EU zvoní hrana. Ohrožuje ji vláda populistů a extremistů?

Řím - Po dvou měsících neúspěšných pokusů o sestavení nové italské vlády se obnovil z hlediska EU nejhorší možný scénář, a to vláda populistického Hnutí pěti hvězd s krajně pravicovou Ligou Severu. Pokud se oběma těmto stranám podaří během víkendu sepsat koaliční smlouvu, lze konstatovat, že EU takříkajíc zvoní hrana. Informoval o tom server Politico.eu.

Co se týče Evropy, tak euroskeptické a populistické strany participují například na finské (Praví Finové) a rakouské vládě (FPÖ), ale zatím se nestalo, že by tomu tak bylo v případě zakládajících zemí EU - Německa, Francie, Nizozemska, Lucemburska Belgie a Itálie.

Z tohoto důvodu se italská vláda M5S a Ligy zřejmě velmi nepříznivě podepíše na Evropě, jakou jí dosud známe. Na co všechno by se tedy měla EU připravit, pokud skutečně ztratí podporu ze strany Itálie, a pokud se tedy bude muset spoléhat pouze na Benelux, Paříž a Berlín?

Reforma EU

Pokud se EU opravdu z něčeho mohla poučit, tak to byl výsledek referenda o brexitu. Tehdy se skutečně všichni její lídři shodli, že je třeba provést rozsáhlé reformy. Uplynuly však už dva roky a skutek utekl a nyní se už nelze spoléhat na loajalitu ze strany Itálie.

Návrat k původní italské měně?

Lze považovat za naprosto vyloučené, že by se Itálie vrátila k liře. Italský prezident Sergio Mattarella ve čtvrtek řekl, že nepověří sestavením vlády nikoho, kdo by do koaliční smlouvy začlenil jakékoli zpochybňování členství Itálie v eurozóně. Přestože by zakladatel M5S Beppe Grillo chtěl vypsat referendum o eurozóně, obě euroskeptické strany tuto možnost vyloučily. Návrat k původní italské měně by se dal chápat jako prvopočátek italexitu.

"Evropský projekt ztratil svojí schopnost plnit očekávání velkých skupin populace," řekl italský prezident Sergio Mattarella.

Přestože italské vystoupení z eurozóny není na pořadu dne, je třeba poznamenat, že by toho mohlo využít pro znehodnocení svého státního dluhu, který se pomalu a jistě blíží úrovni Řecka. Pokud by byl italský státní dluh převeden do nově etablované liry, mohl by se znehodnotit a Itálie by jej pak měla menší. To by však mohlo mít katastrofální dopad na evropské finanční trhy.

I to je zřejmě důvod, proč ani současné M5S a Liga Severu o něčem takovém nechtějí ani slyšet. Myšlenku znehodnocení státního dluhu převedením do původní měny nastínila během loňských voleb prezidenta Francie lídryně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.

Nová líheň proruských tendencí

Maďarsko lze oželet, ale pokud se do čela Itálie postaví vláda, která se netají zpochybňováním proruských sankcí, nebude už Evropa v otázce Ruska a Ukrajiny zajedno. Nezapomínejme také, že je Itálie členem G7.

Legitimizace euroskeptických stran

Volební úspěchy a neúspěchy euroskeptických stran, včetně vládní účasti, mohou vést k jejich legitimizace, což může ovlivnit výsledky eurovoleb v roce 2019.

Zatím kromě vládní účasti FPÖ v Rakousku a Pravých Finů ve Finsku euroskeptické a populistické strany zaznamenávaly spíše neúspěchy. Ve Velké Británii UKIP například zmizel z politické mapy a ve Francii Národní fronta jakbysmet. Navíc je třeba poznamenat, že mezi euroskeptiky neexistuje jednota.

Související

Petr Fiala

Fiala byl v Římě a jednal s Meloniovou. Hlavním tématem byla migrace

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Více souvisejících

Itálie EU (Evropská unie) Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy