Londýn - Velkou Británií v posledních týdnech otřásá skandál kolem tzv. generace Windrush. Jde o imigranty z karibské oblasti, kteří do Velké Británie přišli v 2. polovině 20. století. Desítky let pak v zemi žili, vychovávali děti, pracovali a platili daně. Přesto se teď ve Spojeném království necítí vítáni a tvrdí, že se je stát snaží vystrnadit.
Kvůli podezření že si stát na původně karibské imigranty a jejich potomky zasedl, musela o víkendu rezignovat britská ministryně vnitra. Za tímto obecným popisem událostí se ale ukrývají drobné příběhy jednotlivých lidí, kterých se změna v přístupu britského státu bezprostředně dotkla.
Paulette Wilsonové je jednašedesát let. Do Británie přijela z Jamajky v roce 1958, tehdy jí bylo deset. Nikdy si ale nezažádala o britský pas a nemá tak teď v ruce žádný dokument, jímž by mohla doložit že je v zemi legálně.
Přesto ale jednatřicet let platila daně a pracoval jako kuchařka, mimo jiné vařila také pro britské poslance. Bez ohledu na to byla loni v říjnu sebrána a odvezena do uprchlického detenčního zařízení a odtud po pár týdnech na letiště. Měla být deportována zpět na Jamajku.
Wilsonová by se tak vrátila do země k níž nemá žádný vztah, v níž padesát let nebyla a v níž nemá žádné živé příbuzné. Oddělila by se tak navíc od své dcery a vnučky. Nakonec ale zasáhl poslanec do jehož volebního obvodu Wilsonová spadá a její deportaci se podařilo na poslední chvíli zabránit. Pobyt v zemi má teď garantovaný do roku 2024. Co bude poté, neví.
Podobný osud potkal i šedesátiletého Anthonyho Bryana. Ten v Británii žije více než půl století a po celou dobu se živil jako malíř a dekoratér. Loni ale o práci přišel, protože jeho zaměstnavateli přišel dopis od britských úřadů, v němž mu oznamují že zaměstnává ilegálního uprchlíka a pokud jej nepropustí, dostane pokutu 10 tisíc liber.
Loni v listopadu jej pak policisté sebrali u něj doma a Bryan dostal letenku na Jamajku s tím, že musí Británii opustit. Ten se ale nevzdal a snažil se pomocí daňových výpisů dokázat, že v zemi čtyřicet let platí daně a je tam tudíž legálně. Poté co jeho příběh zveřejnil deník Guardian, vláda od deportace upustila. Přesto ale bývalý malíř stále nemá jistotu že bude smět v zemi zůstat. Služby právníka jej navíc stály už přes 3 tisíce liber.
Hubertu Howardovi je jednašedesát let a v Británii žije od svých tří roků, kdy do země přišel z Jamajky spolu se svojí matkou. Celý život v Británii pracoval, posledních deset let pak pro velké londýnské bytové družstvo, kde patřil k nejlépe hodnoceným pracovníkům.
Situace ale dostala dramatický spád ve chvíli kdy jeho matka, která se mezitím vrátila na Jamajku, vážně onemocněla. Howard jí chtěl navštívit a tak si zažádal o britský pas. Úřady mu jej ale nevystavily a navíc jej šokovaly tvrzením, že je v zemi nelegálně.
Ten tak nejen že ztratil práci, ale přišel i o možnost naposledy se rozloučit se svojí matkou, která mezitím na Jamajce zemřela. „Zpackali mi život. Přišel jsem o práci kterou jsem měl moc rád. To mi zlomilo srdce. Nemohl jsem se ani rozloučit s matkou. Dosud jsem ani nebyl u její hrobu.“ řekl Hubert Howard deníku Guardian.
Související
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
Velká Británie , imigrace , Jamajka , Cizinci , státní občanství , Lidé
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek