Muslim napsal knihu o uprchlících v Evropě. Pak dodal něco, čím odpůrce migrace zvedne ze židle

Londýn - Akbar Ahmed je veteránem pákistánské státní správy a předním expertem na problematiku muslimského světa. Momentálně žije ve Velké Británii, kde napsal svoji nejnovější knihu Cesta do Evropy. Ta pojednává o islámské migraci na starý kontinent a o změnách, které tento proces Evropě přináší.

Podle Ahmeda je migrační krize jedním z horkých evropských témat. Autor pro server The Atlantic tvrdí, že je znepokojen vyhlídkami, podle nichž by to mohlo do budoucna přinést vlnu násilí. Obecně je prý ale optimistou když říká, že s dostatečnou dávkou moudrosti a trpělivosti dokáží evropští lídři provést své národy tímto složitým obdobím.

Mrzí ho rovněž, jakou pověst muslimský svět v Evropě má. Připomíná, že před mnoha stoletími bývaly doby, kdy muslimští vědci určovali směr v medicíně, astronomii a dalších vědeckých oborech. Dnes jsou podle něj muslimové vnímáni jen jako uprchlíci, jenž prchají před svými krvelačnými muslimskými pány.

Podle něj byli muslimové a jejich kultura vždycky součástí Evropy a podíleli se na jejím rozvoji. Vítá proto kroky kancléřky Merkelové a chválí její vstřícnost vůči uprchlíkům. Stejně tak si pochvaluje postoje papeže Františka, který podle něj v symbolické rovině udělal pro dobré přijetí uprchlíků na kontinentu mnoho.

Připomíná také, že uvnitř samotného muslimského světa existuje silné pnutí mezi tradičním, konzervativním proudem věřících a moderními liberály. Ti první podle něj chápou víru jako středobod celé lidské existence a vše ostatní jí podřizují. Ti druzí naopak vnímají moderní trendy a vědí, že je potřeba, aby se civilizace vyvíjela dopředu, přičemž víra a vývoj nestojí v opozici.

Je si rovněž vědom toho, že soužití mezi muslimy a většinovou populací není vždycky lehké. Připomíná, že například v USA měli muslimové velké problémy po 11. září 2001. Problémem prý je, že jsou muslimové často házeni do jednoho pytle bez ohledu na to, z jaké země přicházejí, jaké mají zvyky a jak se chovají.

To pak podle Ahmeda vede k radikalizaci. Evropští muslimové (zvláště ve třetí generaci) se cítí většinovou populací odstrkováni a snáze tak podlehnou slovům radikálních kazatelů, kteří jim tvrdí, že islám a Západ spolu nikdy nemohou žít v míru.

Podle něj modernisté a liberální muslimové selhávají zejména (paradoxně) ve využívání moderních technologií. Internet, YouTube a další platformy ovládli radikálové a díky tomu se teď mylně domnívají, že to jsou oni, kdo jsou nositeli pokroku a budoucnosti.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci Imigranti z Afriky a Blízkého Východu islám Muslimové evropa

Aktuálně se děje

před 20 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

Předpověď počasí na příští týden

Příští týden bude v Česku pokračovat zimní počasí. Ačkoliv se teploty během dne udrží nad nulou, v noci podle ČHMÚ.cz naopak klesnou pod bod mrazu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy