Nepustili ho ani na matčin pohřeb. Jak se Británie chová k přistěhovalcům?

Londýn - Velkou Británií v posledních týdnech otřásá skandál kolem tzv. generace Windrush. Jde o imigranty z karibské oblasti, kteří do Velké Británie přišli v 2. polovině 20. století. Desítky let pak v zemi žili, vychovávali děti, pracovali a platili daně. Přesto se teď ve Spojeném království necítí vítáni a tvrdí, že se je stát snaží vystrnadit.

Kvůli podezření že si stát na původně karibské imigranty a jejich potomky zasedl, musela o víkendu rezignovat britská ministryně vnitra. Za tímto obecným popisem událostí se ale ukrývají drobné příběhy jednotlivých lidí, kterých se změna v přístupu britského státu bezprostředně dotkla.

Paulette Wilsonové je jednašedesát let. Do Británie přijela z Jamajky v roce 1958, tehdy jí bylo deset. Nikdy si ale nezažádala o britský pas a nemá tak teď v ruce žádný dokument, jímž by mohla doložit že je v zemi legálně.

Přesto ale jednatřicet let platila daně a pracoval jako kuchařka, mimo jiné vařila také pro britské poslance. Bez ohledu na to byla loni v říjnu sebrána a odvezena do uprchlického detenčního zařízení a odtud po pár týdnech na letiště. Měla být deportována zpět na Jamajku.

Wilsonová by se tak vrátila do země k níž nemá žádný vztah, v níž padesát let nebyla a v níž nemá žádné živé příbuzné. Oddělila by se tak navíc od své dcery a vnučky. Nakonec ale zasáhl poslanec do jehož volebního obvodu Wilsonová spadá a její deportaci se podařilo na poslední chvíli zabránit. Pobyt v zemi má teď garantovaný do roku 2024. Co bude poté, neví.

Podobný osud potkal i šedesátiletého Anthonyho Bryana. Ten v Británii žije více než půl století a po celou dobu se živil jako malíř a dekoratér. Loni ale o práci přišel, protože jeho zaměstnavateli přišel dopis od britských úřadů, v němž mu oznamují že zaměstnává ilegálního uprchlíka a pokud jej nepropustí, dostane pokutu 10 tisíc liber.

Loni v listopadu jej pak policisté sebrali u něj doma a Bryan dostal letenku na Jamajku s tím, že musí Británii opustit. Ten se ale nevzdal a snažil se pomocí daňových výpisů dokázat, že v zemi čtyřicet let platí daně a je tam tudíž legálně. Poté co jeho příběh zveřejnil deník Guardian, vláda od deportace upustila. Přesto ale bývalý malíř stále nemá jistotu že bude smět v zemi zůstat. Služby právníka jej navíc stály už přes 3 tisíce liber.

Hubertu Howardovi je jednašedesát let a v Británii žije od svých tří roků, kdy do země přišel z Jamajky spolu se svojí matkou. Celý život v Británii pracoval, posledních deset let pak pro velké londýnské bytové družstvo, kde patřil k nejlépe hodnoceným pracovníkům.

Situace ale dostala dramatický spád ve chvíli kdy jeho matka, která se mezitím vrátila na Jamajku, vážně onemocněla. Howard jí chtěl navštívit a tak si zažádal o britský pas. Úřady mu jej ale nevystavily a navíc jej šokovaly tvrzením, že je v zemi nelegálně.

Ten tak nejen že ztratil práci, ale přišel i o možnost naposledy se rozloučit se svojí matkou, která mezitím na Jamajce zemřela. „Zpackali mi život. Přišel jsem o práci kterou jsem měl moc rád. To mi zlomilo srdce. Nemohl jsem se ani rozloučit s matkou. Dosud jsem ani nebyl u její hrobu.“ řekl Hubert Howard deníku Guardian. 

Související

Více souvisejících

Velká Británie imigrace Jamajka Cizinci státní občanství Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy