahu - konají se například v Indii, kde se demonstruje proti sexuálnímu násilí a pobuřující reakci úřadů a politiků na znásilnění a vraždy dvou dívek, v jednom případě osmileté.
Minulý měsíc pak došlo k podobným demonstracím v Belfastu a Dublinu poté, co soud osvobodil dva irské ragbysty obviněné ze znásilnění, konstatuje renomovaný deník. Připomíná, že hněv v tomto případě vzbudil osm dní trvající křížový výslech údajně poškozené ženy. V USA zase minulý týden lidé přivítali usvědčení herce Billa Cosbyho ze sexuálního násilí, kterého se měl dopouštět v průběhu dlouhých let na mnoha ženách, uvádí editorial. Doplňuje, že ačkoliv podle některých jde o průlom, jiní varují, že jde o výjimku.
Nebezpečný signál pachatelům
"Žaloby vůči obviněným musí být pečlivě prověřeny. Svědci musí být podle potřeby konfrontováni a (výpovědi) brány jako důkaz," apeluje prestižní server. Varuje, že ačkoliv mnohé z napadených žen chtějí svědčit, často se také stává, že soud se pro ně druhým utrpením.
Utrpení přináší také situace, kdy úřady nedokážou postavit útočníky před soud, upozorňuje The Guardian. Připomíná, že jindy k trýznění dochází u samotného soudu, například skrze zuřivé křížové výslechy, které nemají posloužit jako důkaz, ale poškodit věrohodnost oběti, případně jsou předkládány mýty o převaze falešných obvinění a chování obětí.
Protestující ve Španělsku poukazovali na případy, kdy došlo k zabití žen, které se útočníkům vzpouzely, žalobce v Cosbyho kauze zase musel předvolat experta, aby dosvědčil, že obecné povědomí o sexuálních útocích je chybné, poukazuje britský deník. Deklaruje, že primární bezpráví se týká samotných obětí, avšak podobné případy mohou také odradit další ženy od oznamování útoků.
"(Takové případy) říkají pachatelům, že jim to může projít. A vysílají širší signál o přijatelném zacházení se ženami," kritizuje The Guardian. Dodává, že protestující po celém světě, částečně zmobilizovaní kuráží a solidaritou ostatních a rozmachem kampaně #MeToo, ovšem vysílají vlastní zprávu, která zní, že ženy si nejen zaslouží, ale samy požadují lepší zacházení a nepřestanou, dokud ho nedosáhnou.
Související
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
Španělsko , sexuální zneužívání , MeToo , Znásilnění , soudy
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 41 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák