Tvrdá rána OSN? Brexit způsobil to, co nikdo nečekal

Londýn - Kladný výsledek britského referenda o vystoupení z Evropské unie podpořil růst xenofobie a rasismu v tamní společnosti. Podle pracovníků OSN by měla britská vláda neprodleně přijmout zákonná opatření chránící migranty před rasistickou a etnickou diskriminací a obecně se připravit na další zhoršování této neutěšené situace, až opustí EU, což by mělo být na jaře 2019. Informoval o tom server Politico.eu.

Pracovnice OSN Tendayi Achiumeová řekla ve své zprávě k situaci ve Velké Británii, že odchod země z EU, jakož i předbrexitová kampaň euroskeptické strany UKIP, nese značný podíl viny na růstu xenofobie ve zdejší společnosti. Za klíčový problém považuje Achiumeová hlavně toleranci tohoto stavu, a to nejen ze strany populistů, ale i mainstreamových médií a dokonce i některých politických stran.

Podle Achiumeové by tolerance rasismu, xenofobie, islamofobie a antisemitismu ze strany politických autorit mohla vést k jejich dalšímu prohlubování, neboť si je může většina lidí vyložit jako oprávněné. Za skupiny nejvíc ohrožené rasovou, etnickou a náboženskou diskriminací považuje zejména Židy a muslimy. Xenofobní tendence se však ale nevyhýbají ani Polákům a Čechům, kteří ve Velké Británii pracují. Jako příklad lze uvést vraždu Čecha Zdeňka Makary.

"Britská vláda by se měla připravit na brexit implementací imigrační politiky EU, která chrání přistěhovalce jak z unijních, tak i třetích, zemí před rasovou a etnickou diskriminací," řekla pracovnice OSN s dodatkem, že se migranti podílejí na růstu britské ekonomiky. Severní Irsko jako kámen úrazu

Achiumeová se vyjádřila také k neutěšené situaci, v níž se nachází Severní Irsko. Jeho postavení po vystoupení Velké Británie z EU zůstává totiž nejasné a objevují se obavy ze zavedení hraničních kontrol mezi ním a sousedním Irskem.

V případě, že by Velké Británii nezůstal zachován přístup k celní unii a volnému trhu, mohlo by skutečně dojít k obnovení hraničních kontrol jak v Lamanšském průlivu, tak i mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Zavedení nových hraničních kontrol by mohlo vyeskalovat v nové napětí mezi protestanty usilující o setrvání ve Velké Británii a katolíky usilující o připojení k Dublinu. 

Kromě Severního Irska nelze opomenout také separatistické tendence Skotska, v němž se většina obyvatel vyslovila pro setrvání v EU. Skotská premiérka Nicole Sturgeonová tehdy pomýšlela na znovuvypsání referenda o nezávislosti na Londýnu.

Tendayi Achiumeyová své obavy vyjádří i na červnovém setkání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě.

Související

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

Více souvisejících

Velká Británie Brexit rasismus xenofobie Imigranti z Afriky a Blízkého Východu

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

Předpověď počasí na příští týden

Příští týden bude v Česku pokračovat zimní počasí. Ačkoliv se teploty během dne udrží nad nulou, v noci podle ČHMÚ.cz naopak klesnou pod bod mrazu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy